Ups arızası

uzuntamer

Üye
Bugün bir binaya arızaya gittim 25 kva ilk bir ups kullanıyorlar.fakat fazllardan birinin değeri biraz düşünce ups hemen devreye giriyor asıl sıkıntı burada başlıyor tam ups devreye girerken bütün aydınlatmalar bir kaç saniyeliğine hafifçe kararıyor sebebi ne olabilir şimdiden çok teşekkürler bilgilerinizi paylaşmanızı bekliyorum...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sanki şebekeyle senkron oluyor gibi bir süreliğine ups. Yani gerilim düşünce ups devreye giriyor sonra şebekede elektrik olduğundan tekrar devreden çıkıyor. Bu arada devreye girip çıkma süresi kadar şebekeyle beraber çalışıyor. Faz farklarından dolayı kısa süreli bir kısadevre oluyor şebekeyle. Paralel çalışıyor şebekeyle. Ups te devreye girip çıkma ayarları vardır. Oradan ayarı biraz düşürebilirsiniz tabi hassas cihazlar yoksa

Ups şebekeyle kısa devre oluyor olamaz, teoride olmamalı yani :)

UPS ilk devreye girdiğinde belki yükün tamamını üzerine alıcak kadar güç üretemiyor olaiblir. birkaç saniyede kendini toparlıyordur, bu sürede de biraz gerilim düşümü oluyordur diye düşünüyorum.

Fazlardan birinin gerilimi kaç volt a düştüğünde devreye giriyor UPS ? genelde 190 volt a kadar tolare edebiliyor UPS ler daha aşağı düşerse yükü kendi üzerine alıyor. mutlaka menüsünde bununla ilgili bir ayarı vardır.

Bir de UPS te hangi yükler var ?

200 v bile değil düştüğü değer bende ayarlardan alt sınır yada üst sınır parametreleri vardır diye düşünmüştüm ama yük çok fazla binada ne varsa klimalara kadar bunun üzerinden besleniyor

20 kw gücünü ilk devreye girdiği anda aşıyor olmalı. tesisin kaç amper çektiğini ölçüp değerlendirme yapmak gerekir. 35a i aşıyorsa ups gücü yetersiz diyebiliriz. slm

Bugün bir binaya arızaya gittim 25 kva ilk bir ups kullanıyorlar.fakat fazllardan birinin değeri biraz düşünce ups hemen devreye giriyor asıl sıkıntı burada başlıyor tam ups devreye girerken bütün aydınlatmalar bir kaç saniyeliğine hafifçe kararıyor sebebi ne olabilir şimdiden çok teşekkürler bilgilerinizi paylaşmanızı bekliyorum...

Online tip ups'lerde yük sürekli ups üzerinden beslenir.Şebekenin kesildiği anlaşılmaz.

Line interaktive ve offline ups'lerde Şebeke varken akü ve evirici katı pasiftir hazırda bekler şebekede kesinti veya gerilim de değişim olduğunda akü+evirici katı aktif hale gelip yükü besler. Offline ups'lerde geçiş süresi önemlidir, bu süreden dolayı yükler kısa süreliğine enerjisiz kalır.

Üstadlar soruyu benmi yanlış anladım yoksa yanlışmı algılıyorum. Eğer gerilim düşünce devreye giriyorsa ups demekki sürekli devrede değil. Normal düzende sürekli devrede olmayan bir ups elektrik kesilince oto devreye girer. Elektrik gelincede devreden oto çıkar. Eğer sistemdeki gerilim düşümlerini yada artışlarını dengelemek için kullanılan bir ups olsaydı sürekli devrede olması gerekirdi. Bu durumda ya ups yanlış bağlandı ki o kadar yük var deniyor ups uzun süre besleyemez o devreyi geçici olarak devreyi besleyebilir. Yada ups yanlışlıkla devreden çıkarıldı. Bu kadar büyük bir yükü sürekli ups ten beslemek yerine jeneratör kullanılmalı. Eğer ups kullanılmışsa devre gerilimini dengelemek amaçlı olur. Gerilim dengelemek için kullanılıyorsada sürekli devrede olmalı

Merhaba.Ups’lerin online olanları dışında line interaktif ve off-line olanları voltajdaki aşırı düşme veya aşırı yükselme, (Dalgalanma) tam kesilme durumlarında,röleleri vasıtasıyla olan otomatik geçişleri çok kısa zaman aralığında (Milisaniyeler içinde) gerçekleştiğinden bu kesiklik hiçbir zaman alıcı yükler tarafından hissedilmeyecek şekilde hızlı da gerçekleştirilmektedir.

Ancak ups’nin çalışması sırasında,şebekeden inverterle çalışmaya geçişlerde veya bazı yüklerin çalışma esnasında devreye ani olarak girmesi sırasında bazı durumlarda voltaj dalgalanmaları yine oluşabilir.Bu dalgalanmanın ups’nin hem içsel hem de destek sağlanan yüklerin karekterlerine tam olarak bağlı olduğunu da söyleyebiliriz.Şöyleki;

1-Destek sağlanan yüklerin indüktif veya kapasitif karekterlerinden birinde,örneğin indüktif yüklerin değer olarak fazlalığında,bu yüklerin ilk çalışma anında (Asenkron motorların,üniversal motorların kendi anma güçleri oranında ilk kalkınmada fazla akım çekmesi) voltaj düşmesi kapasitif yüklerin oluşturduğu voltaj düşümünden çok daha fazla olacaktır.Oysa kapasitif karekterli yüklerle ilk devreye alınma veya sürekli çalıştırmalarda ise voltaj düşümü çok daha az olabilmektedir.

2-Ups şebekeden bağımsız olduğu sırada,yani kendi inverter devresiyle yüklere destek sağlarken,anma yükü ups’nin anma yük değerini,ilk çalışma anında (kalkınma) anında bir miktar değer olarak geçecek şekilde zorlayıcı bir yükse (İndüktif karaekterli ve kwatt değeri olarak büyük elektrik motorları) voltaj düşmesi olayı,(Aydınlatma ışıklarının bir an için kararıp açılması) kısa bir an için motor,starterli ilk anahtarlamayla çalışan eski-klasik flüoresan balastları,üniversal motorlar,vb.sayıca ne kadar fazla ise,ups’deki bu destek çıkışındaki voltajdaki düşme oranı o oranda fazla olacaktır.

3-Ups’deki inverter devresi elektronik yarıiletkenli bir devre olup,soğutma şartları gerektiği şekilde sağlanmamışsa (Çalışma yerindeki çalışma konumu,hava delikleri,vb.hava sirkülasyonuna yeterli olarak açık değilse,normalinden daha fazla ısınacak olup,bu durumda ısınan inverterin yarıiletken devresi,ohm kanununa göre direncin sıcaklıkla artabilmesi prensibiyle daha fazla (Yükler için o anda gerekli olan) akım şiddetini bu aşırı ısınma durumunda vermeyebilecektir.Bu durumda ısınmayla ilişkili olarak bu voltaj düşümleri ups çıkışında sıklıkla da görülebilecektir.

4-Ups akü gruplarında,bir veya birkaç tanesinde çeşitli nedenlerle görülen içsel farklılıklar (Hücre farklılıkları,şarj alma farklılıkları,bir veya daha fazla hücresinin gerekli voltajı,akımı yeterince veya hiç sağlayamaması) oluşması durumunda invertere giren giriş voltajı daha kısa sürelerde ve daha çabuk düşmeye meyilli olacağından,ayni çıkış desteğini sağlayabilmek için,ohm. kanununa göre daha fazla amperin çekilmesine neden olunacak,bir de bu durum çıkıştaki indüktif yüklerin büyük çoğunluğu ile birleşince,çıkışta şebekeden ups’ye geçişte veya ups çalışırken bazı indüktif yüklerin devreye alınması sırasında voltaj düşümleri kendisini daha net şekilde yine hissettirebilecektir.Kolay gelsin.

arkadaşlar ups akülleri nasıl ölçü yaparız çalışan bir sistemde. benim bildigim ups beslemesi kesilir yük aküye biner ve akü ler teker teker voltajları ölçülür 10.5 volt dan aşagı ise akü bitmiştir veya 14.5 volt dan yukarı ise akü zarar görmüş demektir dogrumu biliyorum, ayrıca 12 /50 ampüllede 20 veya 30 saniye tutularak ölçümü yapılıyormuş nasıl anlayacagız bir yardımcı olurmusunuz.
iyi çalışmalar..

arkadaşlar ups akülleri nasıl ölçü yaparız çalışan bir sistemde. benim bildigim ups beslemesi kesilir yük aküye biner ve akü ler teker teker voltajları ölçülür 10.5 volt dan aşagı ise akü bitmiştir veya 14.5 volt dan yukarı ise akü zarar görmüş demektir dogrumu biliyorum, ayrıca 12 /50 ampüllede 20 veya 30 saniye tutularak ölçümü yapılıyormuş nasıl anlayacagız bir yardımcı olurmusunuz.
iyi çalışmalar..

