kontrol kartlarımız

O ok. 5V. Kaç amper kullanmalı? XD XP çıkışını -puls'a göre yapmak zorundamıyım? değiştirilmez mi?

En az 4W tüketiyor. 4÷5=0.8A min.
Kart o şekilde tasarlanmış onu değiştiremezsin. Bu zaten bir problem değil sadece artıları 5v bağlamak yerine eksileri gnd ye bağlayacaksın.
O ok. 5V. Kaç amper kullanmalı? XD XP çıkışını -puls'a göre yapmak zorundamıyım? değiştirilmez mi?

Şurada 24V'un olduğu yer Vi.. 5V ise sadece sürücülere çıkış gibi. Zaten o çıkışların olduğu bölümde. Kartın üzerinde "AMS1117 3.3" var. Benim bildiğim bunun girişi 12V olmalı. Gerçi 5V'da verilir 12V'da herhade..

11393201_981715815181034_8288654704888859410_n.jpg

Diğer şu şemada hiç 5v girmemiş direk 24V https://i.kontrolkalemi.com/0/so-do-dau-noi.jpg

Bazı güncellemeler yaptım.
- M542 bağlantılarını şemadaki gibi yaptım.
- MTŞ'nin ek hata kontaklarını e-stop'a bağladın. Böylece fazla akımda MTŞ atarsa, CNC durmuş olacak.
- Z Ekseni için Touch probe'u ekledim. Ben plate'de +12V kullanıyordum. Şase yani freze ucu ile kontak olunca sinyal gidiyordu. Şimdi 24V olacak. Sorun olur mu?
- Spindle hız kontrolü için AVI/ 10V ve ACM'yi bağladım. AFM'yi bağlamıyorduk diye hatırlıyorum?
- Inverter Start/FRWRD ve START/REV için M1 ve M2 bağlantılarını yaptım. Yalnız bunu direk OUT'dan yaptım. Araya role bağlamadım. Gerek var mı? Zaten çıkışlar optolu vs.
- 5V için ray tipi power alacağım.
- Kart için(role vs için giriş yeri için) 24V güç kaynağım yok.Eski 12V olanı kullansam olur mu? Ya da inverterden alsam 24V. Onda 24V çıkış var fakat hata durumunda o 24V kesiliyor mudur?

Resmin büyük hali: https://www.docdroid.net/R5ejad1/yeni-cnc-elektrik-semasi.pdf

2vd0ldw.png

spindle ile sürücü arasına önlem için bir şey koymayın zaten sürücüde her türlü önlem var.

:) bendeki çalışmıyor biliyorsun. 3 kez tamir gördü. OL nedense yakalamıyor. OC verip IGBT yakıyor. O sebeple ekledim.

:) bendeki çalışmıyor biliyorsun. 3 kez tamir gördü. OL nedense yakalamıyor. OC verip IGBT yakıyor. O sebeple ekledim.

senin o sürücüde problem var değişimini iste dedim istemedin tamir edip yolluyorlar.

senin yerinde olsam gene bozar bu sefer yenileyin kardeşim derdim.
bence onda başka bir sorun var

Bilerek bozmak bize yakışmaz. 3.sefer denk gelirse artık bakarız. Ama yinede normalde de TMŞ kullanın diyorlar. Fabrikalarda vs hep bu şekildeymiş panolar.

bilerek boz demedim tekrardan öyle bir durumda bozulacaksa bozulsun bu sefer değişim isteyin demek istedim.

koskoca delta firması koruma sağlamamış mı ?? içinde bir sürü parametre var bence hiç gerek yok.

Selam,
M16 PoKeys kontrol kartı
https://cnc4pc.com/m16-pokeys-motion-motherboard-for-mach4.html

Enteresan bir kart.

- Üzerine USB veya ethernet arayüzü takılabiliyor. Yani ister USB'den ister ethernet üzerinden kontrol edilebiliyor. Galiba sadece Mach4 destekliyor.
- Kart üzerinde spindle için doğrudan encoder girişi eklemişler. Torna için düşünürsek çok göz alıcı bir özellik.
- Kart üzerinde profesyonel tip el çarkı bağlamak için bir soket bulunuyor.
- Limit siviçleri için ayrı bir giriş soketi bulunuyor.
- E-Stop için de ayrı bir girişi var.
- Bunların dışında sanıyorum 5 tane daha standart giriş mevcut.
- 5 adet sürücü çıkışı (yani 5 eksen)
- Eğer daha fazla giriş ve çıkışa, veya eksene ihtiyaç olursa kart üzerindeki LPT soketine bir paralel port kart takılabiliyor.
- Kart üzerinde spindle PWM kontrolü için 2 tane NC ve NO röle.
- Başka bir güzelliği de eksen ve bazı diğer bağlantılar RJ45 ile yapılıyor.
- "Connector special of 10 pins (PoExtension OUTPUT)" denilen bir özelliği var. 10 pinli özel PoExtension çıkışı. Sanırım buraya başka bir kart eklenebiliyor.
- Mikrokontrolör ile kontrol edilen bir SCHP (Safety Charge Pump) denilen bir güvenlik mekanizması. SCHP benim şu an tornada kullandığım C11GS kartta da var. Mach3 enable olsa bile SCHP kapalı ise bütün çıkışlar mühürlü oluyor. Hiç bir çıkışı kullanamıyorsunuz.

Bu kartı ve ethernet arayüzünü satın aldım. Henüz yolda. Amacım enkoder ile hassas spindle konumlaması kullanabilmek. En basit örneğiyle hassas diş çekmek için. Bu arada, Mach4'ü de satın aldım.

İşlerim bir süredir çok yoğun. Eve sürekli geç saatlerde geldiğim için makinelerime hiç zaman ayıramıyorum. Rahata erdiğim zaman detaylı bir inceleme yazısı yazacağım.

Bu arada sayın @by lent adminimizden Mach4 odası açılmasını talep ediyorum. : )

Forum istatistikleri

Konular
128,833
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri