Kamu Kurumlarında Çalışanların Durumu

selcukeem

Üye
Kamu kuruluşlarından(teiaş,tedaş,dsi....vb.) hangisi elektrik-elektronik mühendisleri için
Sosyal imkanlar ve maaş bakımından daha iyidir bu kurumlarda çalışan arkadaşlar çalıştıkları kurumu bu iki özellik açısından nasıl görüyor

Kamu kuruluşlarından(teiaş,tedaş,dsi....vb.) hangisi elektrik-elektronik mühendisleri için
Sosyal imkanlar ve maaş bakımından daha iyidir bu kurumlarda çalışan arkadaşlar çalıştıkları kurumu bu iki özellik açısından nasıl görüyor
Eğer EÜAŞ ilginizi çekerse tavsiye ederim.YG -OG işimiz gereği hem TEİAŞ hemde TEDAŞ ile işbirliğimiz oluyor.Gördüğüm ve bildiğim kadarı ile bizim EÜAŞ ın mühendisleri teknik yönden kendini yetiştirme ve yükselme konusunda daha avantajlı.Kendisini yetiştiren bir mühendis arkadaş özelde çok rahat iş bulabilir.Maaş konusunu bilemem ama sosyal imkanlar olarak EÜAŞ yine tercihimdir.Hakkınızda hayırlısı ne ise o olsun.

Eğer EÜAŞ ilginizi çekerse tavsiye ederim.YG -OG işimiz gereği hem TEİAŞ hemde TEDAŞ ile işbirliğimiz oluyor.Gördüğüm ve bildiğim kadarı ile bizim EÜAŞ ın mühendisleri teknik yönden kendini yetiştirme ve yükselme konusunda daha avantajlı.Kendisini yetiştiren bir mühendis arkadaş özelde çok rahat iş bulabilir.Maaş konusunu bilemem ama sosyal imkanlar olarak EÜAŞ yine tercihimdir.Hakkınızda hayırlısı ne ise o olsun.
Öncelilkle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim sanırım eüaş ta çalışıyorsunuz acaba bu kurumun özelleşme kapsamına girme durumu hakkında bir bilginiz varmı

Sevgili Selçuk, mesajını yeni gördüm, burdan cevap vereyim.Daha 2. sınıfta olmana rağmen bu kadar gerçekçi olman çok güzel. Senin yaşıtların hayal aleminde yaşarken,sen hayatını gerçekler üzerine inşaa ediyorsun. Zeki insan başkalarının deneyimlerinden de yararlanmayı bilendir.

Bütün mesajlarımı görmüşsündür, devlet mi özel mi konusunda kimin gerçekçi kimin samimi olduğu mesajlardan bellidir. Ben kendi deneyim ve etrafımım gözlemlerine göre devlet dedim. Çünkü günümüzün şartlarında özel diyenler ya çok acemi yada çoğu şeyi görmezden geçip yorum yapanlardır. Özel diyenlerin savunduğu çoğu tez genel değil oldukça dar bir zümre için geçerlidir. Yok devletteki maaşını ikiye 3 e katlarsın 5 yılda bilmem ne gibi bi sürü abuk sabuk şey duyarsın evet katlayanlar olacakdır ama bu 100 kişiden 10 kişi bile olmayacaktır. Nerde o 90 küsür kişi?? Her gün senin gibi binlerce mezun olduğu ortamda işsizlik yok, ekonomik kriz yok, maaşları düzgün almamak yok, sigorta düşük ve eksik yatmak yok ama maaşını 2-3 e katlamak var, yersen!!!

Mühendislik öğrencileri kendini süpermen değil, ortalama bir puanla üniversiteye girmiş insanlar olarak düşünse ayakları yere basacaktır. Ama tüm kariyer sitelerinde yabancı diller, mesleki bilgisayar programları vs. sonu gelmeyen istekler ile kafası bulandırılmış mühendislik öğrencisi , kendine hiç bir zaman ulaşamayacak hayallerle bu işin peşindedir. Adam devlet dairesinde çalışmaktan utanır ama ahır gibi konteynır da şantiyede çalışmaktan utanmaz çünkü sözde mühendislik yaptığını zannediyordur. Mühendislikte devlet alım garantisi olsa bu düşünceler çok değişirdi hatta devlette çalışmayı idealleri için seçmeyen sevgi pıtırcıkları devlet garantisi sebebiyle artan puanlar sebebiyle mühendisliği bile kazanamaya bilirlerdi.

Her zaman dediğim gibi, öğretmeni, işletmecisi, avukatı, doktoru, vs devlette çalışırda bir mühendis mi devlette yatar kendi işini yapamaz.:)
Devlet işi demek düzenli gelir demek, düzenli gelir demek düzenli hayat demek, düzeni hayat demek düzgün aile yaşamı demek...
Bunu 7 yıldan sonra devlete geçen benim gibiler ne dediğimi anlar. Şu an iş yerinde biz tatil planları yaparken, özelde o ay sonu işimizin olup olmayacağını bilemezdik. Yada hangi özel sektör çalışanı işine güvenip yüklü bir taksite girebilir.

Neyse uzatmayım, forumda yeterince bahsedildi zaten.

Eüaşta ki özelleştirmeler santral bazında olur, bir kaç yılda portföy grubu olarak santrallerin özelleştirlmesi başlanacak. Büyük santrallerde Eüaş bünyesinde kalıp özelleştirilmeyecek. mesala çalıştığın kurum özelleşirse havuza alınırsın, 3 il tercihi veriler genellikle ilk istediğinde ile atanırsın. Eğer istemezsen ikinci bir şansın daha var, tekrar 3 il isteği yaparsın. Havuzdayken işe gitmeden maaşın 4 te 3 nü alırsın. Özelleşitirmelerde o kadar kolay değil büyük ihtimal sen bile emekli olursun tümü özelleşmeden :) Eüaş, Teiaş gibi kurumlar elektrik alanında çalışan mühendisler için uygundur. DHMİ gibi kurumlarda yüksek ücret verdikleri için tercih edilir.

Murat beye katılıyorum,ben 24 yıllık EÜAŞ teknisyeniyim.Özelleştirme konusunda son birkaç yılda ciddi çalışmalar var.Lakin EÜAŞ bünyesinde devletin elinde kalacak termik (kömür-doğalgaz) santralları ve hidroelektrik santralları herzaman bulunacağından işsizlik korkunuz olmasın.Şimdiye kadar özelleşen tek termik santral olan ÇAYIRHAN TERMİK SANTRALI' dır.Orada çalışan bir arkadaşım özelleşme olayından sonra tek şikayetlerinin kamudaki gibi iş konusunda rahat olmadıkları,işverenin revizyon vb. durumlarda yan işleride yaptırdığını söylemişti. Maaş ve sosyal haklar hemen hemen kamu ile aynı demişti.Mühendis olarak sizin durumunuz teknisyenlerden daha iyi olur zannediyorum.Nihayetinde bu adam burayı çalıştıracak ve para kazanacak,tamamen teknik bilgiye dayalı işletmesinde problem istemeyeceği için çalışanlarınıda görür :) İllaki özelleşme olmasın diyorsanız E.İ.A.Ş de Yük Tevzi Merkezleri için açılan kadrolar için müracat edin belki karşılıklı beraber çalışırız.Hakkınızda hayırlısı olsun.Unutmayın altın heryerde altındır,siz kratınızı yükseltmeye bakın......

:)kamuda iş hayatımı bıtırdım emeklıyım keşke özelde kalsaydım zamanında kamu bızı tembellığe alıştırdı saat 8.00 mesaıye başla akşam 17.00 çantanı al evın yolunu tut:) özelde oyle değildim gece yolculuk gunduz iş kovala ha işten çıkartılacağım sorunu ınanın yaşamadım şimdı emeklıyım yan gelıp yatmıyorum ama çantam yanımda işimi kovalıyorum