Merhaba.Ups kendi şarj devresinde veya inverter devresinde bir arıza olmadığı halde,kullanım talimatında yazılı olan destek süresi ups tarafından desteklenmiyorsa eğer,içinde yer alan akü veya akü grubunundaki bazı akülerin değiştirilmesi gerektiği de ortaya çıkar.

Tek bir akü ups içinde yer alıyorsa denetlemenizi sadece bu akü için yaparsınız.Ama ups içinde birden fazla seri bağlı akü grubu da yer alıyorsa eğer,sağlıklı aküler içinde,gruptaki bu değişmesi gereken arızalı akü/aküleri tespit etmeniz de gerekir.

Bu grup akülerinin denetleme işi şu şekliyle yapılabilir;

1-Önce ups içinde yer alan bu grup aküler,kullanma kılavuzunda belirtilen en az şarj zamanı kadar fişte takılıyken tam şarj edilip,otomatik şarjla akünün şarjının tam olarak tamamlanması beklenir.

2-Fiş prizden çekilirken ups de düğmesinden tam kapatılır.Grup akülerin invertere girdiği kablo uçlarından ölçüm yapılır.Örneğin 3 akü için bu seri grup,yeni akülerde 13.2*3=39.60 volt dc. olmalıdır.Ölçümde bu değer tam şarjlı akülerin seri bağlı olan bu grubunda sadece 39.10 volt dc. olarak tam şarj sonunda ölçüldüyse bir veya iki akü grubunda bir arıza var ve değiştirilmesi gerekli demektir.

3-Bu durumda avometre ile 3 akü bağlantı noktalarından ayrı olarak tek tek ölçülmelidir.Bu ölçümde 2 akü 13.20 volt,bir akü 12.70 volt ölçülürse,12.70 volt ölçülen akü arızalı olarak ele alınacaktır.

4-Bu 12.70 volt ölçülen akünün tek başına da verilen belirli amper-saat süresinde aldığı gücü deşarj olurken veremediği,tek bir akü gözünün katları şeklinde düzün voltaj kademeleri şeklinde de deşarjı sırasında bulunmadığı (13.2-12.6-12.0-11.4-10.8 volt dc. gibi) görülürse akünün değiştirilmesinin çok uygun olduğu kabul edilmelidir.

5-Ancak istenen full şarj voltajına (13.20 volta) ulaştığı halde gözlerinde çeşitli nedenle oluşmuş aşırı su kaybı (Kuru aküler de aşırı şarjla,fazla ısınmayla elektrolitlerindeki suyu emdikleri bu seperatörlerinden yitirebilir,bu da kapasite kaybının seri bağlı bu yapıda tüm akü için geçerli olması demektir.) varsa bu su kaybı tamamlanırsa akü normal amper-saat kapasitesine geri döndürülür.Bu arıza sadece su kaybıyla oluşmuştur,kısmen sulfatlanan ve gerekli amperi ve hücre gerilimini veremeyen mutlaka da değişmesi gereken akülerden bu durum farklıdır.

6-Diğer başka bir anormal ve değişmesi gerekli olan akü durumu,arızanın akü gözlerinin iç bağlantı terminallerinde doğrudan oluşması durumudur..Normal avometre ile akü kutup başı ölçümünde yine 13.20 voltu, full şarjda siz yine ölçersiniz,ancak anormal,sıra dışı durumu ise,akünün sadece destek vermeye başladığı,yani tam yüke girdiği sırada da oluşabilir.Bu esnada iç bağlantı köprüleri devre dışında kalıp,akünün gerekli akımı dış devreye verebilmesini önlemiş olur.Bu durumda akü mutlaka yenisiyle de değiştirilmelidir.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
129,343
Kullanıcılar
451,814
Son üye
Emrekktn

Yeni konular

Geri