Uydu alıcı arızası

Serkan ustam anakarttan displaya giden soketlerdeki voltaj ölçümü nasıl olmalı?

Anakarttan sadece display ekranına gidiyorsa ledli display ise display led voltajı ölçülmeli ancak bu ekranlarda ışık yokmu neden ekrana takıldınız? ( led voltajları 1.5 ile 2.2 volt arasında dc dir. )

Şimdi iş nedeniyle çıkmalıyım konu gün içinde çözülmezse akşam devam edebiliriz hocam.

kolay gelsin.

Işık var Ustam. Sadece merak ettim konu açılmışken. Allah razı olsun.

Tuneri ölçtüm. 0 V, 3,2 V, 1,4 V, gibi değerleri gördüm.
Evet ustalarım tunerin kapağını açtım dipten tuner şaselerinde paslanma var.
Nasıl ulaşabilirim oraya ve nasıl silebilirim?
Ölçümler normal mi bu arada?
Ayrıca entegreler de ısınma felan yok Bülent abi.

Son düzenleme:
Tuneri ölçtüm. 0 V, 3,2 V, 1,4 V, gibi değerleri gördüm.
Evet ustalarım tunerin kapağını açtım dipten tuner şaselerinde paslanma var.
Nasıl ulaşabilirim oraya ve nasıl silebilirim?
Ölçümler normal mi bu arada?
Ayrıca entegreler de ısınma felan yok Bülent abi.
anakartı içerde vidalar arkadan yine vidalar ve anten f soketinin somunları tutar. Tunerin yan kapakları dikkatlice açman gerek zira yanlarda kond ler var.
Önceki soruna cevap Hocam, 3,3 5 12 22 32 gibi voltajlar olur soketin yanında (besleme veya anakart) yazar, cihaza / üreticiye göre 12 volt üzerindeki voltajlar biraz oynar.
Aseton da tavsiye edilir fakat çabuk uçmaz ilk söylediğim veya Serkan'ın dediği öncelikli.
Ekranda yine display ve alıcı göz için 5v bulunur yine bazı modellerde 3,3 bulunabilir.
Umarım zararsız bi şekilde olumlu sonuç alırsın kolay gelsin.

anakartı içerde vidalar arkadan yine vidalar ve anten f soketinin somunları tutar. Tunerin yan kapakları dikkatlice açman gerek zira yanlarda kond ler var.
Önceki soruna cevap Hocam, 3,3 5 12 22 32 gibi voltajlar olur soketin yanında (besleme veya anakart) yazar, cihaza / üreticiye göre 12 volt üzerindeki voltajlar biraz oynar.
Aseton da tavsiye edilir fakat çabuk uçmaz ilk söylediğim veya Serkan'ın dediği öncelikli.
Ekranda yine display ve alıcı göz için 5v bulunur yine bazı modellerde 3,3 bulunabilir.
Umarım zararsız bi şekilde olumlu sonuç alırsın kolay gelsin.
Bülent abi aseton var dökeyim mi paslı yerlere? Bu arada tuner pinlerinin ölçümü normal mi?

Entegrelerinin ısınmaması sevindirici fakat 14-18 v de görebilmeliydin, yakınlarda anakartın tuner alt tarafı soğutucuya bağlı LM317 vb. olacak dikkatlice ayaklardan ölçüm al. küçük bi boya fırçası ile asetonu sil.

Tunerin içine f konnektörün girdiği kısma aseton döküyorum ve fırçayla siliyorum doğru mu anladım abi
Dediğiniz entegreyi gördüm. Bacakları arasından mı ölçüm alacam yoksa bir prob tunerin şasesi mi olacak?

7,6v, 1,2v,6,4v Bülent abi bacaklar arası ölçüm.

Tüneri biliyorsunuz metal kutu olduğundan içi ıslaktır. yada hemen altında(çok yakınlarında LNB entegresi denen 3 ayaklı, metal sogutucuya bağlı transistör lnb voltajı vermiyordur.
ama ilk önce f konnektörü kablodan söküp tekrar takın saç teli gibi ince kablolar kırılmıştır teması saglamıyordur.
ntv-star-d-cnn gibi kuvvetli yayınların firakansını dikkatlice girip kaydettikten sonra lnb voltajını ölçün.
kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,920
Son üye
cihan.demir

Yeni konular

Geri