Kaçak elektrik sorunu?

nazi

Üye
arkadaşlar merhaba

foruma yeni üye oldum yardımınızı rica ediyorum

annemin oturduğu evde genel olarak elektrik faturaları

40-50 civarı geliyordu

son 4 ayda zam hariç ne değişti ise 110 gelmeye başladı

en sonda bu ay 150 gelerek zirve yaptı

tedaş a gittim dilekçe ile saati değiştirdiler

kontrol sonucu saatte birşey olmadığı ortaya çıktı,ama yine de 55 tl yeni saat ücreti alacaklarını belirttiler

sonrasında ise saati çıkarırken bile sanki elekrik çarptı dedi tekniker..

sizce sebep nedir arkadaşlar

babam mutfağa 3 lü priz monte etti ve aspiratör taktı kendi bilgisi ile

burda kaçak oluşabilir mi

evde hiçbir prizde yada anahtarda elimize gelen kaçak hissetmiyoruz

ne yapmalıyız yada yapabiliriz

teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bence bi elektrikçi çağırın sayaçtan sigorta kutusuna gelen kolon hattını yenilettirin....babanız prizi ve aspiratörü yanlış taksaydı ya çalışmazdı yada sigorta atardı.....birde sigorta kutusuna kaçak akım rölesi taktırın ...böylecede evin tesisatında problem veya kaçak varsa ortaya çıkar.....

bir elektrikçi çağırarak faz nötr arası kaçak varmı yokmu role ile kontrol etsin
kontrol sonucu kaçak olan yeri elektrilçi arkadaşımız düzeltecektir.

Sayın asinin söylediği gibi kaçak akım rolesi taktır. Nötr ve toprak birleşimi olabilir. Varsa ortaya çıksın.

ne kadar tutar arkadaşlar bu iş

röle ve işçilik

birde bütün ev duvarları yıkılacak diye korkmuştum:)

ocak ayı
314--13--27

şubat

229--107--202

mart--saat değişti

129--81--107

bu duruma rağmen saat bozuk değil raporu verdi tedaş

ocak ile şubat ayı çoklu kademe tüketimlerine dikkat edin arkadaşlar

bu değişim nasıl olur

birde mart faturasında +/- tutar kısmı ne anlama geliyor..43 tl yazıyor faturada

sayaç sökme takma kısmı boş..

ocak 100

şubat 145

mart 141--43 dahil tutar

o halde bu saat bozuk değil mi

Aspratörü takarken, Faz>Dogru, Nötür ile toprak ı yanlış bağlamış olabilir. O üç prize hiçbirşey bağlamadan sayaç hareketini gözle, Sonra Prizlere cihaz bağla, Sayacı tekrar kontrol et. (cihazlar kapalı olsun) Eğer fark varsa sorun Nötr-Toprak olabilir.
SAKIN AMA SAKIN TOPRAKLAMA İÇİN, NOTR ile TOPRAK ı kısa devre yapma. (SIFIRLAMA YAPMA) tehlikelidir.

arkadaşlar merhaba

foruma yeni üye oldum yardımınızı rica ediyorum

annemin oturduğu evde genel olarak elektrik faturaları

40-50 civarı geliyordu

son 4 ayda zam hariç ne değişti ise 110 gelmeye başladı

en sonda bu ay 150 gelerek zirve yaptı

tedaş a gittim dilekçe ile saati değiştirdiler

kontrol sonucu saatte birşey olmadığı ortaya çıktı,ama yine de 55 tl yeni saat ücreti alacaklarını belirttiler

sonrasında ise saati çıkarırken bile sanki elekrik çarptı dedi tekniker..

