Toprak hattında elektrik var.

toprakla teması kaybolmuş boştaki bir topraklama kablosunda kontrol kalemiyle baktığınızda kontrol kaleminin ışığının yanması gayet normaldir.ölçü aletiyle ölçtüğünüzde toprakla nötr arasında yüksek bir voltaj görmüyorsanız topraklamayı bağladığınızda düzelecektir.hatta elinizle dokunduğunuzda ışığın kaybolduğunu görürsünüz slm

kesinlikle katılıyorum ancak buradaki durum ciddi bir çarpılma ve 220-61=159 volta kadar toprak hattında bir gerilim farkı söz konusu ben bunun sebebini anlamaya çalışıyorum. zaten kontrol kaleminin yanması son derece normal hele ki piyasa (çin) malı bir kontrol kalemi ise 24 volt DC de bile yanıyorlar genelde. açıkçası bu şartlarda ölü elektrik olma ihtimali bana oldukça zayıf geliyor ancak toprağın sadece o cihaza bağlı olması da aklıma başka bir şey getirmiyor.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
159 volt faz toprakmı yoksa nötr toprak arasımı slm

arkadaşın ölçtüğü değer 61 volt. bunu faz ve toprak arası ölçmüş. dolayısıyla toprakla nötr arasında da 159 volt gerilim var.

kesinlikle katılıyorum ancak buradaki durum ciddi bir çarpılma ve 220-61=159 volta kadar toprak hattında bir gerilim farkı söz konusu ben bunun sebebini anlamaya çalışıyorum. zaten kontrol kaleminin yanması son derece normal hele ki piyasa (çin) malı bir kontrol kalemi ise 24 volt DC de bile yanıyorlar genelde. açıkçası bu şartlarda ölü elektrik olma ihtimali bana oldukça zayıf geliyor ancak toprağın sadece o cihaza bağlı olması da aklıma başka bir şey getirmiyoustar.
Slm ustam..Belki de şans oyunları cihazında kaçak vardır...Zaten topraklama kablosu bakır kazıkla irtibat olmadıgı için ölü elektrik vardır şans oyunui cihazında ki kaçak da eklenince böyle bir ölçüm sonucu çıkabilir..Saygılar ve sevgiler...

Kırtasiye işleten bir arkadaşıma uğradım. Şans oyunları makinasını çekilişle aldığını ve toprak hattı çekme zorunluluğu olduğu için binanın dışına bakır çubuk çaktırdığını, makinanın plastiğinin kendisini çarptığını söyledi. Kontrol kalemiyle baktığımda hakikaten plastikte elektrik olduğunu gördüm. İşin ilginç yanı; İşyerinin elektrik panosuna baktığımda tek hat 3x2,5 antigron kablo ayrı olarak cihaza çekilmiş. Bağlantılar doğru. Faz, nötr ve topraklama doğru olarak çiftli grup prize bağlanmış. Prizin içini açtım. Kablolar arası bir değme söz konusu değil. Bu cihaza gelene kadar bir yere de hattan ayrı bağlantı yapılmamış. Toprak hattında elektrik var. Ölü gibi gözüküyor ama çarpıyor. Toprak hattının bina dışındaki bağlantısına baktım. Bakır çubuk yere çakılmış ve sadece kırtasiyeye geliyor. Çözemedim. Neden olur?

Merhabalar,sn.morbeyaz.Şans oyunları makinesi çalışırken tıpkı çamaşır makinesinin tamburunun sürtünmesiyle bu makinede üretilen statik elektrik gibi,yine ayni şeklide statik elektriği üretmiş ve oluşan bu statik elektrik topraklama kablosu koptuğundan deşarj olamayıp makinenin metalik ve plastik aksamına dağılmış ve kalmış gibi görünüyor.Topraklama kablosu kopuk iken ölçülen 195 volt değeri de bu statik elektriğin voltaj değeri olmalıdır,makinenin çeşitli periyotlarında sürtünme değeriyle ölçümde bu voltaj da biraz dalgalanmış gibi görünüyor.Makinede bulunan plastik aksamlar da statik elektriği bilr miktar kadar üzerlerinde taşıyıp sizi çarpma durumları yine bu şekilde doğmuş bulunabilir.Çünkü bu tamamen de yapıldığı malzemeye bağlıdır,içinde tamamen yalıtkan bulunusa,iletken kafes şeklinde yani bir deşarjı yapacak anti-statik bir yapı özel olarak hiç yer alıp da içinde bulunmazsa,iletimle el temasıyla gelip bir çarpılmaya da neden olabilmiştir diye düşünüyorum.

Bakın,makineye statik (Ölü elektrik) değil de fazdan doğrudan bir kaçak olsaydı eğer,toprakla tam irtibatta da,KAR'ın veya sigortaların atması da muhakkak gerekiyordu.Atmadığına göre bunu statik elektrik olarak kabul etmek veya varsaymak durumundayız benim görüşüme göre.Biraz geç de olsa arızanızın asıl nedeninin yine kendinizce bulunabilmesine çok sevindim.

Topraklama iletkeni kopmuş olduğu halde toprak-makine gövdesi arasında 195 veya daha düşük voltajların ölçümünü ayağımızdaki sıradan bir terlikle faza dokunsanız bile,fazdaki 220 volt ac. yüzünden I=V/R uyarınca geçen elektrik yüklerine de benzetebilirsiniz.Burada içinde metal iletkeni olduğu halde dış yüzeyindeki pvc yalıtkanı ile beton topraklama bölgesinde geniş bir teması olan bu uzunca kablonun,makine gövdesindeki statik yüklere göre bir toprak bölgesi oluşturup,bir statik voltaj farkı yaratarak,bu değerlerin bu şekilde de okunması gerçekleşebilmiştir kendi görüşüme göre. Ayağınızdaki sıradan lastik botlarla faz ucuna bir kontrol kalemi ile dokunduğunuzda,siz de biliyorsunuz ki kontrol kalemindeki neon az da olsa ışık verir,ama tam parlak olarak da yanmaz.Bu kısmi elektrik geçişleri nedeniyle de,siz 250-300 volt değil de (Statik elektriğin daha yüksek değerlerini) sadece 195 volt ve daha alt değerlerini ölçerek okumak durumunda kalmışsınız sanırım.

Çünkü siz burada geçen akımı değil sadece bir voltaj farkını burada bir referans olarak da ölçüyorsunuz,statik elektriğin sahip olduğu çok küçük akım şiddetleri bile dijital avometreyle ölçümde belirli voltaj değerlerinin kolayca da okunmasını sağlayabilir.(Topraklama kablosuna çok yakın geçen bir faz iletkeninin de hiç omadığını,elektromanyetik indüksiyon yoluyla da bir voltajın ilave olarak bu kablo iletkenine hiç eklenmediğini,topraklama iletkenine temasta bulunan ve kaçak yoluyla kısmi faz geçişine neden olacak diğer kaynakların veya durumlarında da hiç bulunmadığını yine varsayarak) Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:
toprakla nötr arasında 159v. olduğu sonucuna nerden vardınız. slm

fazın nötr ile arasında 220 V olduğunu varsayarsak, fazla toprak arasında da 61 V varsa toprakla nötr arasında da 159 V vardır. örneğin (3 fazlı olmayan sistemlerde) R fazı (yani faz) ile yine R fazı arasındaki gerilimi ölçersek 0 V görmemiz gerekir çünkü ikisi de nötr ile 220V potansiyel farka sahip yani kendi aralarında potansiyel fark yok.

Merhabalar,sn.morbeyaz.Şans oyunları makinesi çalışırken tıpkı çamaşır makinesinin tamburunun sürtünmesiyle bu makinede üretilen statik elektrik gibi,yine ayni şeklide statik elektriği üretmiş ve oluşan bu statik elektrik topraklama kablosu koptuğundan deşarj olamayıp makinenin metalik ve plastik aksamına dağılmış ve kalmış gibi görünüyor.Topraklama kablosu kopuk iken ölçülen 195 volt değeri de bu statik elektriğin voltaj değeri olmalıdır,makinenin çeşitli periyotlarında sürtünme değeriyle ölçümde bu voltaj da biraz dalgalanmış gibi görünüyor.Makinede bulunan plastik aksamlar da statik elektriği bilr miktar kadar üzerlerinde taşıyıp sizi çarpma durumları yine bu şekilde doğmuş bulunabilir.Çünkü bu tamamen de yapıldığı malzemeye bağlıdır,içinde tamamen yalıtkan bulunusa,iletken kafes şeklinde yani bir deşarjı yapacak anti-statik bir yapı özel olarak hiç yer alıp da içinde bulunmazsa,iletimle el temasıyla gelip bir çarpılmaya da neden olabilmiştir diye düşünüyorum.

Bakın,makineye statik (Ölü elektrik) değil de fazdan doğrudan bir kaçak olsaydı eğer,toprakla tam irtibatta da,KAR'ın veya sigortaların atması da muhakkak gerekiyordu.Atmadığına göre bunu statik elektrik olarak kabul etmek veya varsaymak durumundayız benim görüşüme göre.Biraz geç de olsa arızanızın asıl nedeninin yine kendinizce bulunabilmesine çok sevindim.

