Serbest Tüketici Olmak

başladı .... ? ne mi ? başladı arkadaşım yazdım

yukarıda bildiklerimi paylaştım başka herhangi bir sorun varsa yardımcı olurum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
mesela enerji alınacak kaç firma var isimleri neler gerçi hepsi belli de... siz en azından satışa başlayanları yazın ... bize yeterli...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Serbest tüketici ile ilgili diğer konular, bu konu başlığı altında toplanmıştır. Konulara buradan devam ediniz.

Son düzenleme:
mesela enerji alınacak kaç firma var isimleri neler gerçi hepsi belli de... siz en azından satışa başlayanları yazın ... bize yeterli...

Bu konu hakkında daha önce bilgi vermiştim, gugıldan otoprodüktör firmalar diye aratırsan karşına çıkacaktır.

serbest tüketici oldunuz diye çalıştığım firmaya da yazı geldi. 2009 yılındaki elektrik tüketimi 5213570 kwh bedeli ise 1032471 TL dir. birkaç firma ile görüşüldüğü halde şu anda kullandığımız birim fiyattan aşağı fiyat veren olmadı. Abone tipimiz OG de ölçüm , 3 zamanlı, demantlı.AYlık gelen fatura 80000 tl ile 120000 tl arasında.

Serbest Tüketici
1-Dağıtım şirketi Limiti(2010 için 100.000 kWh) geçen abonelerine bildirimde bulunur.

2-Abone EDAŞ dışında başka bir Üretici - Satıcı bularak pazarlık eder ve antlaşma yapar(kWh/TL).

3- Abonenin Anlaşdığı Sağlayıcı firma Bunu ilgili EDAŞ'a Bildirir.

4- Edaş Gerekli işlemleri yaptıktan sonra, Abonenin aylık tüketiminden Sistem Kullanım bedelini bulur
kWh X Dağıtım Bedeli
kWh X İletim Bedeli
kWh X PSH Bedeli
------------------------

= Sistem Kullanım Bedeli

Edaş Bu bedele KDV ilave ederek Sağlayıcı firmaya fatura düzenler.

Bundan ötesi Abone ile Enerji Sağlayıcı firma arasındadır. Fakat Kanun gereği Sağlayıcı Firma da TRT Payı,Enerji Fonu, BTV gibi fon ve vergileri almak zorundadır.

Bu sistem 2005'ten itibaren kullanılıyor en azından bizde(sinop TEDAŞ)
Sağlayıcı firmalarla görüştüğümde kar marjlarının çok düşük olduğunu ve zor dayandıklarını söylemişlerdi laf arasında. Zaten 8 abonemize elektrik satan bir firma bırakmıştı. Ancak 2009 sonundan itibaren başvurular oldukça artı.
Bence sanki Elektrik üreticilerini desteklemek için geliştirilmiş bir uygulama gibi duruyor. Sen elektriği üretip iletim sistemine veriyorsun hat benim trafo benim Bakım benim arıza durumunda sorumluluk benim birde perakende satışından pay alıyorsun.(üstüne üstlük Abonenin Sayaç kontolü endeks tespiti falan filanda yine EDAŞ Sorumluluğunda ve Serbest Tüketiciler diye bir servis zorunda kalacaklar muhtemelen) Zaten TEDAŞ larda buna karşı bir yöntem geliştirme çalışmaları başladı. Müşteriye göre Tarife gibi bir şeyler olacak sanırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,831
Kullanıcılar
450,922
Son üye
yusuf4141.

Yeni konular

Geri