Rüzgar Türbini için Alternatör Yapımı

herkese iyi akşamlar;
Ustam ben kendim presbantları kestim ve suan 4. bobini sarıyorum birazdan aytrıntılı resim atacagım ustam nasıl olmus yada nasıl gidio bi bakın bakalım inşallah sıkıntı yoktur .

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Mehmet Bey, dun gece sipiri yanlis saymisim ozur dilerim 20 dedim fakat 18 sipir. Yarali kisim 1. bobinde olmadi o bobini degistirecegim.
An itibari ile su asamadayim:

2n9w12u.jpg

29nw96s.jpg

Ahmet abi baya iyi gidiosun maşallah :) bende 4. yü bitirdim şimdi atarım resmini :)

Acele etmeye gerek yok emre bey, yavas yavas sakin sakin duzgun dikkatli gitmekte fayda var. Zira hata kabul etmeyen bir is :)

29nw96s.jpgahmet bey ben bu şekilde sardım 36 oyuklu idi gayet iyi üretiyor mavi renkte işaretlediğim yerlere bobin sarılacaktı yanlış hatırlamıyorsam sn: sef ustamız gelince ilgilenir zaten ama 12+12+12 toplamı 36 bobin olur 36 oyuklu ise,
sardığın sipiri yarı yarıya azaltırsan örn 10 sipirmiydi 5 sipir sardığı zaman mavi ile işaratlediğim yerlerede saracaksın ya o zama oyuklar tam dolcaktır

Ekli dosyayı görüntüle 15699ahmet bey ben bu şekilde sardım 36 oyuklu idi gayet iyi üretiyor mavi renkte işaretlediğim yerlere bobin sarılacaktı yanlış hatırlamıyorsam sn: sef ustamız gelince ilgilenir zaten ama 12+12+12 toplamı 36 bobin olur 36 oyuklu ise,
sardığın sipiri yarı yarıya azaltırsan örn 10 sipirmiydi 5 sipir sardığı zaman mavi ile işaratlediğim yerlerede saracaksın ya o zama oyuklar tam dolcaktır

Sayin ustam, stator 48 oyuklu. Kablo kesiti 1.30mm. isaretlediginiz mavi yerler bos gibi gorunuyor fakat 1 sipir daha atmaya kalkarsam cok fazla zor oluyor. Cikrikla saramiyorum cunku cikrikla sardigim zaman kablo kalin oldugu icin oyuklara yerlestirmek gercekten cok zor oluyor, bobin yara aliyor vs.

20140208_203341.jpg20140208_203512.jpg20140208_203736.jpg usta ve diğer abilerim 4 tane bobini sardım. presbantları da kendim kestim bilmiyorum olmuş mu. şuan için nasıl sizce? ve neler önerirsiniz?

hmm siz direkt olarak oyuklara yerleştiriyosunuz sanırım 48 oyuklu bende sarmadım sn şef ustamız 48 oyukluda daha detaylı çizim atar muhakkak,ben ilk yapışımda iki adet keser sapını marangozcuda oyuklar açtırıp çıkrık yapmıştım çıkma 0.60 teli 2 ye katlayıp sardım, tel'in kalın oluşunun çıkaracağı zorluklardan bende habersizim ama çıkrık ile oluşturduğun sipir oyuklara güzel oturur buda bir gerçektir,DSC00158.jpg bu ilk acemi sarışımdı 1.1 kw motor modifiyesi öylesine yaptım daha sonra 3 kw özenerek sardım

Ekli dosyayı görüntüle 15703Ekli dosyayı görüntüle 15704Ekli dosyayı görüntüle 15705 usta ve diğer abilerim 4 tane bobini sardım. presbantları da kendim kestim bilmiyorum olmuş mu. şuan için nasıl sizce? ve neler önerirsiniz?

sonlandırıcı presbantı hemen takma bence arşivden bulum fotoları dediğim gibi sardığınız bobinler arasındada bobin olacak sizin statorda 8+8+8 yani şu anki haline 4 bobin daha gerkir 2 şer oyuk boş haliyle,

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri