sabit kompanzasyon

metin.

Üye
Arkadaşlar 37kw sabit su motorum var .sabit mi kompanzasyon yapmalımıyım yoksa roleli mi ? sabit yapsam kaç kvar kondansator bağlamalıyım yardım ederseniz sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Motor ne amaçla kullanılacak, ne kadar süre aralıklarla ve ne kadar süreyle çalışacak?

11 kVAR lık trifaze kondansatör gurubunu motorla birlikte bağla. İş bitti. Kolay gelsin.

11 kVAR lık trifaze kondansatör gurubunu motorla birlikte bağla. İş bitti. Kolay gelsin.

11kVAR lık değeri nasıl buldunuz acaba?
arc tan (11/37) = 16,55
cos 16,55 = 0,96

Yani diyorsunuz ki motorun cos fi'si 0,96. Bu değeri nasıl anladınız?

arkadaşlar motorun etiketinde cos fi`si 0.89. 2955 dd.68 A yazıyor.77kw lık su motoru uzun aralıklarla çalışıyor.

37 kW yazılıydı ilk mesajda. Hesap kabaca çekilen gücün 1/3 ü kadar kVAR kondansatördür.
Sadece bir motorluk bir yük ise kondansatörü motorla birlikte bağlayıp çalıştırmak uygundur.
Kolay gelsin.

arkadaşlar motorun etiketinde cos fi`si 0.89. 2955 dd.68 A yazıyor.77kw lık su motoru uzun aralıklarla çalışıyor.

arc cos 0,89=27 derece
tan 27 = 0,512
0,512x37=19kVAR

19kVAR'a en yakın kondansatörü bağlayabilirsiniz. Bu arada motor 37kW dı sanırım yanlışlıkla 77kW yazdınız.

Birde uzun aralıklarla çalışıyorsa neden sabit kompanzasyon yapma gereği duydunuz? Bir sisteme bağlıysa bu motor, ve sistemin otomatik kompazanzasyonu varsa, bu motor da ani olarak çalışıp durmuyorsa, otomatik kompanzasyon da işinizi görürdü. Ekstradan sabit bağlamanız gerekmiyordu.
Fakat sistemde kompanzasyon yoksa veya sadece bu motoru kompanze etmek istiyorsanız, 1 motor için otomatik kompanzasyon yapmaktansa, sabit kullanmak daha mantıklı.

Ali bey haklısınız yanlışlıkla 77 kw yazmışım .sistemde başka komp. yok tek motor var teşekkür ediyorum motor 37 kw. uzak bi bölgede olduğu için otomatik de yapmayı düşündüm ama en mantıklısı dediğiniz gibi ,en ekonomik olanı sabit kompanzasyon 20kvr kondansator deneyeceğim teşekkürler.

20 kVAR fazla gelecek kapazitif sayaç biraz fazla yazacak. Tavsiyem 12 kVAR bağla 5-10 gün sayaçları kontrol edip gerekirse 5 kVAR ilave et. Son senelerne bildiğim kadar Tedaş kapazitif biraz fazla olsa hemen cezaya sokuyordu. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,827
Kullanıcılar
450,916
Son üye
Nedim korkmaz

Yeni konular

Geri