PSCAD

Merhaba Arkadaşlar,
Pscad programına ihtiyacım var. Ancak nasıl temin edeceğimi bilmiyorum.
Pscad'in kendi sitesinde öğrenci versiyonu var ama çok kullanışsız ve kullanım süresi sınırı var.
Konu ile ilgili yardımcı olursanız büyük iyilik yapmış olacaksınız.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
V4.2'yi lisansüstü eğitimim için geçen sene kullanmıştım. Kullanım süresi yoktu ama 15 baraya kadar olan devreleri çözebiliyordu. Ticari maksatlı kullanacaksanız satın almanızda fayda var. Kişisel amaçlı (lisansüstü eğitimde) ilaçlı versiyonlarını internette bulabilirsiniz ama çok yaygın kullanılan bir program olmadığından (Autocad gibi) sıkıntılı olabilir.

Bildiğim kadarıyla Türkiye distribütörü yok. Firma ile irtibata geçmek gerekiyormuş.

Kullanırken de baya sıkıntı yaşamıştım. Kendi yardım dosyalarından kullanımını çözmeye çalıştım. Bazı devrelerde çözemediğim hatalar verip çözümleme yapmıyordu. Lisansüstünde aldığım derste mesafe rölesi tasarlıyorduk. Örneklemeler almak için PSCAD programını kullanıp aldığım değerleri MATLAB'a aktarıyordum.

Son düzenleme:
dağınık üretim elektrik sisteminde röle koordinasyonu konusunu işleyen bir tez yazıyorum.
literatür taramasında pscad programının bu konuda hem tez hem makale yazımında çokça kullanıldığını gördüm.
önereceğin başka bir simülasyon programı var mı? konu gördüğün gibi daha çok elektrik sistemi simülasyonuna dayanıyor.

Danışman hocanızla program için görüşebilirsiniz. "digsilent" programı var adını duyduğum. Hiç kullanmadım ama PSCAD'le aynı işi yapabilir. Kolay gelsin. PSCAD v4.2 elimde mevcut 60 mb kadar gün içinde upload etmeye çalışacağım.
Bu arada konuyu yanlış yere açmışsınız, yöneticiye bildirin uygun kısma taşısın.

danışman hocamı görebilsem ya da telefonunu açsa danışacam ama maalesef sorumsuz bir danışmanım var. pscadi upload edebilirseniz gerçekten çok memnun olacağım.
digsilent'ı duydum. birçok üniversitede kullanıldığını da biliyorum. ancak henüz ulaşma şansı bulamadım.
bir de etap diye bir program var. çok yaygın kullanımı var:
Electrical Power System Software | Electrical Engineering Software | Electrical Software | Electric Software | ETAP Products
konunun taşınma işini hallederim merak etme.

Adı aklıma gelmemişti, ama siz bulmuşsunuz. ETAP programı da var. 3-4 GBlık bir program.
Bu arada PSCAD v4.2'yi buradan indirebilirsiniz. (PSCAD421_2007_Eval_4.zip) Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Paylaşım Klasörü: atafırat Yazilim

pscad için gerçekten çok teşekkür ederim. şu an indiriyorum.
etap programının öğrenci/eğitim versiyonu var mı?
ya da bir şekilde nasıl ulaşılabilir?

Forum istatistikleri

Konular
128,840
Kullanıcılar
450,935
Son üye
oqzknt

Yeni konular

Geri