Küçük Bir Tesla Coil Deneyi

aslında tesla coil çalışmaları batıda amatörce hemen herkes tarafından acayip popüler bir deneysel uygulama.yapacağınız basit bir internet araması sonucunda onlarca site ve dökümana ulaşırsınız
ülkemizde amatörcede olsa evinde atölyesinde benzer uygulamaların yapılma ve paylaşılma yüzdesi
çok az türkçe tesla coil ring yok örneğin......varsa lütfen buraya linkinizi yapıştırın.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşım tebrik ederim böyle şeyler cesaret ister . Ayrıca teşekkür ederim paylaşım için

Tebrik ederim süper olmuş... :eek:
İlk fırsatat deneyeceğim...

bu çalışmada en önemli ve dikkat edilmesi gereken eleman kondansatörlerdir,sekonder sargıda gerilimin yüksek olabilmesi için frekansın yüksek olması gerekmektedir.frekans yükseldikçe kondansatörlerin kapasitif direnci düşer buda yüksek akım çekilmesine sebeb olur.uygun gerilim ve akımda kondansatör olmassa infilak kaçınılmazdır,kapasitörlerin
minimum geriliminin 10kv civarında olması gerekir,gerisi manyetolu çakmağın prensibinden pekte farklı değil
eğer deneyi gerçekleştirirsen burda paylaşırsın,hatta bizde coil ring kurabiliriz.vs vs vs

tecrübe; ne olursa olsun, "tecrübe ile sabittir" deyimini kullanabilmek için şarttır...
yaptım çalıştırdım ve gördüm dersin.artık biliyorsundur...

güzel bir başlangıç gerisi hayaline kalmış....böle arge çalışmalarını görmek beni gerçekten çok mutlu ediyor...

İlk düşünen ve ilk yapan ol ki herkesden çok yol kat edesin....

arkadaşlar tesla coil deneyi yapmak isteyen elektrikçi arkadaşlar,
bilgilerimizi paylaşarak bir zincir oluşturabiliriz.belki vardır bireysel çalışmalar
onlarıda burda görmek isteriz.eğer internette bu konuyla ilgili arama yapacak olursanız
coil ring vb web oluşumları sürüsüne bereket.hem türkçe içeriği genişletmek hemde
elektriğin temel kurallarını içeren bu konuda bir tür hobi edine bilirsiniz,
aynen pic gib.uğraşması hoş bir benden söylemesi.
özelikle yıldırımları elde edince.

çok kaliteli bir çalışma tebrikler

arkadaşalr tesla bobninden çıkan kıvılcımları ellesek çarğılırmıyız lütfen bilenler bilgilendirirmi acaba ??

Deneyiniz çok dikkat çekici.Bizimle aşama aşama bu deneyi yaparsanız bastan forum adına guzel bır paylaşım olacaktır.Şahsi fikrim bu yöndedir.Çalışmalarınızda başarılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,951
Kullanıcılar
451,140
Son üye
03hsyn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri