Makelsan Lion 1200VA (720W) UPS 360 wattı karşılamıyor?

.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Üretici firma ile görüşebildiniz mi?
Mail üzerinden görüştük. Bunu dediler.

Merhaba günaydın ,

Bahsi geçen sorunu ups gücünün yükünüzü kaldıramaması olarak değilde , akülerin yeterli süreyi karşılayamaması olarak anlıyorum .

Bu durumda cihazın akülerin de sorun olabilir, gerekli kontrolleri sağlayabilmemiz için anlaşmalı kargo firmamız Yurtiçi kargo 793376538 anlaşma numarası ile fabrikaya yönlendirmenizi rica ederim.

Cihaz gönderilirken mutlaka cihaz üzerine arıza durumunu açıklayan ve gönderen kişi iletişim adres bilgilerinin olduğu bir not bırakılması gerekmektedir.

İyi günler dilerim.

Ama aküleri yüklü bir şekilde ölçtüğümde 23.65 volta kadar düştü ve cihaz kendini 5 saniye içinde kapattı.
video da çektim bu linkte.

https://mega.nz/file/YItnCKZZ#xSbq8w70BoWyY-_mwpLKMMTHa-n_4rL1wc5tIwCWumo

Tamam usta o zaman şu lamba testini yapacağım. Ama aküleri şu an dışarı aldım bağlantıları çok sıkı gevşeklik yok. UPS ısındığı için aküleri cihazın dışında kullana bilirmiyim? Akülerin ömrünü uzatır diyorlar. Kabloların uzunluğu yetiyor zaten. uzatma yapmayacağım.. Birde benim voltmetrede powerFactor diye bir şey var onunla bir ölçüm ala bilmek mümkün mü?
UPS lerdeki PF ü ölçemezsin. Sadece basit testlerle yaklaşık sonuç elde edebilirsin.
PF ü yaklaşık test edebilmek ise lamba testinde olduğu gibi omik yük ile anlaşılabilir.
Lambalar omik yük olduğuna göre buradaki teori şudur.
1000VA lik bir UPS omik olarak 1000W lık bir yükü besleyebilmelidir. Besleyemiyorsa o zaman bu UPS 1000VA değildir.
(Akülerin güçlü olduğu varsayımı ile)
1000VA lik bir UPS ye cosq si atıyorum 0.7 olan bir yük bağladığında, 500-600W lık bir endüktif veya kapasitif yükü çalıştırmalıdır.

UPS ısınıyorsa aküleri de ısıtabilir. Bazı iyi kalite ürünlerde soğutma fanı sıcak havayı akülere temas ettirmeden doğrudan dışarı atabilmektedir. Bağlantı sorunların yoksa akülerin dışarda kullanılması daha yararlıdır.
Ama aküleri yüklü bir şekilde ölçtüğümde 23.65 volta kadar düştü ve cihaz kendini 5 saniye içinde kapattı.
Tam sınırda.
UPS yi tekrar açtığında akü voltajları 24V un üzerinde ölçülüyorsa aşırı yüklenmeden akülerin kapasiteleri yetersiz demektir.

Mail üzerinden görüştük. Bunu dediler.

Merhaba günaydın ,

Bahsi geçen sorunu ups gücünün yükünüzü kaldıramaması olarak değilde , akülerin yeterli süreyi karşılayamaması olarak anlıyorum .

Bu durumda cihazın akülerin de sorun olabilir, gerekli kontrolleri sağlayabilmemiz için anlaşmalı kargo firmamız Yurtiçi kargo 793376538 anlaşma numarası ile fabrikaya yönlendirmenizi rica ederim.

Cihaz gönderilirken mutlaka cihaz üzerine arıza durumunu açıklayan ve gönderen kişi iletişim adres bilgilerinin olduğu bir not bırakılması gerekmektedir.

İyi günler dilerim.

video da çektim bu linkte.

https://mega.nz/file/YItnCKZZ#xSbq8w70BoWyY-_mwpLKMMTHa-n_4rL1wc5tIwCWumo
Tekrar bilgisayar olmadan açılabiliyor demiştiniz, eğer filamnlı ampül takarak denemenizde farklı birşey çıkmazsa o zaman arıza var diyebiliriz.
Bu testler sırasında akü voltajını sürekli ölçün, ölçü aleti bağlı kalsın.

UPS lerdeki PF ü ölçemezsin. Sadece basit testlerle yaklaşık sonuç elde edebilirsin.
PF ü yaklaşık test edebilmek ise lamba testinde olduğu gibi omik yük ile anlaşılabilir.
Lambalar omik yük olduğuna göre buradaki teori şudur.
1000VA lik bir UPS omik olarak 1000W lık bir yükü besleyebilmelidir. Besleyemiyorsa o zaman bu UPS 1000VA değildir.
(Akülerin güçlü olduğu varsayımı ile)
1000VA lik bir UPS ye cosq si atıyorum 0.7 olan bir yük bağladığında, 500-600W lık bir endüktif veya kapasitif yükü çalıştırmalıdır.

UPS ısınıyorsa aküleri de ısıtabilir. Bazı iyi kalite ürünlerde soğutma fanı sıcak havayı akülere temas ettirmeden doğrudan dışarı atabilmektedir. Bağlantı sorunların yoksa akülerin dışarda kullanılması daha yararlıdır.

Tam sınırda.
UPS yi tekrar açtığında akü voltajları 24V un üzerinde ölçülüyorsa aşırı yüklenmeden akülerin kapasiteleri yetersiz demektir.
Peki usta 1000va lik bir ups maksimum 600 watt besleyebilir diyorlar. Birde ups yükte aküler 23 .65 iken kendini kapatdıkdan sonra tekrar açtığımda aküler 25 volt gösteriyor. Bunu mu kastettiniz? Bu akülerin yetersiz olduğunu mu gösteriyor?

Siz PF ile kafanızı daha fazla karıştırmayın.
Yük (flamanlı lamba veya düşük güçlü ısıtıcı) bağlı iken akü voltajına ve herhangi bir eleman isinmasına bakın. Akü, örneğin 21V altına düşmüyor ve UPS duruyorsa cihazınız bozuk demektir.

Peki usta 1000va lik bir ups maksimum 600 watt besleyebilir diyorlar. Birde ups yükte aküler 23 .65 iken kendini kapatdıkdan sonra tekrar açtığımda aküler 25 volt gösteriyor. Bunu mu kastettiniz? Bu akülerin yetersiz olduğunu mu gösteriyor?
1000VA lik bir UPS PF değerine göre 1000W da besleyebilir 500W da.
PF ü 0.5 ise 500W besleyebilir.
UPS yükte akü voltajları düşüyorsa aküler yetersiz demektir.
Akü kapasiteleri üzerinde yazan A/h değerine göre belirlenir. Senin aküler 7A gibi ise belli toleranslar dahilinde normal kabul edilebilir. Çünkü 7A lik aküler 400-500W gibi güçlerde yetersiz gelebilir.
Çünkü toplam teorik kapasitesi 168W/h ediyor. Sen bu aküleri yaklaşık 360W (dahilinde 500-600W) gibi bir yükle yüklüyorsan bu akülerin voltajlarının düşmesi normaldir.
Tekrar yüksüz durumda akülerin voltajları 25V olduğuna göre bu durum aşırı yüklenmeden dolayı demektir.
Ama akülerin 17A/h lik akülerden ise o zaman akülerin kapasitelerinin düştüğü yani ömürlerinin bitmek üzere olduğunu söyleyebilirdik.

Forum istatistikleri

Konular
128,950
Kullanıcılar
451,138
Son üye
ilkerx

Yeni konular

Geri