Uydu alıcı arızası

7,6v, 1,2v,6,4v Bülent abi bacaklar arası ölçüm.
Çok düşük... promosyon filan TP girili di mi?

Soğutucu entegrenin bacakları arasındaki gerilim kaç V olmalı?
Düşükse sadece tuner arızalı değil diyebilir miyiz?

Hocam şu entegreyi görebilirmiyiz resim çekme şansınız varmı yada adı nedir regüle entegresimi acaba?

Bülent abimizin dediği soğutulu entegre. LM317 entegre. Tunerin hemen arkasında.

Bülent abimizin dediği soğutulu entegre. LM317 entegre. Tunerin hemen arkasında.

Hocam bu entegre bacaklarındaki voltajı ölçü aletinizi dc voltaj kademesine alıp siyah probu cihazın şasesine bağlayıp her bacağında kaç volt var okurmusunuz?

Öğle arasında eve geçtiğimde okurum. Şimdi okuldayım. Tunerin şasesini baz alarak ölçerim.
Kaç volt olması lazım normalde?

Daha önce hiç ölçmedim ama bu regüle entegresi tuneri besliyorsa tuner voltajından daha yüksek olmalı standart voltajlar olmalı lm317 ye gelen voltajı değerlendirmeliyiz.. 18 volt civarında olabilir ama emin değilim.

Belki tecrübeli arkadaşlar okumamız gereken voltajı söyleyebilirler.

Yaptığınız ölçümde olmaması gereken bir voltaj ( 3 volt 5 volt gibi okursak sorun var diyebiliriz )

Beslemenin sağlam oldugu sonucu çıkıyor. Sizin dediğiniz gibi ölçüm sonuçları normal.
Benim kafama takılan tunere kalan gelen gerilim normal mi değil mi? Bunu nasıl ve nereyi ölçerek buluruz? Sizin dediğiniz ölçümden sonra bu ortaya çıkar mı kesin olarak?
Yanlış anlamayın sadece merakından soruyorum Serkan abi.

Uydu alıcısının marka modeli nedir?

Bir bakayım internette şeması varsa belki olması gereken voltajları tesbit edebiliriz. LM317 tuneri besliyorsa emin olabiliriz. Bu yüzden devre takibi yapmak lazım. Yapabilirseniz kartın alttan üstten resimleri çok faydalı olur.

Bilindik marka ise belki şemasına da ulaşabiliriz.

Yumatu ıq plus.
Fotolar ancak akşama gönderebilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,920
Son üye
cihan.demir

Yeni konular

Geri