Kaçak Akım Koruma Rölesi

Merhaba kardeşim markan kötü değil şimdi kusura bakma daha önce tam dikkat etmedim.Hem odada hem katta kaçak akım vardemişsin.Şimdi prensip olarak iki kaçak akım arka arkaya takılmaz kat panosuna 300 mla lık yangın rolesi koyman gerek zaten odalardakaçak akım var 2. ye gerek yok sadece koridorları besleyen sigortaya ayrıyeten kaçak akım takmalısın bu şekilde sorunun hallolur.Saygılar

3fazlı kacak akımlar tek fazlı kaçak akımdan daha hassastır.Fazların dalgalanmasında dahi elektriği keser.B tipi yani daha hassastır

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba kardeşim markan kötü değil şimdi kusura bakma daha önce tam dikkat etmedim.Hem odada hem katta kaçak akım vardemişsin.Şimdi prensip olarak iki kaçak akım arka arkaya takılmaz kat panosuna 300 mla lık yangın rolesi koyman gerek zaten odalardakaçak akım var 2. ye gerek yok sadece koridorları besleyen sigortaya ayrıyeten kaçak akım takmalısın bu şekilde sorunun hallolur.Saygılar

Böyle bir uygulama ilk başta bizimde düşündüğümüz bir çözüm yolu olabilir diyorduk ama daha etraflıca düşününce bizi caydıran nokta şu oldu. Yani iki röle kullanmadaki başlangıç mantığına dönüyoruz, oda şu. Odadaki röle arızalanırsa ve kaçak akım arızası insan hayatını riske atacak bir hassasiyetteyse böyle bir durumla hiç karşılaşmak istemiyoruz, o yüzden kat panosundaki röle bizim kurtarıcımız olsun, ve oluyorda. Arka arkaya iki röle bağlanmaz konusuna katılmıyorum. Yinede önerin için tşk.

Kardeşim illa kullanmak istiyorsan kat panosunda 3 faza ayrı ayrı kaçak akım koruma kullan yani 125 a lık tek koruma değilde 125 a lık tek fazlı koruma kullan.Bunların önünde büyük ihtimal kompakt veya yangın rolesi de kullanabilirsin

Kardeşim illa kullanmak istiyorsan kat panosunda 3 faza ayrı ayrı kaçak akım koruma kullan yani 125 a lık tek koruma değilde 125 a lık tek fazlı koruma kullan.Bunların önünde büyük ihtimal kompakt veya yangın rolesi de kullanabilirsin

Bu önerin banada mantıklı geldi bi uygulamasını yapıp deniyeceğim. Tek sorun 125A gibi büyük değerde monofaze K.A.K.R' si bulabilirmiyim, Önerin denenmeye değer tşk.

Bu önerin banada mantıklı geldi bi uygulamasını yapıp deniyeceğim. Tek sorun 125A gibi büyük değerde monofaze K.A.K.R' si bulabilirmiyim, Önerin denenmeye değer tşk.
murat arkadaşım kaçak akım rölesini cihazlara yakın yerde kullanmak daha uygundur.nedeni dağıtım panosundan sigorta tablosuna kadar olan bölümde 35 mA`lik kaçak var diyelim.bunun 20 mA'ihatta 15 mA'i de sigorta kutusundan sonra olacak demektir.yani siz monofaze kaçak akım rölesi alsanız bile sorunu çözemeyebilirsiniz.onun için dağıtım panosunda 300mA yangın koruma rölesi kullanmanız daha uygun olur.
kolay gelsin

murat arkadaşım kaçak akım rölesini cihazlara yakın yerde kullanmak daha uygundur.nedeni dağıtım panosundan sigorta tablosuna kadar olan bölümde 35 mA`lik kaçak var diyelim.bunun 20 mA'ihatta 15 mA'i de sigorta kutusundan sonra olacak demektir.yani siz monofaze kaçak akım rölesi alsanız bile sorunu çözemeyebilirsiniz.onun için dağıtım panosunda 300mA yangın koruma rölesi kullanmanız daha uygun olur.
kolay gelsin

Bu önerinize karşılık aklıma ilk gelen şu oluyor. Adı üstünde biri yangın koruma hassasiyeti 300mA Diğeri insan koruma hassasiyeti 30mA . Dağıtım panosunun oda panolarından hariç beslediği alanlar kat aydınlatmaları, kat pirizleri, kat depoları ve kat ofisleri. Bu alanlarda meydana gelecek bir kaçak akımın diyelim 250mA bir kaçak akım var, insan koruma sınırının 8 katı bir değer bu röle açacakmı hayır, temel kuralımız insan koruma, yalnışım eksiğim varsa düzelt lütfen. Aslında konuya çözüm aramıyorum sadece sebebini bilsem yeter o zaman çözüm kolay olur diyorum.

Bu önerinize karşılık aklıma ilk gelen şu oluyor. Adı üstünde biri yangın koruma hassasiyeti 300mA Diğeri insan koruma hassasiyeti 30mA . Dağıtım panosunun oda panolarından hariç beslediği alanlar kat aydınlatmaları, kat pirizleri, kat depoları ve kat ofisleri. Bu alanlarda meydana gelecek bir kaçak akımın diyelim 250mA bir kaçak akım var, insan koruma sınırının 8 katı bir değer bu röle açacakmı hayır, temel kuralımız insan koruma, yalnışım eksiğim varsa düzelt lütfen. Aslında konuya çözüm aramıyorum sadece sebebini bilsem yeter o zaman çözüm kolay olur diyorum.
murat arkadaşım işn sebebini yukarda anlattım.dağıtım panonuzda yukarda anlattığınız gibi bir durum varsa o zaman ayrıyeten bir kaçak akım kullanırsan çözüme ulaşırsın.benim size önerim bu.
kolay gelsin

Arkadaşım bence odalardaki kaçak akım röleleri kalsınfakat ana panodaki kaçak akım rölesini kısa bir süreliğine iptal et bence...Hangi odada kaçak akım var ise o atsın belki arıza bulmanda yardımcı olur. :confused:

300 mA lik kaçak akımın,SELEKTİF tip olması gerekir.

Mehaba;
Sizin problemi alıntı yaptığım mesajda Fahri bey'in de yazdığı gibi "SELEKTİF" tip kaçak akım rölesi çözebilirsiniz. Yani dağıtım panosunda kullanacağınız röle AC tipi değil S tipi olacak.
S tipi röleler kaçak akım oluştuktan sonra en erken 130 ms içinde açar, o arada da küçük röleniz de sağlamsa zaten açar.
İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
129,250
Kullanıcılar
451,649
Son üye
Frknkg

Yeni konular

Geri