Reaktif ve Kapasitif Sıfır Çekiyor

steep_22

Üye
mrb. arkadaslar benim sorunum iş yeri tatile girdiği zaman reaktif ve kapasitif hiç atmıyo sadece aktif yazıyo hal böyle olunca da ceza ödemek zorunda kalıyoruz. tesiste 600/5 akım trafosu var. tesis çalışmadıgı anlarda yaklaşık 30A felan çekiyo. R.kontrol rölesi entes 3 fazdan kontrol yapan 12 kademe bi röle. sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim. teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sn steep 22

* Reaktif ve kapasitif hiç atmıyo ne demek, kurduğunuz cümleler tam manasıyla açık değil, lütfen düzgün Türkçe kullanarak yazar mısınız.

atıyorum aktif sayaç 200kw yazarken diğerleri yazmıyo. reaktif oranları %1 ile %19 diye biliyorum. reaktif veya kapasitif sayaçlarından herhangi biri yazmadığı için ceza geliyo

atıyorum aktif sayaç 200kw yazarken diğerleri yazmıyo. reaktif oranları %1 ile %19 diye biliyorum. reaktif veya kapasitif sayaçlarından herhangi biri yazmadığı için ceza geliyo

Oranlarınızı düzgün hesaplarsanız bir yanlışlık olduğu ortaya çıkar. Çünkü %20-%15 üzerinde ceza gelir. Oranlar yüzde değerlerin altında diye ceza gelmez.

Oranlarınızı düzgün hesaplarsanız bir yanlışlık olduğu ortaya çıkar. Çünkü %20-%15 üzerinde ceza gelir. Oranlar yüzde değerlerin altında diye ceza gelmez.

reaktif oranı %1 ile % 19 arasında yani aktif 100kw yazıp reaktif 1 dahi yazmıyosa ceza geliyo tabi kapasitif sayac da en az 1 yazmamıssa. üzerinde oldugu zaman ceza geldiğini biliyorum. kapasitif oranı %0 ile %14 arasında. bu degerleri gecenlerde elekrik idaresinsen aldım yani suan reaktif için %20 kapasitif için %15 cezaya girer dediler..

Sn steep 22

* Aktif 100 kw yazıp, endüktif reaktif nasıl 1 kVAr dahi yazmamaktadır ve yazmamasına rağmen ceza geldiğini söylüyorsunuz. Madem enükdif reaktifiniz ve kapasitif reaktifiniz cezai oranların altında, nasıl ceza gelebiliyor, sisteminizi gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum.

reaktif oranı %1 ile % 19 arasında yani aktif 100kw yazıp reaktif 1 dahi yazmıyosa ceza geliyo tabi kapasitif sayac da en az 1 yazmamıssa. üzerinde oldugu zaman ceza geldiğini biliyorum. kapasitif oranı %0 ile %14 arasında. bu degerleri gecenlerde elekrik idaresinsen aldım yani suan reaktif için %20 kapasitif için %15 cezaya girer dediler..

Ceza oranlarının üzerine çıkınca ceza gelir. Yani %20'yi aşınca. %20'nin altındaki değerlerde ceza olmaz (İndüktif için.)

ya bunu bende anlamıs değilim ama tredas'ın söylediği reaktif oranı %0 ile %19 değil %1 ile %19 arası ve bu şekilde yaklasık 300ytl ceza ödedik. tesis çalışırken herhangi bi sorun ile karşılaşmıyorum. kapandıktan fazla bi trifaze yük kalmıyo. önceki msj da da söylediğim gibi yaklasık olarak 30A cekiyo. akım trafolarının herhangi birinin arızalı olması acaba neden olabilirmi.

yarın özellikle bu konuyu tredas ile görüşücem. bana söyledikleri o. bu konuda pek fazla bi bilgim yok hoş görün.

-------------

Ardı ardına mesaj yazmak yerine, düzenle butonunu kullanarak mesajınızı düzenleyebilirsiniz.

Düzenleme: Roboelektronik

Moderatör tarafında düzenlendi:
sayaçlarınız mekanikmi

reaktif ve kapasitif sayaçların her ikiside değer yazmazsa aktif enerjinin %90 kadar tedaş ceza alır.

Son düzenleme:
evet sayaçlar mekanik. ceza alıyor bunu biliyorumda sorunu nasıl çözücem. neden yapıyo bunu anlamadım.

Forum istatistikleri

Konular
128,910
Kullanıcılar
451,065
Son üye
ümit karasu

Yeni konular

Geri