Hurda Amplinin Başına Gelenler

Bu durumda protection devresinde arıza vardır.
Tam çekemeyen röle kontak direnci..
Temas etmeyen veya açık devre olmuş bobinler.
Şaseye temas eden hoparlör sinyallerinin bakır yolları.. Gibi.

STK hoparlör çıkışına direkt hoparlör bağlayıp denesem problem olur mu acaba? Sağ ve sol kanalı ayrı ayrı denerim yine. Arada koruma devresi olmadan.
Sorun devam ederse koruma kartını inceleyeceğim.

Edit: Eğer STK bozuksa temiz dolandırıldım bence Buradakilerden biraz daha pahalıydı.

STK hoparlör çıkışına direkt hoparlör bağlayıp denesem problem olur mu acaba? Sağ ve sol kanalı ayrı ayrı denerim yine. Arada koruma devresi olmadan.
Sorun devam ederse koruma kartını inceleyeceğim.
Sorun olmaz..
Dene bakalım. İki kanal da normal olursa arıza kesin protection devresindedir.

Direkt bağladığımda yine sağ kanalda arıza var. Problem STK devresinde, belki de STKnın kendisinde emin değilim.
STK devresini kutudan söküp inceleyeceğim.

Direkt bağladığımda yine sağ kanalda arıza var. Problem STK devresinde, belki de STKnın kendisinde emin değilim.
STK devresini kutudan söküp inceleyeceğim.
Tek aklıma gelen lehimleme hatası veya lehimlerken STK yı fazla ısıtmış olma ihtimali.

Problem düzelmeyince stkyı söktüm diğerini taktım. Şimdi koruma devresi dahil her şey olması gerektiği gibi çalışıyor.
Hatta hazırladığımız kabinlere de bağladım deneme amaçlı ses gayet keyifli Yarın loudnesslı bir deneyeceğim.

Lehimlerken çok uzun süre tutmadım aslında. En fazla 2 sn tutmuşumdur. Havyanın derecesini bile düşürdüm (300derece) ama neden arıza verdi anlamadım. Yeni taktığım stkyı da aynı şekilde lehimledim bu sefer problem çıkmadı çok şükür.

Trimpotların ayarı kaldı sadece. Bu ayarda %70 ses seviyesine kadar dip gürültü duymuyorum hiç, ama trimpotu açınca artar mı bilmiyorum. %70ten sonra trafo sesi gibi bir ses gelmeye başlıyor.

Ekli dosyalar

• c377d876-b88c-468c-9bc5-950001483137.jpg
    355.7 KB · Görüntüleme: 6
STK arızalı ise yapacak bişii yok. Kaliteli gibi görünseler de günümüzdeki üretimler çöpürdek. Yine de en az zararla halletmen iyi oldu.
Trafo sesi gibi ses geliyorsa GROUNDING hatası yapmışsındır bir yerlerde.
Hatanın nerede olduğunu bulabilirsek hallederiz. Yoksa epey uğraştırır bizi.
Normal koşullarda trimpotlar max açık olsa bile dip gürültü olmaması lazım.
Ancak STK güç ayarı senin loudness çıkış gerilimine göre yapılacağı için, volüme potumuz max açıkken STK dan 30W güç alabilecek şekilde ayarlanmalıdır.

Trimpot en son ayarladığımız gibi hocam yani ortada.
Peki bu trimpot ayarını nasıl yapacağız? Yani kaç Kohm'a denk geliyor acaba?
Duyduğum gürültü vınnlama gibi değil hafif cızırtı sesi gibi. Konrtol edeceğim yine de.

Ölçüm olmadan şu kadar olur diyemeyiz.
Eğer PC testini üç aşağı 5 yukarı sağlıklı yapabilseydik trimpotlar şu kadar ayarlanacak diyebilirdim. Bu sebeple deneme yanılma yolu ile ilerlememiz lazım.
Ancak kesin olmamakla birlikte trimpotların orta uçları ile şase uçları arası 40k olursa sanırım tam güce erişebilirsin.
Cızırtı sesi gibi ise farklıdır. Shielding dahil kablolama, temas sorunu, ve hatta kötü malzemeden kaynaklı sorun dahi olabilir.
Önemli olan cihazımızın ses kalitesi.
Şimdilik ses kalitesinden emin olabilirsen, zamanla farklı denemeler ve hatta uğraşılarla daha iyiye doğru ilerlersin. Ben de böyle öğrendim.
Hatta bizim @sasen1 bile bu seviyeye gelinceye kadar bir çok kademeden geçti. Neredeyse 10 yıldır beni takip ediyor ve benim bilgilerimi yiyor.
Ancak öyle bir disiplin oluştu ki, GURRK desem en ince ayrıntısına kadar inceleyip gereğini yerine getiriyor.
Eee kolay değil, zamanında plaketi yalayarak temizlemek zorunda bile kalmıştı

Şimdilik yaptığım kısa denemelere göre ses daha temiz gibi geliyor.

Trimpotları 40K'ya ayarlayıp yarın ampliyi biraz daha dinleyeyim ben en iyisi. Sonrasında bu bahsettiğim gürültüden daha emin olabilirm belki.

Neredeyse her kritik noktada istikrarlı bir şekilde takıldım ama her seferinde yardım ettiniz ve çözüldü
@sasen1 'in modifiye ampli konusundaki bazı fotoğraflar da bana fazlasıyla yardımcı oldu. Hatta bazı bağlantıları bile oradan bakarak yaptım
Devredeki diyotu fark edip düzelmemi sağlayan @olc technics hocamız dahil yardım eden herkese teşekkür ederim.

L Alüminyum 2mm olarak değişip yeniden kestirilecek. Öncesinde kesim planını buraya ekleyeceğim kontrol edebilmek için.
Alüminyum değişirken tüm devrelerde mecburen kullandığım standart tüm 1K dirençler metal film dirençler ile değişecek. (Dirençler gürültü yapar mı bilmiyorum fakat kullandıklarımı gözüm tutmadı)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…