:)kamuda iş hayatımı bıtırdım emeklıyım keşke özelde kalsaydım zamanında kamu bızı tembellığe alıştırdı saat 8.00 mesaıye başla akşam 17.00 çantanı al evın yolunu tut:) özelde oyle değildim gece yolculuk gunduz iş kovala ha işten çıkartılacağım sorunu ınanın yaşamadım şimdı emeklıyım yan gelıp yatmıyorum ama çantam yanımda işimi kovalıyorum
Tekin Bey fikriniz için teşekkür ederim Ben şu an elektrik-elektronik müh. 2. sınıfım ve bu yaz zorunlu stajım vardı staj yerini bile zorla buldum seneye ne yapacağımı ise bilmiyorum.Bunu anlatmamın nedeni şu:Biz artık zar zor bir staj yeri buluyorken (belki bazıları bulamıyorken) sizce bizim özelde iş bulma şansımız nedir peki? işte bundan dolayı kamuyu düşünüyorum iş bulsam bile kim bana kamunun verdiği fırsatları verebilecek.Örneğin ben çok iyi bir üni. den mezun olmadığım için asla bir müdür mevkine gelemem (Çoğu özel şirketin sayfasına bakın müdürleri hep seçkin üni. lerdendir.)Ancak kamuda yükselmek ise özele göre daha basit mesela kendi üniversitemden mezun biri şu an teiaş daki bir bölümde genel müdür.Neyse fazla uzattım sanırım tekrardan teşekkür ederim.

8-17 arası çalışmak tembellik değildir, olması gerekendir. İşsizlik derdi kıskacı düşünmeyen özel sektör çalışanı olmayacağı çok açıktır. 7 yıl boyunca bir gün bile işsiz kalmama rağmen, işsizlik hissiyatım her zaman vardı ki, zaten bu çalışma şartları ve ücretler işsizlik potansiyelinin getirdiği sonuçtur. Müthiş biriyim çok çalışkanım o yüzden işsizlik çekmem diye düşünen biri bile hastalanmıyacak yada kaza geçirmeyeceğinin garantisimi var?Artık emeklilik yaşı 65, 40-42 li yaşlar değil!!! Özel sektörde nerdeyse sömürü düzeyine gelen çalışma şekli çalışkanlık kılıfıyla üstü örtülmeye çalışılmaktadır. Kamu personelin 8-17 çalışması değil bu saatler içinde harcadığı emek ve iş güçü olarak değerlendirme yapılması daha uygun olacaktır.

Şükretme ile sömürü arasında ince bir çizgi vardır. Şöyle düşünün benim ilk iş yerimde cumartesi tam gün mesai, yıllık izin bir hafta şeklinde bir çalışma vardı. Kamuda 10 yılı doldurduğunda 30 gün yıllık izin + 10 gün mazeret izni ve cumartesi-pazar tatili. 40 gün izin demek eğer izinlerin tümünü 1 hafta ayrı ayrı kullanacaksan 8 haftaya denk gelir,1 yılda 52 cumartesi diyelim buda kabaca 10 hafta tatile denk gelir. Düşün bir yerde 1 hafta izin diğer tarafta 18 hafta izin sadece 1 yıl süresinde. 40 yıl çalıştığınızı düşünün 680 hafta fark eder. Bu iki işte çalışan aynı yaşta emekli olduğunu ve sadece yııllık izin ve cumartesileri düşünüldüğünde oluşan fark korkunçtur. Bu bile bazı şeyleri görmenizi sağlar.

Her zaman kamuyla özeli sırf maaş olarakta kıyaslamayın derim. Sosyal olanakları düşünün, lojman, kreş, tatil yerleri, yeşil pasaport, teknik geziler vs. Konuyu açan arkadaş özelde çalışırsa elbet kamudakinden fazla kazanma ihtimali olacak ama huzur ve güven, kendine vede ailesine ayırabileceğin vakiti düşündünüz mü? 60 küsür yaşına geldiğinde arkana baktığında devamlı çalıştığın görmek nasıl bir duygu olacağını tahmin edin. Yıpranmayı söylemiyorum bile...

