Nötr kopmasından korunma yöntemi hakkında

İşin doğrusu özel bir araştırma falan yapmadım mesleğin içindeki herkes nötr nereden koparsa zarar vereceğini bilir.
İlaveten nötr kopma ihtimalini ne kadar zayıfta görsek maalesef zaman zaman gerkleşen bir durumdur. Çevremde bu durumdan zarar gören tandıklarım bile var.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Trifazede nötr kablo ebatı her üç fazın ebatı toplamı ya da toplam gücü kaldıracak ebatta (kalınlıkta) olması gerekmiyor mu?

İşin doğrusu özel bir araştırma falan yapmadım mesleğin içindeki herkes nötr nereden koparsa zarar vereceğini bilir.
İlaveten nötr kopma ihtimalini ne kadar zayıfta görsek maalesef zaman zaman gerkleşen bir durumdur. Çevremde bu durumdan zarar gören tandıklarım bile var.
Bilmeyenler de çok ne yazık ki. Benim de başıma gelmişti. Müteah İT elektrikçi yerine alektrikçi bulmuş. nötr hatlarını ana panoda bile kıvırarak yapmıştı. Ana nötr hattı kopunca tüm binadaki bazı cihazlar cortlamıştı. Önce alektrikçiyi kötekleyip müteahİT'i mahkemeye vermekle tehdit edince binada yanan cihazları tamir ettirmişti.
Tekniğine uygun yapılırsa böyle bir olayın olma ihtimali neredeyse sıfır gibidir. Ancak son zamanlarda sıklıkla görülmektedir.

Trifazede nötr kablo ebatı her üç fazın ebatı toplamı ya da toplam gücü kaldıracak ebatta (kalınlıkta) olması gerekmiyor mu?

Hayır çünkü eşit yüklerde nötrden geçen akım sıfır.

4x6mm NYA hayal edin,

• Dengesiz yük senaryosu
R fazı 30A
S fazı 0A
T fazı 0A
N 30A yük biner.

• Eşit yük senaryosu
R fazı 30A
S fazı 30A
T fazı 30A
N 0A yük biner.
Trifaze beslenen evde notr kopmasından korunmamın bana göre en kesin yolu daire sigorta kutusuna trifaze KAR yerine 3 adet monofaze KAR kullanmaktır.
KAR çıkışlarında 3 ayrı notr barası gerekecektir. Herhangi bir almaç fazı hangi KAR dan aldıysa notru de aynı KAR dan almalıdır.
Notr koparsa örneğin: R fazı KAR dan gelen akım S fazı KAR dan dönüş yaptıgında 30mA i gectiği anda ikisi de atacaktır.
Ayrıca evin bir bölümünde olan kaçak akım sonucunda tamamında kesinti yaşanmaz arıza tespiti kolaylasır.

Trifaze yüklerde durum ne olur, misal bende Pedrollo trifaze dalgıç pompa var?

Aşağıdaki gibi bir kopuklukta rölenin ne olduğunun önemi yoktur. Monofaze de olsa yükler zarar görebilir. Röleler atmaz.

1720155768514.png

.. pdf i okudum. Her durumda atmayacagına ikna oldum

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,904
Kullanıcılar
451,055
Son üye
cevotya
Geri