Unit Ut 139C üzerinde olan tüm ölçümleri doğru sonuç veriyor mu? Tavsiye eder misiniz?

Orxan

Üye
Iyi günler değerli forum üyeleri.
Unit Ut 139C üzerinde olan tüm ölçümleri doğru sonuç veriyor mu? Tavsiye eder misiniz?
Mesela kondansatör frekans ölçümleri doğru sonuç verirmi?

Fluke alma imkanı olmayanlara tam bir F/P tavsiye ederim, kitapçığında frekans ve kondansatör ölçümlerinin teknik verileri yok maalesef. L ve C ölçümü için ise yine Unit 603 tavsiye ederim, her ikisini de kullanıyorum.

Fluke alma imkanı olmayanlara tam bir F/P tavsiye ederim, kitapçığında frekans ve kondansatör ölçümlerinin teknik verileri yok maalesef. L ve C ölçümü için ise yine Unit 603 tavsiye ederim, her ikisini de kullanıyorum.
Nasıl yani hocam? Köndansatör ölçmüyormu? Asıl bunun için lazım

Çok detaylı ölçümlerim yok, amatör bir kullanıcıyım ama elimdeki birkaç ölçü aleti ile karşılaştırdığımda komponentler üzerindeki değerlere en yakın ölçümleri Uni Ut-139C den alıyorum. Tavsiye ederim. Ayrıca 2 adet AA pil ile çalışması da cabası.
Kondansatörün sadece değerini ölçüyor.

Kondansatör ölçüyor fakat , hassas ölçüm yapmıyor, +- tolerans değerlerini kitapcığında yazmamış. Şöyle düşünelim 100uf lik kondansatörü % kaç hata ile ölçtüğünü yazmamış, tahminim; anlatabilmişimdir.
Başka marka ucuz bir avometre kullandım, true rms 100uF lık kondansatörü 110uF ölçtü. AC 1000V kademesinde 1000V ac ölçerken 3sn. de kademe komütatörü patladı , kurtulduğuma sevindim.

tamir işi yapıyorsanız, ölçü aletinizin mükemmel olması çok fazla önemli değildir (esnek bir konu tartışmaya açıktır) bana gelen bir kartta ilk önce gözümüm gördüğü deforme olmuş bileşeni ararım (ki arızalıdır) sonra olası arıza verebilecek parçaları ölçerim. burada ölçü aletinizin A kalite olması çok önemli değildir. ama iş kondanstöre dayandı mı işler karışıyor. ölçü aletleri burada şaşırıyor, daha doğrusu yeteneği çoğunlukla sınırlı oluyor, işte burada lcr metre dediğimiz amcalar bizlere yardımcı oluyor. (tecrübe ile sabit) eğer tamir işiyle uğraşıyorsanız en büyük yardımcı bu lcr metre amcalar oluyor. tek kötü tarafı biraz yavaş olmaları yani 5-10 saniye beklemek gerekiyor.
bunu hiç kullanmadım :https://www.elektromarketim.com/unit-ut603-lcr-metre
bu amca benim çok işimi gördü:
1729246992988.png

yine de tamirci sizsiniz, kolayınıza geleni tercih edersiniz.

bu lcr metre amcalar oluyor. tek kötü tarafı biraz yavaş olmaları yani 5-10 saniye beklemek gerekiyor.
1729246992988.png

Resimdeki lcr metreler güvenli değildir.
Tr, diyot, LED, tristor, triyak bacakları hakkında bilgi verir.
Direnç, kondansatör yapısı kapasitesi geçirgenliği hakkında verdiği bilgilere (şahsen güvenmiyorum)
Unit UT-139C önerdiğimiz cihazları yıllardır kullanıyoruz. Kullandığımız cihazları öneriyoruz.
Amatör kullanıcılar için lcr metre çokta gerekli değildir. Amatörler Kondansatörü ölçer şüphelenirse değiştirir. Amatörün çalıştığı devrelerde çok kapsamlı devreler de değildir.
Bu aşama da lcr metre gerekli değildir. Bütçesi müsait olan alır.
Unit Ut -139C Atölyenin tüm ölçüm işlerini karşılayacak cihazdır. Daha ötesi teknik detay ölçümlere girer.
Bu aşama da üst sınıf yüksek ücretli cihazlar edinmek gerekir.
Amatör, mühendislik öğrencisi ve atölye işlemleri için alınacak cihaz dır.
Veya bir tık daha iyi olan UT 61 E+ da tercih edilebilir.

Son düzenleme:
bu lcr metre amcalar oluyor. tek kötü tarafı biraz yavaş olmaları yani 5-10 saniye beklemek gerekiyor.
1729246992988.png

Resimdeki lcr metreler güvenli değildir.
Tr, diyot, LED, tristor, tritak bacakları hakkında bilgi veriri.
Direnç, kondansatör yapısı kapasitesi geçirgenliği hakkında verdiği bilgilere (şahsen güvenmiyorum)
Unit UT-139C önerdiğimiz cihazları yıllardır kullanıyoruz. Kullandığımız cihazları öneriyoruz.
Amatör kullanıcılar için lcr metre çokta gerekli değildir. Kondansatörü ölçer şüphelenirse değiştirir. Amatörün çalıştığı devrelerde çok kapsamlı devreler de değildir.
Bu aşama da lcr metre gerekli değildir. Bütçesi müsait olan alır.
Atölyenin tüm ölçüm işlerini karşılayacak cihazdır. Daha ötesi teknik detay ölçümlere girer.
Bu aşama da üst sınıf yüksek ücretli cihazlar edinmek gerekir.
Amatör, mühendislik öğrencisi ve atölye işlemleri için alınacak cihaz dır.
Veya bir tık daha iyi olan UT 61 E+ da tercih edilebilir.
o resim nette bulduğun ilk resimdi. ayrıca o kadar da kötü değil, kapasitörmetre ile yapılan ölçüm yanıltırken (kapasitesi değil uF değeri) iç direncini de ölçüyor. üstelik öğrenen kişiye bilgi veriyor, adını söylüyor. tamam % 100 profesyonel değil ama çömez de değil.

Forum istatistikleri

Konular
129,563
Kullanıcılar
452,185
Son üye
Ahmet_7

Yeni konular

Geri