Kaçak Akım Rölesi Seçimi

emre3673

Üye
Merhaba arkadaşlar;
Orta boy kombinasyon hazırlamam gerekiyor, bu kombinasyona 1 tane 3/25 A priz, 2 tane 1/16 priz takılacak. Bunların koruması için sigorta ve kaçak akım röleleri takılacak. Kaçak akım rölesini 3faz için ayrı 1faz için ayrı takmam gerekir değilmi? 3faz için 4 kutuplu,1faz priz için 2 kutuplu kaçak rölesi taktığımızda, 3faz için 1 sigorta, 1faz içinde 2 tane priz olduğu için 2 sigorta takıyoruz ancak kombinasyonda bunun için yer kalmıyor? Burada sigorta yada kaçak akım rölelerinden tasarruf etme imkanımız olabilir mi? Yani şunu takmaya gerek yok gibi ? Ben epey düşündüm tabiki hepsi gereklide, sizin yorumlarınızı bilmek istedim?
Saygılarımla

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
ayrı ayrı takmana gerek yok hepsine uygun amperde tek kaçak akım koruma röleside takabilirsin yangın koruma için 300 miliamper insan hayatları için 30 miliamper kullanman gerekiyor kolay gelsin

kombinasyon girişine 4x....(30mA) kaçak akım takabilirsin tabiki çekeceğin akıma göre selamlar kolay gelsin

Sn.emre3673,hem kaçak akım hem sigorta görevi gören cihazlardan kullanırsanız,yarı yarıya yer kazanırsınız.

1 ad trifaze kaçak akım yada yangın koruma takarsan monofaze kaçak akıma gerek kalmaz. yeter ki trifazenin çıkışından al hepsini.

1 ad trifaze kaçak akım yada yangın koruma takarsan monofaze kaçak akıma gerek kalmaz. yeter ki trifazenin çıkışından al hepsini.

trifaze prize trifaze kaçak akım bağladık diyelim, buradan monofazeleri beslememiz mümkün olur mu ? kaçak akım rölesinin mantığı giden akımla gelen akım eşit olacak sizin dediğiniz gibi yaparsak mantığa uymaz. sonucta monofaze prizi tek fazdan alıcaz böylelikle üç fazın bir fazından daha fazla akım çekilmiş olmuyormu ?
Saygılarımla

trifaze prize trifaze kaçak akım bağladık diyelim, buradan monofazeleri beslememiz mümkün olur mu ? kaçak akım rölesinin mantığı giden akımla gelen akım eşit olacak sizin dediğiniz gibi yaparsak mantığa uymaz. sonucta monofaze prizi tek fazdan alıcaz böylelikle üç fazın bir fazından daha fazla akım çekilmiş olmuyormu ?
Saygılarımla

Kaçak akım röleleri dengesiz yüklenmeden dolayı açtırma yapmaz. Yüke giden üç faz akımının vektörel ortalaması nötr'den dönen akımla aynıdır bu iki değer mukayese edilir. Nötr-toprak temasında ve/veya herhangi bir fazda 30mA kaçak oluşmasında röle açma yapar. Berkecik08'in yorumu doğrudur.

Kaçak akım röleleri dengesiz yüklenmeden dolayı açtırma yapmaz. Yüke giden üç faz akımının vektörel ortalaması nötr'den dönen akımla aynıdır bu iki değer mukayese edilir. Nötr-toprak temasında ve/veya herhangi bir fazda 30mA kaçak oluşmasında röle açma yapar. Berkecik08'in yorumu doğrudur.

peki ben trifaze kaçak akım rölesinde faz arası kontrol yapmak istiyorsam ? Nötr kullanmazsam nasıl olacak ?

peki ben trifaze kaçak akım rölesinde faz arası kontrol yapmak istiyorsam ? Nötr kullanmazsam nasıl olacak ?

Faz arası kontrolden kastınız nedir? nötr kullanmasanızda röle çalışır örneğin 3 tane ısıtıcının fazlar arası 380V yıldız bağlanması gibi

nötr kullanmamanız hiçbirşeyi değiştirmez. sonuçta herhangi bir fazdanda kaçak gerçekleştiğinde kaçak akım rölesi açacaktır. bu işlem monofaze priz içinde geçerlidir. kaçak akım rölesinin mantığı; akımın nötr harici herhangibir yere akmasını engellemek.

Forum istatistikleri

Konular
128,951
Kullanıcılar
451,140
Son üye
03hsyn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri