Tasarruflu ampül mü normal ampül mü?

En kısa zamanda ucuzundan temin edin köprü diyod devresindeki dc voltajı ölç ondan sonra daha önce paylaşılmıştı led sayısı ve direnç değerini burdan hesaplayın Sn. Yawuz58 ;) kolay gelsin LED hesaplayıcısı - LED zincirlerinde akım sınırlayıcı direnç hesaplama devreler dolayısıyla çıkış voltajı ampullerin watt dğerine göre değişir unutmayın

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
En kısa zamanda ucuzundan temin edin köprü diyod devresindeki dc voltajı ölç ondan sonra daha önce paylaşılmıştı led sayısı ve direnç değerini burdan hesaplayın Sn. Yawuz58 ;) kolay gelsin LED hesaplayıcısı - LED zincirlerinde akım sınırlayıcı direnç hesaplama devreler dolayısıyla çıkış voltajı ampullerin watt dğerine göre değişir unutmayın
By lent ustam benim verdiğim linkte 20 watt ampül 18 watt florasanı yakıyor ustanın biri. Ampülün gücü florsandan ne kadar fazla olmalı? Bu hangi sebeple bozulursa bozulsun bütün tasarruflular için mi geçerli? Bir de 4 çıkış kablosu var. Okla gösterilen yerleri DCV kademesinde ölçüyoruz öyle mi? 20 watt için çıkış kaç DCV olur?

By lent ustam benim verdiğim linkte 20 watt ampül 18 watt florasanı yakıyor ustanın biri. Ampülün gücü florsandan ne kadar fazla olmalı? Bu hangi sebeple bozulursa bozulsun bütün tasarruflular için mi geçerli? Bir de 4 çıkış kablosu var. Okla gösterilen yerleri DCV kademesinde ölçüyoruz öyle mi? 20 watt için çıkış kaç DCV olur?
Hocam siz de mi, o resim temsili linke tıklayıp inceleyin! 20 w ölçmedim ama 1000 vac üzerinde olmalı bunu pekçok dmm ile ölçemeyiz. 17" lcdnin arka aydınlatma lambalarına 600 vac gittiğini akrabamızın monitörün tamir ederken gördüm.
Emin olmamakla beraber şahit olduğum ve mantık yürüterek edindiğim bilgilerle 11-20 w lambayı max. 20w inverter ile bunun üzerindekileri de 25-32 likleri 40 w inverterle kullanabilirsin. Aksi durumda yani büyük w lamba ile düşük w balast pırpır yapar fakat ateşlenemez lamba aydınlanamaz bu da geçtiğimiz haftalarda bi üyemiz tarafından sorulmuştu :)
4 uçtan 2 si lambaya gider lamba içindeki flaman üzeirnden geçerek tekrar pcb döner burda bi kutupsz kond (genelde yeşil-en alttaki ortada) bağlanır. Aslında ben kensi odamda bu tip ledli değilde çubuk floresan kullanıyorum önümüzdeki günlerde "Kendin Yap" başlığ açılırsa orda paylaşmayı düşünüyorum açılmassa da başka başlık altında paylaşacağm. Saygılar sevgiler
Bringing-back-life-to-a-broken-CFL-2.jpg

Hay Allah. Galiba yanlış anlaşıldım. Sayın [MENTION=83845]by lent[/MENTION] ustam ben led felan yapmayı düşünmüyorum. Ayrıca temsili oldugunu biliyorum. Benim verdiğim linkte var ya. Bozuk tasarruflu ampül ile florasan yakmak onunla ilgili bir soru sordum. Merak ettiğim husus şuydu lambaya giden uç hangi kademe de ve acv mi dcv mi olarak ölçüleceğiydi. Sadece bunu öğrenmek istedim. Saygılarımı sunuyorum ustam...

Pardon özür dilerim verdiğiniz vidyo linki kastetiyseniz voltaj ölçmeyin bunu 2 adımda yapıyoruz hatta 1. bozuk arızalı bildiğimiz lambaları ortadan ayırın :) yani açın, lambadan çıkan 4 teli 2 şer 2şer kısa devre testi ile ölçün dediğim gibi bunda flaman var aynı eski tip armut ampuller gibi. Her 2 telde de ses duyarsak bunun lambası sağlam demektir devreden çıkartıp bunu kenara ayırın önümüzdeki parlak günler için ;) tabi wattına dikkat edin veya kağıda yazıp üzerine bantlayın. Başka ölçtüğünüz lambalarla sağlam devreye sahip olanları aynı şekilde 4 telinden bağlayarak deneme yapın marşa basın veya başka deyişle verin coşkuyu :D
(yazıyı çoktan yazdım da resim bulmam uzun sürdü) Ülkemizde yok belki yurt dışında raflarda bulunur.

Sayın @by lent ustam ne özrü. Ben sizden özür dilerim. Sizi çok yoruyorum. Artık hakkınızı helal edin. Benimkisi de elektrikten sonra elektroniğe merak sardım. 10 tl'lik multimetrede uzmanlaşmaya çalışıyorum...:eek:
Evet ustam aslında tam da senden öğrenmek istediğim şey buydu. Demek ki lambanın sağlam oldugunu böyle buluyoruz. O halde lambalardaki 2'şer gruplu teller buzzer kademesinde biri veya her ikisi ötmezse lambanın işi bitik demektir. Ustam bunu yaparken kondansitörde enerji felan olma durumu multimetreyi etkiler mi? Hani buzzer konumunda ölçüyoruz ya?Bir de lamba bozuksa o zaman da devreye sağlam gözüyle bakabiliriz değil mi? Ustam burada ufak bir sorum olcaktı müsadenle. Diyelim ki lamba arızalı devrenin sağlam oldugundan tam emin olmak için nasıl ölçebiliriz ? Ustam belki bu soruyu cevaplamış olabilirsin kusura bakma...

Son düzenleme:
Düz mantık kullanıyorum aynı olan tasarufluları gövde ve lamba şeklind eayırıyorum bu işlem esnasında devresinde yanık patlak olmayanları başka tarafa ampulleri de aynı şekilde düdükle 1 2si ötmeyenleri başka tarafa ötenleri sağlam devre diye koyduklarımın yanına topluyorum. bu şekilde 2 den 3 ten 1 sağlam çıkarabiliyorum :) bozuk olanları da başka yerde/projelerde kullanmak ve devre elemanlarını sökmek adına biriktiriyorum. Flamanı kesik lambaları da en son eklediğim dverelerle gerçekleştirmeyi kullanmayı düşünüyorum.

Düz mantık kullanıyorum aynı olan tasarufluları gövde ve lamba şeklind eayırıyorum bu işlem esnasında devresinde yanık patlak olmayanları başka tarafa ampulleri de aynı şekilde düdükle 1 2si ötmeyenleri başka tarafa ötenleri sağlam devre diye koyduklarımın yanına topluyorum. bu şekilde 2 den 3 ten 1 sağlam çıkarabiliyorum :) bozuk olanları da başka yerde/projelerde kullanmak ve devre elemanlarını sökmek adına biriktiriyorum. Flamanı kesik lambaları da en son eklediğim dverelerle gerçekleştirmeyi kullanmayı düşünüyorum.
Anladım ustam. Çok teşekkür ederim. İlk başarımı seninle paylaşacağım inşallah. Bekleyelim. Şimdi bir tane vardı söktüm. Lambası kısa devrede ölçtüm 2' sinde de öttü. Sağlam lamba olarak kenara koydum. Buna sağlam bir devre ayarlayana kadar bekleyecek. Bakalım ne olacak.Büyük merakla bekliyorum ustam... Bu arada p1 ile p2 ve p3 ile p4 bağlantıları kendi arasında yer değiştirse bir sorun olmaz değil mi ustam? Saygılar ve çok ama çok teşekkür ederim by lent ustam...

sağ sol fark etmez yan yana olan tellerden biri pcb yani devre diğeri mutlaka devredeki kond bağlanacak onun dışında kural yok ;) oyun paşlasun da :)

sayın öğretmen27 hocam bence floresan yakmanın bir espirisi yok gibi :D led yakmaya çalışsak daha iyi değilmi ben ledleri direnç ve kondansitör le yakmayı deneyeceğim direnç yerine kapasitör kullanmak daha mı iyi by lent usta ama kapasitör değerlerini bilmediğim için led ler yüzüme patlarsa diye çekiniyorum bu iş beni aşar gibi görünüyor elektronik bilgim çok yok

Forum istatistikleri

Konular
128,839
Kullanıcılar
450,935
Son üye
oqzknt

Yeni konular

Geri