Sona yaklaştık (sigma cnc projesi)

Aluminyum 5083 kesici uç 6mm iki ağız
Dalış 0.3 devir 6000 ilerleme hızı 400 mm/min hızı 80 e kadar düşürdüm ama kesim yaparken bazı bölgelerde düz ilerlerke bazı bölgelerde takıla takıla ilerliyor bu ayarlardan değiştirmemi tavsiye edeceğiniz hangisi olur.
Z elseni mdf alu yapmak için parça aldım ama bu şekilde işleyenem takılma mdfnin esnemesinden kaynaklanıyor olabilir ama mdf makinayla aluminyum işleme örneklerini çok gördüm nette
20160616_153934.jpg

Motor ters yöne dönüyor olabilir. Z eksenin üstten bakınca(kuşbakışı) saat yönüne dönüyor olması lazım. Bunu anlamak için çok düşüz hz'de çalıştır.

Kesinlikle makinenizin esnemesinden kaynaklanan bir sıkıntı. Z ekseniniz parçayı koparınca ileri atılıyor sonra tekrar atılıyor. Bendede aynı sıkıntı vardı. 0.3lül paso uygun ama devirinizi ve feedratinizi düşürün. Mümkün olduğunca yavaş, mümkün olduğunca hızlı dönsün. Ayarı size kalmış.

MDF cnc'de tek bicakli uc uygun degil. 2 veya 3 bicakliyla dene.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

6 mm lik uc mdf cnc için cok kalın gelir... 3 mm lik uçla dene feed i baya düşür dalmayıda .15 veya .20 yap bence

Pardon 2 bıçaklıymış. Okumadan yorumda bulundum. Fotoğraftan da tek bıçaklıymış gibi algıladım.

• Beğen
Tepkiler: akg
Motor ters yöne dönüyor olabilir.
daha önce o problemi yaşadım ama düzelttim şimdi saat yönünde dönüyor m3 komutu

Mümkün olduğunca yavaş, mümkün olduğunca hızlı dönsün.
burayı tam anlamadım hızlımı yavaşmı birde benim makinada köprü 30x60 sigma iki adet çift motor olduğu için fazla esneme olmaz diye düşünmüyorum ama iş esnasında bunlardan kaynaklı esnemede oluyor sanırım bu iki parça arasına orta kayıtlar atsammı ne kadar faydası olur (faydası mutlaka olurda gereklimidir)
Şu z ekseninin parçalarını kesebilecek kadar olsaydı z yi düzeltirdik ama olmadı fason kesim yapan yerlere yaptıracağız.

20160613_182720-jpg.32790

senin z ekseni varya,
hem ahşap hem de düşünmeden yapılmış o yüzden esniyor
demir de olsa alu da olsa bu şekilde yapsan esneme azalır ama gene esnerdi.
resimde gösterdiğim gibi siyah çizgilerden ileri geri bolca esniyor
bunu önleyebilmen için kırmızı çizgideki arabaları birbirinden uzaklaştırman lazım yapabildiğin kadar.
alttaki arabayı daha da aşağı indireceksin.
hatta spindle ın o çizdiğim kırmızı montaj vida yerlerinin ortasındaki deliğe kadar yakın olmalı
Ekran Alıntısı.JPG

bir de benim z eksenine bak arabalar neredeler
12694759_655155704625634_2497926670452771928_o.jpg

Arkadaşlar 750 watt spindle ile mdf veya masif ahşap vcarve işlerinin altından kalkabilirmiyim. Motor gücü yeterli olur mu ?

Forum istatistikleri

Konular
128,825
Kullanıcılar
450,912
Son üye
mustafatlanm

Yeni konular

Geri