Üstelik para içinde düşünüldüğünde başta devleti seçmek yine mantıklı seçimdir. 3 bin lira civarı maaşı hiç kimse acemi bir mühendise şu ortamda vermeyi düşünmez. Devlette çalışan bir kişi 2-3-4 bine özele geçmeyeceğini tahmin edebilirsiniz. Özele geçerse transfer olarak geçer ve imkanları devletin verdiğinden çok daha iyi olmaktadır. Çünkü elinde maaşı garanti bir iş vardır. Oysa özelde çalışan ortalama bir mühendisin öyle bir lüksü yoktur. Çok daha düşük ücretlere çalışmak zorunda kalır. Üstelik devlete erken yaşta atılan bir genç mühendis ekonomik özgürlüğe kavuştuğu için yuvasını kurması ve istediği kişi evlenebilme ihtimali çok daha yüksek olacaktır. Özelde çalışan genç mühendis ise düşük maaş ve yoğun temponun getirdiği yorgunlukla birlikte güvencesiz iş yaşamından dolayı (eğer uzun süre anlaştığı biri yok ise) evlenme planını genellikle ertelemektedir. Emin olun özellikle kız babaları şantiyede çalışan bir mühendise bakış açısı ile devlette çalışan bir mühendise bakış açısı aynı değildir.Devlette çalıştığınızda bu gibi durumlar daha kolay geçer.

Çoğu genç mühendisin körlüğüne sebep olan bu özelde çalışma tutkusu ( diğer mesleklerde çok daha azdır) yüzünden, ismi olan üniversitelerin mezunları, ortalama bir üniversiteden mezun olup kamuyu direkt olarak hedefleyen mühendislerden daha zor bir iş yaşamına girdiklerinin farkına varamayacaklardır. Bazı iş verenler kamuda çalışmaya karşı gelir, bende onlara sorarım sana ödemeyi düzgün yapan bir müşteriyi mi tercih edersin yoksa ödemeyi düzgün yapmayan, bölük pörçük ödeyen ödeyeceği bile garanti olmayan müşteriyi mi tercih edersin. Maaşlı çalışanın durumuda budur işte. Bizzat ben şahitlik edeyim, kamuda kazanılan para düzgün olarak geldiğinden midir bilemem bana çok daha bereketli geldi. Kamudaki maaşlarda bence şu anki şartlara görede iyidir.

Son olarak sosyal güvencede,insani şartlarda medeni bir iş yaşamını tercih etmeyi eleştirebilecek kadar samimiyetsiz insanlardan uzak durun.

ilave bişey hatırlatmak ısterım özel sektorde iş yapanı hayatta işten çıkarmazlar hatta teşvik ederler başka bışey kendıne guvenen muhendis veya tekniker teknisyen kendı işini kendı kurar veya patronuna kendını kabul ettırır kamuda bende çalıştım bırçoğu kusura bakmasınlar bunlara bende dahıldım iş yapmaya cesaretı olmıyanlar için kamu personellığı kurtuluş kapısı vede mantıklı
ben universitede öğrencilerle geçtı 25 yılım universıtelerde oğrettıklerı bir örnek vereyım istanbul ankara arası en kestırme yolu oğretırler talı yollarda vardır bence A universitesi B universitesı belkı laboratuvar şartları yonunden fark vardır ama bu da bence okadar etkı edeceğıne ınanmıyorum

bir başka bişey sevgılı murat kardeşim yılda tatıllerın hesabını yapıyorsun :)kusura bakma dost aci soyler muhendis denılındığınde benım aklıma iş tasarımı argesı yapan işinin sahıbı olan kişi anlalıyorum yılda şukadar tatıl şukadar maaş kusura bakma özelde kaç tl maaş alıyor muhendis ondan haberın yok kamuda alınan maaşin 3-4 katı maaş alıyor amaaa
aması var muhendislık okumuş iş konusunda cesaretlı olan muhendisler alıyor kamuda bende çalıştım yazık ettım o guzelım gunlerıme sabah 8 iş başi akşama kadar bekle ya bir iş gelır yada hıç gelmez akşam 17 eve gıt ıster ınan ıster ınanma ben gece yastığa kafamı koyduğumda aklıma ılk gelen bugun maaşimin karşılığı ne yaptım helalınden maaşimı hakettımmı bu yonu herkişiye uygun değıl gerçi haa özeldede çalıştım en son istıfa edıp ayrılmak istedığımde hatta 20 gun istıfa ettığım halde beklettıler işleme koymadılar bunu neden yazıyorsun dıyeceksın iş yerı bana bir noktaya kadar muhtaçtı ensonunda 5 yıllık çalışmam karşılığı benım çikişimi verdıler tazmınat aldım özelde çalışacak kişi işinin sahıbı olmalı bence patronun hizmetlısı değıl biraz kaba konuştum kusura bakmayın

Son düzenleme:
ilave bişey hatırlatmak ısterım özel sektorde iş yapanı hayatta işten çıkarmazlar hatta teşvik ederler başka bışey kendıne guvenen muhendis veya tekniker teknisyen kendı işini kendı kurar veya patronuna kendını kabul ettırır kamuda bende çalıştım bırçoğu kusura bakmasınlar bunlara bende dahıldım iş yapmaya cesaretı olmıyanlar için kamu personellığı kurtuluş kapısı vede mantıklı
ben universitede öğrencilerle geçtı 25 yılım universıtelerde oğrettıklerı bir örnek vereyım istanbul ankara arası en kestırme yolu oğretırler talı yollarda vardır bence A universitesi B universitesı belkı laboratuvar şartları yonunden fark vardır ama bu da bence okadar etkı edeceğıne ınanmıyorum

bir başka bişey sevgılı murat kardeşim yılda tatıllerın hesabını yapıyorsun :)kusura bakma dost aci soyler muhendis denılındığınde benım aklıma iş tasarımı argesı yapan işinin sahıbı olan kişi anlalıyorum yılda şukadar tatıl şukadar maaş kusura bakma özelde kaç tl maaş alıyor muhendis ondan haberın yok kamuda alınan maaşin 3-4 katı maaş alıyor amaaa
aması var muhendislık okumuş iş konusunda cesaretlı olan muhendisler alıyor kamuda bende çalıştım yazık ettım o guzelım gunlerıme sabah 8 iş başi akşama kadar bekle ya bir iş gelır yada hıç gelmez akşam 17 eve gıt ıster ınan ıster ınanma ben gece yastığa kafamı koyduğumda aklıma ılk gelen bugun maaşimin karşılığı ne yaptım helalınden maaşimı hakettımmı bu yonu herkişiye uygun değıl gerçi haa özeldede çalıştım en son istıfa edıp ayrılmak istedığımde hatta 20 gun istıfa ettığım halde beklettıler işleme koymadılar bunu neden yazıyorsun dıyeceksın iş yerı bana bir noktaya kadar muhtaçtı ensonunda 5 yıllık çalışmam karşılığı benım çikişimi verdıler tazmınat aldım özelde çalışacak kişi işinin sahıbı olmalı bence patronun hizmetlısı değıl biraz kaba konuştum kusura bakmayın
Tamam özel sektörde iş yapanı çıkaramazlar ama belki çıkarmak zorunda kalırlar yani çalıştığımız şirket iflas durumuna gelirse iş yapanı da öyle bir çıkarırlar ki...
İş yapmaya cesareti olmayan kamuya geçsin demişsiniz bir kere bu cümleniz size yakışmamış tekin bey bu forumda kamuda çalışan arkadaşlarımız da var.Bunu şu şekilde ifade etmeniz daha iyi olurdu:"Kamuda çalışmak istemeyene kimse bir şey demez ama o 10 yıl sonra hala mühendis olarak kalır ama çalışmak isteyeni de hayır sen çalışamazsın diyerek odalarına kitlemiyorlar herhalde işte çalışan da elbette kamuda kendine bir kariyer yapacaktır" Şimdi siz tekrar düşünün siz kamudayken hangisini yapıyordunuz
İkinci olarak çalışma saatlerinin insancıl olmasından rahatsız olmanız da beni oldukça şaşırttı
Kamuda çalışanın 3-4 katı maaş mı :) pardon ben aselsan,sabancı ve koç'a girebileceğimi sanmıyorum.Forumumuz daki deneyimli bir abimizden size örnek vereyim öncelikle bu kişi itü gibi seçkin bir üniversiteden mezun biri özelde birkaç yıl çalışmış kamuya geçmeden bir önceki ay maaşının 3750tl(+500 yapı denetim) olduğunu söylüyor yani gördüğünüz üzere 12.000 tl almıyormuş.
Yine fazla uzatmadan düşüncenizi bizlerle paylaştığınız için size teşekkür ederim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,848
Kullanıcılar
450,953
Son üye
cdalci

Yeni konular

Geri