sizce sebep nedir arkadaşlar

babam mutfağa 3 lü priz monte etti ve aspiratör taktı kendi bilgisi ile

burda kaçak oluşabilir mi

evde hiçbir prizde yada anahtarda elimize gelen kaçak hissetmiyoruz

ne yapmalıyız yada yapabiliriz

teşekkürler

Güzel kardeşim yanlış anlamadıysam sen faturanızın çok çok fazla geldiğinden yakınıyorsundur....
şimdi burada yapacağın ilk iş;evinizde çalıştırdığınız tüm cihazlarınızın tüketimini bilmenizde fayda var. İkincisi şayet onu bilip hesapladıktan sonra halen çok fazla geliyor diyorsanız o zaman kafanızdaki şüphelerin giderilmesi için yapmanız gereken evdeki tüm sigortaları indirip kapatın daha sonra sayacınızı kontrol edin çalışıyormu çalışmıyormu bunu söylememdeki amac birileri bina koridorunun içinde bulunan kare buatlardan sayacınızdan dairenize gelen kablolardan kaçak çekmiş olabilir düşüncesindeyim tabi ki sayacınızın kesinlikle bozuk olmadığını hesaba katarak söylüyorum....

Sevgili arkadaşlar önce şunu bir netlik kazandıralım; nötr hattı ile topraklama hattı hemen hemen aynı şeydir. nötr hattı şebekeye yani trafonun yıldız noktasına ve yıldız noktasıda bir lamayla veya kabloyla toprağa gömülmüş bir levhaya bağlanır aynı zamanda son direklerde nötr iletkeni lamayla toprağa bağlanır. evlerdeki topraklama ise o binanın veya cihazın ayrı bir hat çekilerek toprağa bir bakır çubuk veya levha vasıtasıyla gömülerek koruma amaçlı bir hat elde adilmesi yani bireysel bir nötr elde etmektir. burdan toprak iletken vazifesi görüp trafonun yıldız bağlantısına ulaşmasıdır.

Yani bazı arkadaşların dediği gibi nötr ve toprağı ters bağlamak elektrik faturasına arttırmaz sadece nötr yerine toprağa bağlanmış cihaz topraklama iyi değilse gerilim düşümü olacağindan cihaz zarar görebilir.

Öncelikle şunu söyleyim bazı dijital sayaçlar belirli bir zaman sonra fazla ölçüm yapabiliyor bir çok kere başıma geldi sayacı değiştirdekten sonra normale döndü. ama siz sayacı değiştirdim demişiniz o zaman bunu önemsemeyin.

Faturanın kışın artmasındaki en büyük sebep ısıtıcılar veya kombilerdeki sirkilasyon pompalarıdır (yaklaşık 100 w.) oda termostatıda yoksa 24 saat çalışır.

Yanlız yukarda belirtiğiniz üzere babanızın üçlü priz taktığlnı söylemişiniz büyük bir ihtimalle üçlü prizi takarken faz ile toprak hattını kısa devre ettirmişiniz topraklama hattınızda kötü olduğu için kısa devre akımı sigorta kesme amperine ulaşamadığı için(sigorta yüksek amperli ise vay halinize) sigorta devreyi kesemiyor ve gereksiz bir enerji sarfiyatı oluyor (başıma birçok kere geldi)

Sizden isteyeceğim öncelikle bir elektrikçi çağırın. ama benim elimden iş gelir diyorsanız lütfen o üçlü prizi söküp bakın(kısa devre varmı diye), sonra sigortaların amperlerine bakın(bilinçsiz yüksek sigorta takılmiş olabilir). ve yapabiliyorsanız bir topraklı prizi söküp enerji varken faz ucunu topraklama ucuna deydirin. topraklama iyi ise sigorta atar topraklama kötü ise sigorta atmaz sadece deydirince ark yapar yani topraklamanız kötüdür.(NOT: bunu yapmak risklidir eliniz yanabilir, gözleriniz yüksek ışıktan geçici bir kararma olabilir, çıkan gürültüden kulaklarınız geçici çınlama yapabilir veye elektriğe çarpıla bilirsiniz.

Ama benim tavsiyem lütfen bir elekrtikçi çağırın tesisatınızi kontrol ettirin .meger yardımıylada topraklama hattınızı kontrol ettiririniz ve MUTLAKA KAÇAK AKIM RÖLESİ TAKTIRINIZ.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,821
Kullanıcılar
450,910
Son üye
Beyazıt_34

Yeni konular

Geri