kompanzasyonda akım

skoper75

Üye
arkadaşlar kompanzasyonyapmadan evel 100 amper çeken 55kw lık motor komdan sonra çektiğiakımda fark olurmu pano üzerindeki ampermetrede nasıl görürüm komp.akım ilişisi varmıdır

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Evet olur. Şöyle ki:
Motor cos fi si 0,83 ise kompanzasyondan önce,
I=P/1,73.U.cosfi
I=55000/1,73.380.0,83
I=100A

Kompanzasyondan sonra cos fi 0,99 durumu için,
I=55000/1,73.380.0,99
I=84A

kardeş öncelikle ölçüm yapmadan önce motor etiketi üzerinde endüktif yükü gösterir kompanzasyonda ona göre kompanzasyona ek bir kondansatör bağlamak gerekebilir

motoru lokal kompanzasyon yaparsan tabiki senin menfaatine olacaktır çekilen akım dusecek ve motor kontaktor grubu daha saglıklı çalışmaya baslayacaktır

Üretici Yönünden Yararları

1- İletkenler daha az akım taşıyacağından ince kesitte seçilir.
2- Aynı iletim hattından daha fazla aktif enerji iletileceğinden üretim, iletim ve dağıtım tesislerinde kapasite - verim yükselir.
3- Enerjinin üretim ve satış maliyeti azalır.
4- Alternatör ve transformatörlerin gücü daha küçük tutulur.
5- Dağıtım hatlarında kayıplar ve gerilim düşümü azalır.

Tüketici Yönünden Yararları

1- İletkenler daha ince kesitte seçilir.
2- Besleme transformatörü, kumanda, kontrol ve koruma elemanları daha küçük değerlerde seçilir.
3- Besleme transformatörünün ve tesisin kapasitesi ile verimi yükselir.
4- Kayıplar ve gerilim düşümü azalır.
5- Şebekeden daha az reaktif enerji çekilir.
6- Harcanan enerji azalacağından enerji ücreti de azalır

Ben bu cümleye katılmıyorum. Harcanan aktif bileşen olarak çekilen akım değişmeyeceğinden sayaç tarafından kompanzasyondan önce ve sonra aynı aktif akım kaydedileceğinden enerji ücreti değişmez.

ben katılıyoru endüktif yük alıcını şebekeden çektiği kör güç işe yaramayan güçtür kompanzasyon sistemi ise bu kör gücü devreye kazandırıyor

saglıklı kompanzasyon her zaman için cebine giren gozukmeyen paradır unutmayalım

Ben bu cümleye katılmıyorum. Harcanan aktif bileşen olarak çekilen akım değişmeyeceğinden sayaç tarafından kompanzasyondan önce ve sonra aynı aktif akım kaydedileceğinden enerji ücreti değişmez.

Neden ???

Lokal kompazasyon ile motorun gücü mü arttırılıyor yani ?

Evet ampermetrede "genç arkadaş" ustanın belirttiği biçimde değişme olur...

Denemesi bizler için hiç zor değil... Deneyip görmenizi tavsiye ederim...

sayın genç arkadaş ve mardahanın görüşüne katılıyorum çünkü dünyada herkes kompanzasyonu yapıyor amacımız kör gücü önlemek eğer önleyemeseydik neden herkez kompanzasyon yapıyor bunu gözle göremeye bilirsin ama basit bir ampermetre ile kompanzasyon yapılmadan önce yapılmadan sonraki durumları gözlemleyebilirsin

Forum istatistikleri

Konular
129,186
Kullanıcılar
451,548
Son üye
ali0916

Yeni konular

Geri