Not:Topraklama iletkeni kopmuş olduğu halde toprak-makine gövdesi arasında 195 veya daha düşük voltajların ölçümünü ayağımızdaki sıradan bir terlikle faza dokunsanız bile geçen fazdaki 220 volt ac. yüzünden I=V/R uarınca geçen elektrik yüklerine de benzetebilirsiniz.Burada içinde metal iletken olduğu halde dış yüzeyindeki pvc yalıtkanı ile beton topraklama bölgesinde geniş bir teması da olan bu uzunca kablonun,makine gövdesindeki statik yüklere göre bir toprak bölgesi oluşturup,bir statik voltaj farkı yaratarak,bu değerlerin bu şekilde de okunması gerçekleşebilmiştir kendi görüşüme göre. Ayağınızdaki sıradan lastik botlarla faz ucuna bir kontrol kalemi ile dokunduğunuzda,siz de biliyorsunuz ki kontrol kalemindeki neon az da olsa ışık verir,ama tam parlak olarak da yanmaz.Bu kısmi elektrik geçişleri nedeniyle de,siz 250-300 volt değil de (Statik elektriğin daha yüksek değerlerini) sadece 195 volt ve daha alt değerlerini ölçerek okumak durumunda kalmışsınız sanırım.Çünkü siz geçen akımı değil sadece voltaj farkını burada bir referans olarak da ölçüyorsunuz,statik elektriğin sahip olduğu çok küçük akım şiddetleri bile dijital avometreyle ölçümde belirli voltaj değerleri okunmasını sağlayabilir.(Topraklama kablosuna çok yakın geçen bir faz iletkeninin de hiç omadığını,elektromanyetik indüksiyon yoluyla da bir voltajın ilave olarak bu kablo iletkenine hiç eklenmediğini,topraklama iletkenine temasta bulunan ve kaçak yoluyla kısmi faz geçişine neden olacak diğer kaynakların veya durumlarında da hiç bulunmadığını yine varsayarak) Kolay gelsin.Saygılarımla.

Sayın [MENTION=221255]binbaşı[/MENTION] statik elektrik ani boşalmalarla topraklama almaz mı? yani yıldırım gibi düşünürsek milisaniyeler mertebesinde yükü üzerinden toprağa akıtıp potansiyel farkı sıfırlamaz mı?

Sayın @binbaşı statik elektrik ani boşalmalarla topraklama almaz mı? yani yıldırım gibi düşünürsek milisaniyeler mertebesinde yükü üzerinden toprağa akıtıp potansiyel farkı sıfırlamaz mı?

Merhaba,sn.jangeese,elbette toprak hattıyla tam irtibatlı ise bu statik yük (Çamaşır makinesi,şans makinesi,vb.) toprak sıfır potansiyelde farzedildiği için (Aslında statik veya normal elektriğe göre her zaman da bir yük geçiş potansiyeli bulunur biliyorsunuz.) drenaj (Deşarj) olup toprakta yok edilecektir hiç şüphesiz.Ama söz konusu bu durumda yalnızca dediğiniz gibi kablo yalıtkanı üzerinden bir drenaj (Deşarj) kısmen yalnızca söz konusu,o da kablo iletkeni kazara kesildiği içindir.Kablo iletkeni kesilmeseydi tüm statik yükler toprağa akıp da yok olabileceklerdi bu durumda.Zaten bu nedenle de statik yükün bir kısmı,kısmen de bu kablo pvc yalıtkanı üzerinden toprağa verilip (Betonla tam temas ettiği yerlerde,betonun nötürü içinde gizli olan bir toprak iletkeni gibi davranması nedeniyle),şans makinesi bir kısım yükünü yitirdiğinden dolayı sadece 195 volt olarak da ölçülebilmiş,yani tamamı bu makine üzerinde birikip de kalmış olsaydı,daha yüksek bir statik elektrik-toprak potansiyeli bulunurdu diye düşünüyorum ben.Ancak bu benim tamamıyle de kendi değerlendirmem olup,tabiki her türlü başka türden tartışmalara,yorumlara da yine açıktır.Kolay gelsin.Saygılarımla.

O bu ne olduğu önemli değil ama önemli olan bir gerçek var ; gerçekten binbaşı üstad bu forum için elmas pırlanta zümrüt değerinde....

Forum istatistikleri

Konular
128,829
Kullanıcılar
450,922
Son üye
yusuf4141.

Yeni konular

Geri