sizce kaçak nerde

faz toprak kısa devre yapıyordur mutlaka böyle durumlarda kısa devre olan faz genelde kontrol kalemi ile görülemez ama nötürde kontrolkalemi ile bakıldıgı zaman faz görürsünüz bu gibi durumlarda daireleri elektrigini sırayla açkapa nötürdeki elektrik kaybolacaktır.budurumdada kaybolmuyorsa o bölgedeki binaları gezmen gerekli arızayı bulana kadar faz toprak arası kısa devrelerde bu arıza meydana gelir inşallah yardımcı olmusumdur.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
dediğim gibi elektrik hem fazda hem nötrde var yani faz toprak kısa devresi deil veya faz toprak kısa devresi ama toprak hattı çok zayıf faz kaybolması gerekirken kaybolmuyor tekrar tekrar söylüyorum arıza ne olursa sağlıklı bir nötrde elektrik görünmemeli bence kofrede bile nötrde elektrik var ben ısrarla önce nötr hattının arızasının bulunmasını söyledim ama arkadaşlar üst katın sigortasını alınca tamam herşey düzeldi elektrik gitti demişler ben bidahada oraya gitmedim sonuç ne olur bilmiyorum haber alırsam yazacam

3 fazıda kontrol et odaire olmaya bilir arıza

arkadaşlar bu olay basit
eğer bu arada sırada oluyo ise o binadaki bi çamaşır makinası veya elektrikli sofbende mutlaka bi arıza vardır.çamaşır makinalarındaki parazit kondansatörleri bunu genelde yapıyo makinadaki kaçak suya karışıyo.2. bi ihtimal dediğim gibi elektrikli şofben.rezistansında kaçak oluyordur.Saygılar

arkadaşlar bu olay basit
eğer bu arada sırada oluyo ise o binadaki bi çamaşır makinası veya elektrikli sofbende mutlaka bi arıza vardır.çamaşır makinalarındaki parazit kondansatörleri bunu genelde yapıyo makinadaki kaçak suya karışıyo.2. bi ihtimal dediğim gibi elektrikli şofben.rezistansında kaçak oluyordur.Saygılar

bunları daha önce iletmiştim.Sorunun kaynaklandığı daire boş yani çamaşır makinesi şohben vb yok. Daire içerisinde herhangi bir linyeden yada tahriş olmuş bir kablodan faz su ile nötre atlama yapıyor kesin çözüm için o dairenin tesisatı kullanılmalı

--------------------------------------------------
sayın dostcan nötr sağlıklı ve kopuk deilse dönüş yapabilirmi.öte yandan mck arkadaşın başına gelen arızaya benziyor bu arıza yanlız bu durumlarda ya sigorta atması yada kaçak küçük ise nötrün yok etmesi gerekmezmi o evdede nötr sorunu var bence kesinçözüme ulaşılmamış gibi

efsane arkadaşım buradaki problem daha farklı

notrde gerilim olmasını sebepleri
1. notr esasen bir çeşit topraklama sistemidir. gerilim değeri yüksekse ve sistem koruma elemanları selektiviteyi sağlıyorsa yıldız noktası topraklamasında problem vardır.
2.notr yıldız noktasına uzaksa notr iletkeni olması gerekenden ufak şeçilmiştir.
3. notr de oluşan gerilim imajiner gerilim mi kontrol edilmelidir. oyle ise (nötrdeki gerilim değeri)/R>300 mA olacak şekilde bir direnç üzerinden kısa süreliğine sıfırlanmalıdır-topraklanmalıdır.

Hayta arkadaşımın dediği gibi.İzole trafolardada topraklama yapılmadığı zaman 220 V çıkış kısmında her iki uc ölçüldüğünde voltaj görülür. Bu uçlardan düşük voltajlı olanın topraklanması ve sıfırlanması gerekir.Eğer topraklama yapılmamış ise faz nötr ilişkisi olmaz. bir faz seçtiğimiz ucta 220 var ise nötr ucda 50-100 V olabilir.

arda kılınç sorunu yeni okudum.ilk önce bilmemiz gerekenler şunlar.kontrol kalemi iki yöndede yanıyorsa ya pirize gelen nötr kopuk veya tam temas etmiyordur.eğer binada sıfırlama yani nötr toprak birleştirilmişse nötr gelmediğinde devre topraklama üzerinden tamamlanır.birde topraklamayıda evin su borularına bağlanmışssa,ister istemez böyle durumla karşılaşılabilir.kaçak akım sigortası olsaydı bu sorun olmazdı çünkü enerjiyi keserdi.sağlam bir topraklamayı elindeki ölçü aleti ile kabaca ölçtiğinde bir volt tan az olmalı.anlayacağın arızaya bakıldığında topraklaman zayıf nötr gevşek veya kopuk sanırım sıfırlama yapılmış.

Merhaba arkadaşlar binanın yapım tarihini bilmiyorum ama eğer bina 35-40yıldan fazla ise elektrik tesisat boruları mutlaka kalorifer borusundan yani metaldir.Daha önce benim başıma böyle bi olay geldi .Borular metal olduğu için zaman içinde kabloları aşınıyo ve heryere elektrik veriyo bu olay 2 defa başıma geldi.Tesisat borularını ve kasalarını kontrol edin

Metal tesisat borusundan kaynaklanan arızada boyasız duvarda dahi yeryer kontrol kalemi faz gösterebilir.Suya bakmaya gerek yok. Musluk ile nötr hattı ölçtüğünüzde 50ile 110 volt arası gösterebilir

Moderatör tarafında düzenlendi:
arızayı tespitim bcivlez arkdaşla tamamen aynıdır aynı fikirdeyim tabi değişik güzel yorumlar var trafolarda topraklama yapılmadıgında (işletme nötürü topraklamasından bahsediliyor heralde )iki ucdada nötr olabileceği bilgiside fikrime ek oldu sonuçta yine nötr sorunu karşımıza çıkmış oluyor lakin böyle bi trafo topraklaması sorununda nötrde elk süreklilik göstermezmi veya şöle diyim üzerine bi kaçak bindiğinde onu yok edemez veya sigorta attırmazmı

Büyük ihtimal ile bina grişinden önce nötr kopmus ve devreyi fazlara dokanmadan toprak aracılığıyla alıyordur yani fazlardan bir tanesindede izalasyyon sıyrılmasından dolayı topraka ve mesafe kısa oldugundan dolayıda kopan nötrün ucuna gerilim vermesi normaldir

tedaş veya ayedaş herne ise oradasenin binana gelen nötr kablosu gevşekliği var saıyoru evdeki su boruları da demir olsa gerek binaya elektirk duvara bina kolonunda ki bir demire de bağlı ise sonuç bu olabir

Forum istatistikleri

Konular
128,742
Kullanıcılar
450,810
Son üye
Turna55

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri