Ldr ile Röle Kontrol

Bu devrenin çalışma prensibini yazarmısınız. Kendim birşeyler yazmaya çalıştım olmadı.

Gösterdiğin devreyi denemedim. Ama başka bir devre üzerinden giderek çalışma prensibini anlatmaya çalışayım.

transistor1.jpg

Devremiz bu. Şimdi burada bir gerilim bölücü var. R2 üzerindeki gerilimi hesaplamak istersek

Vçıkış = Vgiriş (R2/(R1+R2))

olacak. O zaman R2 direnci üzerindeki gerilim demek ki 2 voltmuş.

transistor2.jpg

Transistör iletimdeyken B ve E uçları arasındaki gerilim 0.7 volt kadardır. Buradan Kirchoff'un gerilim kuralını hatırlarsak bir ilmek etrafındaki gerilimlerin toplamı 0 oluyordu.

O zaman R2 direnci üzerindeki gerilimi biliyorum. VBE gerilimini biliyorum. RE direnci üzerindeki gerilimi Kirchoff'un gerilim kuralını kullanırsam 1.3 volt olarak bulurum.

transistor3.jpg
RE üzerinden geçen akıma IE dersem bunu da V=IR denkleminden 1.3 mA olarak bulurum. Burada RC direnci üzerinden geçen akım da IC yaklaşık olarak IE akımına eşittir. Buradan VRC akımı 5.2 volt olarak bulurum.

Sana tavsiyem ilkönce bunları kağıt kalemle çöz daha sonra devre benzetim programı üzerinde sonuçları karşılaştırabilirsin.

http://bit.ly/LvW5S7

Örneğin R2 direncini 500 Ω yapıp ne olduğuna bakabilirsin.

Bir de bu adresteki benzetim programında ("circuits->transistors->npn transistor") transistörlerle ilgili bu örneği incelersen, örneğin transistörün BE ayakları arasındaki gerilimi 0.7 volttan 0.5 volta düşürdüğünde ne olduğunu görebilirsin. Transistörün anahtarlama elemanı olarak nasıl kullanıldığını örneklemiş.

Son düzenleme:
Açıkçası acemi olduğum için çıkaramadım. Ödevde kullanacağım için yanlış olsun istemiyorum. Zahmet olmazsa çalışma prensibini yazarmısınız

GT-I8190 cihazımdan gönderildi

Bu anlattıklarım zaten senin devrenin çalışma prensibi. Transistörü BE uçları arasındaki gerilim 0.7 volt iken açık, 0.5 gibi daha düşük değerler kapalı bir anahtar gibi düşünebilirsin.

Neresini anlamadığını yazarsan belki daha fazla yardımcı olabiliriz.

Bu anlattıklarım zaten senin devrenin çalışma prensibi. Transistörü BE uçları arasındaki gerilim 0.7 volt iken açık, 0.5 gibi daha düşük değerler kapalı bir anahtar gibi düşünebilirsin.

Neresini anlamadığını yazarsan belki daha fazla yardımcı olabiliriz.

Size zahmet veriyorum ama ben şu şekilde istemiştim. Mesela R1 şu işe yarar R2 direnci bu işe yarar yani bir ödev olduğu için direncin devredeki görevi,transistörlerin iletimde kesimde olduğu durumlar yani bir ödeve verilecek biçimde açıklarsanız çok iyi olur.

Mesela böyle

Ekli dosyalar

• 1385667842044.jpg
    1385667842044.jpg
    43.8 KB · Görüntüleme: 8
Çok kısaca: ödev metni vererek çözüm isteyen konuların bu forumun kapsamı dışında kaldığını düşünüyorum. Ama ödev çözerken karşılaşılan sorunları merak ediyoruz ve çözüm öneriyoruz. İkisi çok farklı... :)

Çok kısaca: ödev metni vererek çözüm isteyen konuların bu forumun kapsamı dışında kaldığını düşünüyorum. Ama ödev çözerken karşılaşılan sorunları merak ediyoruz ve çözüm öneriyoruz. İkisi çok farklı... :)

Bu ödevin son aşaması yani devreyi plakete kurduktan sonra son olarak bunuda açıklamam lazım ve bende uğraştım çıkartamadım. Sizden yardım istedim. Yani sizin verdiğiniz devreyi kuracağım için ondan size sordum

hangi devreyi kuruyorsunuz

Bu ödevin son aşaması yani devreyi plakete kurduktan sonra son olarak bunuda açıklamam lazım ve bende uğraştım çıkartamadım.

Ben de sana hangi kısmı anlamadığını soruyorum.

Örneğin yukarda bahsettiğim hesaplamaları kağıt kalem üzerinde yapıp daha sonra benzetim programında karşılaştırdın mı? Ya da R2 direncini 500 Ω a düşürüp ne olduğuna baktın mı? Ya da hesaplamalarda anlamadığın bir yer mi var.

Forum istatistikleri

Konular
129,071
Kullanıcılar
451,355
Son üye
Ooczzdgxz

Yeni konular

Geri