Kaçak akım rölesi

emrah_5353

Üye
Merhabalar..Köydeki evimize kaçak akım rölesi takmayı düşünüyorum..yalnız evde ayrı bir topraklama hattı yok..prizler eski tip topraksız çoğu zaten...birkaçtane topraklı priz var onlarında topraklama yapıldığını düşünmüyorum..sıfırlama yapılmış büyük ihtimalle..çünkü bir keresinde arıza oldu direkteki nötr hattı kireçleme yaptı..prizin her iki ucunada faz geliyordu..bu sıfırlama yapıldığına işaret...şimdi mevzu şu ben bu eve kaçak akım rölesi takmak istiyorum...Forumlarda bazı arkadaşlar topraklama hattının iyi olmadığı ve sıfırlama yapılan tesisatlarda düzgün çalışmayacağını,buzdolabı gibi eşyalara temas halinde devamlı atacağını söylüyorlar.Sizlerinde görüşlerini alıp ona göre hareket etmek istiyorum..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar..Köydeki evimize kaçak akım rölesi takmayı düşünüyorum..yalnız evde ayrı bir topraklama hattı yok..prizler eski tip topraksız çoğu zaten...birkaçtane topraklı priz var onlarında topraklama yapıldığını düşünmüyorum..sıfırlama yapılmış büyük ihtimalle..çünkü bir keresinde arıza oldu direkteki nötr hattı kireçleme yaptı..prizin her iki ucunada faz geliyordu..bu sıfırlama yapıldığına işaret...şimdi mevzu şu ben bu eve kaçak akım rölesi takmak istiyorum...Forumlarda bazı arkadaşlar topraklama hattının iyi olmadığı ve sıfırlama yapılan tesisatlarda düzgün çalışmayacağını,buzdolabı gibi eşyalara temas halinde devamlı atacağını söylüyorlar.Sizlerinde görüşlerini alıp ona göre hareket etmek istiyorum..
Eğer sıfırlama yapılmışsa hiç çalışmaz kaçak akım rölesi.eğer çalışmasını istiyorsan prizlere toprak çekmelisin.sıfırlama yapılan prizlerin toprak kısa devresini kesersen çalışır ama topraklama çak önemli bir koruma dır.herhangi bir kaçakta hayat kurtarır.sizde yazmışsınız direkten nötr hattında sorun olmuş ve prizlerin toprak ucunda elektrik gelmiş bu sırada bir kişi topraklı prize takılı bir cihazı tutsa ve elektrik devresini tamamlasa bugün o evde biri ölmüş olurdu!

berkan arkadaşımızın dediği gibi sıfırlama varsa zaten kakrolesi tutmaz.topraklama hattı çekip sıfırlamaları iptal ederek kakrolesi bağlayın. topraklama ve kakrolesi çok iyi anlaşırlar. ikisinden birisi olmazsa diğeride tek başına bunalıma girer sonra ikisini birbirinden ayırmayın slm

Arkadaşlar şu ayrımı iyi yapalım...
*Evet topraklama çok önemlidir ve mutlaka yapılmalıdır. Ama topraklama olmadan da Kaçak Akım Rölesi (KAR) takılabilir ve gayet iyi çalışır...
** Sıfırlama olan tesisatta veya tesisatın kötü olduğu, kablo izolasyonların açıklıklar bulunan, buatları düzensiz v.s. tesisatta zaten KAR tutmaz atar bu onun çalıştığını gösterir.
***Direkten nötr hattının oksitlenmesi sonucu prizin her iki ucundada elektrik görülmesinin (kontrol kalemi ile) topraklama ile bir alakası yoktur. İllaki sıfırlama yapıldığı anlamınada gelmez. İndiksiyondan dolayı nötr hattında da elektrik varmış gibi görünür. Ama aslında yoktur (yani çok zayıftır). İnsanı çarpmaz.. AMA; Eğer tesisatta bulunan bir lamba açıksa yada prize takılı bir cihaz açıksa onun üzerinden dolaşan faz devresini tamamlayamadığından (direkteki sorundan dolayı) dokunulduğunda çarpar. Böyle bir durumda sıfırlama yapılmış prize takılı bulunan bir cihazın metal aksamıda doğrudan tehlike saçar.

Arkadaşlar şu ayrımı iyi yapalım...
*Evet topraklama çok önemlidir ve mutlaka yapılmalıdır. Ama topraklama olmadan da Kaçak Akım Rölesi (KAR) takılabilir ve gayet iyi çalışır...
** Sıfırlama olan tesisatta veya tesisatın kötü olduğu, kablo izolasyonların açıklıklar bulunan, buatları düzensiz v.s. tesisatta zaten KAR tutmaz atar bu onun çalıştığını gösterir.
***Direkten nötr hattının oksitlenmesi sonucu prizin her iki ucundada elektrik görülmesinin (kontrol kalemi ile) topraklama ile bir alakası yoktur. İllaki sıfırlama yapıldığı anlamınada gelmez. İndiksiyondan dolayı nötr hattında da elektrik varmış gibi görünür. Ama aslında yoktur (yani çok zayıftır). İnsanı çarpmaz.. AMA; Eğer tesisatta bulunan bir lamba açıksa yada prize takılı bir cihaz açıksa onun üzerinden dolaşan faz devresini tamamlayamadığından (direkteki sorundan dolayı) dokunulduğunda çarpar. Böyle bir durumda sıfırlama yapılmış prize takılı bulunan bir cihazın metal aksamıda doğrudan tehlike saçar.
Ertek68 kardeşim zaten benim dediğimde aynı şey ama bir şey anlatırken yanlış yol izlemeyelim!Eğer topraklama yok ve sıfırlama yapılmışsa direkten nötr hattı koptuğunda veya oksitlendiğinde ne olacak?Bunu düşünerek konuşmamız lazım!Çünkü burada yazdıklarımızı okuyarak bazı insanlar ilham alıp evlerinde ufak tefek tamirat yapmaya çalışıyorlar!Unutmayalım ki elektrik işleri yetkili kişilere yaptırılmalı!

Her Zaman için Sıfırlamaya karşıyım. Bir pirize veya eve sıfırla yapmak saatli bomba gibi patlama ayari yapmaya eş değer.
Sıfırlama yapilan evlerde veya prizlerde çarpilma tehlikesi çok yüksek. Ayni Zamanda Sıfırlama ile kaçak akım röleside çalışmaz.

Ertek68 kardeşim zaten benim dediğimde aynı şey ama bir şey anlatırken yanlış yol izlemeyelim!Eğer topraklama yok ve sıfırlama yapılmışsa direkten nötr hattı koptuğunda veya oksitlendiğinde ne olacak?Bunu düşünerek konuşmamız lazım!Çünkü burada yazdıklarımızı okuyarak bazı insanlar ilham alıp evlerinde ufak tefek tamirat yapmaya çalışıyorlar!Unutmayalım ki elektrik işleri yetkili kişilere yaptırılmalı!
Neyi anlatırken yanlış yol izlediğimi anlayamadım Değerli kardeşim. Eğer benim yazımdan sıfırlama yapılsın gibi bir anlam çıkardıysan lütfen bir daha oku...

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Eve topraklama hattı çekmeden bu iş olmayacak gibi.

yazınızın bu noktası işi bilmeyenler için yanlış anlaşılmaya sebep olabilir gibi geldi bana bu yüzden uyarmak istedim.

bence sayin ertek68 gayet iyi yorumlamis olayi..soruyu soran arkadas notr oksitlendigi icin evdeki prizin notrunde gerilim gordugunu ve bunun sifirlamaya isaret oldugunu belirtmis..halbuki oyle birsey yok tabiki.ayni prizde (varsa ) topraklama iletkenine baktiginda gerilim gorse idi bu sifirlamaya isarettir diyebilirdik mesela..gayet anlasilir bir aciklama.

Forum istatistikleri

Konular
129,192
Kullanıcılar
451,555
Son üye
mundasolar

Yeni konular

Geri