Mini Router Ses Problemi

Velocity-acceleration değerleri uyumsuzluğundan olma ihtimali var. Videoyu youtube yüklersen oradan link atabilirsin. Ayrıca mach3 ayarlarını da foto olarak ekle görelim bi napmışsın

Ayırca panoda hiç fan yok yanlış. Pano fanı dışında alüminyum soğutucu üstünde de fan olması lazım bu kartlar çok narin hemen bozulur soğutmazsan

İlk iş harici bir fan ekleyeceğim. Bilgi için çok teşekkürler.
Akşam videoyu ve fotoğrafları paylaşacağım.

Hocam motor ayarlarını fotoğraftaki gibi yaptım.
IMG_6706.JPG
IMG_6706.JPG IMG_6706.JPG IMG_6706.JPG

650 neden 650 ? :) merak ettim

Hocam güzel soru :) Tasarımımdaki ölçülerle makinanın çizdiği hep farklı çıkıyordu. ben onu deneme yanılma yöntemiyle buldum hesabını bilmediğim için. Programda belli bir koordinata gönderip reel olarak ölçüyordum. 650 ye ayarladığımda gerçek değere en yakın ölçüyü buldum :)

Hocam güzel soru :) Tasarımımdaki ölçülerle makinanın çizdiği hep farklı çıkıyordu. ben onu deneme yanılma yöntemiyle buldum hesabını bilmediğim için. Programda belli bir koordinata gönderip reel olarak ölçüyordum. 650 ye ayarladığımda gerçek değere en yakın ölçüyü buldum :)

Rastgele yazmamışın oda güzel :) Şimdi onun hesabından bahsedelim. Vidalı millerin 16 mm çapında 5 mm hatveli sanırsam.

Tb6560 üzerinde kırmızılı beyazlı 1 2 3 4 şeklinde dip switch denen bi olay var :) Onların 3. 4. switch ler microstep ayarını yapar. 1/16 1/8 1/2 gibi. Genelde 1/8 Kullanıyoruz. Bende 1/8 üzerinden izah edeceğim. Sende kartın kullanma kılavuzunda o ayara bakarak 1/8 yaparsın çözünürlüğü.

Normalde step motorlar 200 adımda 1 tur tamamlar.Biz bu mikrostep ile (1/8 yaparak yani) 200 adımı 1600 adıma çıkararak hassasiyeti artırıyoruz.

200*8=1600 => Burada 8 kat hassasiyet kazandık :)
1600/5=320=> Çözünürlük değerini vidanın hatvesine böldüğümüzde 1 mm için gereken adım sayısını bulmuş oluruz. Step per değeri olarak 320 yazmalısın. Redüktör gibi aktarma yaparak devir düşürdüysen Aktarma oranını 320 ile çarpmalısın

Kartın üst seviye bir model olmadığı için çok hızlı çalıştırmayabilir motorları. Hız olarak 1500 üstü sıkıntılı olur. 1200-1500 arası kalmalısın ama mekanikte etkili burada.

İvmelenme değerini de 80-100 arası tutardım ben Tb6560 kullanırken ama onuda deneyerek bulmalısın.

Forum içinde aramalarla bir çok sorunun cevabını bulabilirsin. Yinede anlaşılmayan yerler olabilir ayrı mesele. Aynı şeyleri tekrar yazınca forum şişiyor boş yere. : ) Anlatmaktan yana sıkıntımız yok yoksa :)

Forum istatistikleri

Konular
128,829
Kullanıcılar
450,922
Son üye
yusuf4141.

Yeni konular

Geri