Toprak hattında elektrik var.

topraklama varmı yokmu ölü elektrikmi statikmi gerçek elektrikmi sıfırlamamı var tüm bu soruların cevabı k.a. rolesi takmakta. roleyi takıp topraklama kontrolü yaparsın. seri lambanın bir ucunu faza diğerini nötre deydirerek topraklaman sağlammı değilmi anlarsın. role açıyorsa sağlam açmıyorsa topraklaman çalışmıyor demektir.hatta çarpan cihazın priz hattından ölçüm yapabilirsin. cihaz fiş bağlantısı ile yapılmışsa cihazı araya bi sigorta koyarak çalıştırırsan en azından fişin topraklamaya deyip değmediği tereddütünden kurtulursun. o topraklamayı demirlere bağlayın diyen arkadaşta kendine yanlış meslek seçmiş kusura bakmasın slm

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ben kendisine söyledim. Başka bir yere bakır çubuk çakalım dedim ama istemiyor. Ben ne yapabilirim? Türkiye'deki binaların kaçında toprak hattı var zaten? Ben görevimi yaptım. En son yapan elektrikçiyi çağır dedim.

Cevaplar için teşekkür.

Ben kendisine söyledim. Başka bir yere bakır çubuk çakalım dedim ama istemiyor. Ben ne yapabilirim? Türkiye'deki binaların kaçında toprak hattı var zaten? Ben görevimi yaptım. En son yapan elektrikçiyi çağır dedim.

Cevaplar için teşekkür.

'Türkiye'de kaç binada topraklama var?' diyerek aslında topraklama yapılmasını küçümsüyor musunuz? ( veya topraklama olmasa da olur ) yoksa bana mı öyle geliyor..Topraklama ve kaçak akım rolesi takılmaması yüzünden kaç kişi hayatını kaybetti..Takdir ustalarımızındır..Saygılar ve sevgiler..

'Türkiye'de kaç binada topraklama var?' diyerek aslında topraklama yapılmasını küçümsüyor musunuz? ( veya topraklama olmasa da olur ) yoksa bana mı öyle geliyor..Topraklama ve kaçak akım rolesi takılmaması yüzünden kaç kişi hayatını kaybetti..Takdir ustalarımızındır..Saygılar ve sevgiler..
aynen katılıyorum öğretmen arkadaşım. slm

Arkadaşlar

Ben topraklama olmasın demiyorum ama gerçekten topraklama yere bakır çubuk çakmak değildir öyle değil mi? Türk işi böyle oluyor. Her tam işe geçici bir çözüm bulmak.

Dürüst olmak gerekirse binalarda sürekli kaçak akım rölesi atması yüzünden İllallah diyen ve kaçak akım rölesini çıkarıp sigorta takan elektrikçiler yok mudur? Bunu yapmayan kaç tane elektrikçi arkadaşımız varsa tebrik etmek isterim. Sadece elektrik işi için değil, bir çok tehlikeli olan işlerde biliyoruz ki evdeki hesap çarşıya uymuyor. Kitaba göre değil uygulamaya göre gidiliyor.

Tv ekranın birinde yere çöp atmanın kötülüğünden bahsederken mikrofon tutulanlardan birini önce yere sigara izmariti atarken çekiyor ve sonra soruyorlar. O sigarayı yere atan ne kadar da temizlikten hijyenden bahsediyor. İşini düzgün yapana sözüm yok fakat o işi düzgün yapılmasını istemeyen müşteriye, işçi ya da firma ne yapsın?

Kırtasiye işleten bir arkadaşıma uğradım. Şans oyunları makinasını çekilişle aldığını ve toprak hattı çekme zorunluluğu olduğu için binanın dışına bakır çubuk çaktırdığını, makinanın plastiğinin kendisini çarptığını söyledi. Kontrol kalemiyle baktığımda hakikaten plastikte elektrik olduğunu gördüm. İşin ilginç yanı; İşyerinin elektrik panosuna baktığımda tek hat 3x2,5 antigron kablo ayrı olarak cihaza çekilmiş. Bağlantılar doğru. Faz, nötr ve topraklama doğru olarak çiftli grup prize bağlanmış. Prizin içini açtım. Kablolar arası bir değme söz konusu değil. Bu cihaza gelene kadar bir yere de hattan ayrı bağlantı yapılmamış. Toprak hattında elektrik var. Ölü gibi gözüküyor ama çarpıyor. Toprak hattının bina dışındaki bağlantısına baktım. Bakır çubuk yere çakılmış ve sadece kırtasiyeye geliyor. Çözemedim. Neden olur?
hocam yasadıgınız bölgede nem oranı nedir ? hangi sehirde yasıyorsunuz ?
topraklamada sorun olsa plastikten elektrik çarpma olayı olmaz benim tahminimce bulunduguuz bölgede nem oranı yuksektir ve toz,nem gibi maddeler elektrik kacağına neden oluyordur
SAYGILAR

İstanbul Sarıyer semtinde ikamet ediyorum. Arkadaşıma ara sıra uğruyorum.

Bu konunun haricinde sizin yazmış olduğunuz plastikten elektrik çarpma olayı olmaz durumu ne kadar doğrudur? Madenlerin yapı itibariyle belli bir voltajdan sonra elektron sayılarına göre elektriği ilettiği belirtiliyor. Mesela Germanyum ve silisyum da yarı iletken. Acaba plastik, elektron sayısı fazla olduğundan kaç volttan sonra elektriği iletir?

ders kitaplarını açmak lazım, ben yardımcı olamayacağım ama "elektrik alanları" ders kitabından gerekli bilgiler alınabilir, ama kullanılan plastiğin dielektrik katsayısı gibi özelliklerini bilmek gerekir. Yalıtkanlık ölçümleride teorik olarak bu şekilde bulunur, en basitinden YG de kullanılan yalıtkan malzemelerin yalıtkanlık katsayı yüksektir. Bu malzemeler için bile belirli bir gerilimden yüksek sonra elektriği iletir (zorunlu olarak).

İstanbul Sarıyer semtinde ikamet ediyorum. Arkadaşıma ara sıra uğruyorum.

Bu konunun haricinde sizin yazmış olduğunuz plastikten elektrik çarpma olayı olmaz durumu ne kadar doğrudur? Madenlerin yapı itibariyle belli bir voltajdan sonra elektron sayılarına göre elektriği ilettiği belirtiliyor. Mesela Germanyum ve silisyum da yarı iletken. Acaba plastik, elektron sayısı fazla olduğundan kaç volttan sonra elektriği iletir?
kullandığınız cihazda ıp koruma derecesini bana yazabilirseniz bu konuda detaylı bir acıklama yapabilirim sayın morbeyaz ama sizin kullandığınız cihazın plastik aksamı kullandığı voltajı iletebilecek bir maddeden oluşmamıştır
kullanılan plastik malzeme elektriği iletiyormu acaba ? kaygınız yanlıştır çünkü öyle bir durumda bu cihazın üretimini durdururlar ve cihazı üreten şirket böyle bir hatayı göze alamaz
SAYGILAR

Büyük ihtimalle plastigin yanındaki metal aksam çarpmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,076
Kullanıcılar
451,362
Son üye
alp2234

Yeni konular

Geri