Uydu Sorunu

karahusnu

Üye
Şimdi arkadaşlar konumuzla pek alakasız ama.Sorum şu. Bir çanak antenin çekmesi için çevresinin boşluğu kaç metre olmalıdır. Ben balkona koydum ayarlayamadım. Yada çanağı mı yükseltmek lazım anlayamadım. Bu konuda yardımcı olursanız. Çanağı koyabilecek başka yerim yok...

Balkon kaçıncı katta, şuda var yer yüksekliği ile pek alakası yok, montajını iyi yaptıysan sıkıntı olmaması lazım, çanağın yönü kıbleye doğru 10* sağa veya sola bakması gerek artık ayarını siz yaparsınız ama yükseklik veya çevre boşluğu ile pek alakası yok üzerinde bağlı olan ELEMBİ dediğimiz cihazın doğru olup olmadığını iyice kontrol etmeniz gerek, yoksa cm oynarsa uydudan görüntü alamssınız ortada olmasına ve kablo şase bağlantılarına dikkat edin, çanağın 20-25 metre önünde bir şey olmasın, gerisi gelir
kolay gelsin...

çanak alım mesafesi koyduğun çanağın eğer türksat ise 42c doğu sinyalini almak istiyorsan olması gereken yükseklik de buna eşit sayılır yani 42c el ile dijital sinyal almak zordur. daha önce ayar yapmadı isen bayağı bir uğraştırır. ama illada kendim yapacağın dersen bu komutları izlersen işin kolay olur.

1: çanak anten yönünü etrafındaki çanaklara bakarak kaba olarak ayarla yükselme acısında önünde her hangi bir engel var ise o engelden kurtulman lazım
2: lnb ve cihaz arasındaki kablonun F köllektör bağlantılarında kısa devre olmadığına emin ol içindeki tek bir tel bile orta uca değerse çalışmaz.
3: cihazda cine5 kanalını aç sinyali en kuvvetli olan kanal budur
4: anten ile küçük hareketler yaparak ayarlamaya çalış ancak sinyali yakalasa bile 2-3 saniyelik bir gecikme ile yayın ekrana gelecektir. yani her harekette biraz bekle
5: cine5 yanını yakaladıktan sonra ince ayar için kanal7 yi sev ince ayarı yap kanal7 sinyali en zayıf olan kanallardan biridir.
6: cihazı ayar yapmadan önce her hangi bir çalışan sisteme bağla cihazın kanla ayarlarının doğru olduğu teyit eğer eski bir cihaz ise kanalların güncellenmesi gerekebilir bu da olmayan bir kanalı aramaktır.
7:lnb uydu anteninin arkasında durduğunda alıcı kısım sana doğru bakarken lnb yi 15c saat yönüne çevir bu çok işe yarayan bir harekettir
8:lnb de olabilecek bir hata ihtimaline karsı sağlam bir sistemde değiştirerek deneyebilirsin.
9: cihazı ayarladıktan sonra baha hâyır duası et

arkadaşlar teşekkkür ederim ama tam anlatamadım galiba. Benim balkon biraz arada kalıyor.Sağım solum bina yaklaşık 10 - 15 mt boş alan var. Bunun için çekebilecek bir çanak veya bu işi yapabilecek uzman bir uyducu var mı :))

anteni kocağın yerin aynı hizasında baska anten varsa ve anteni koyacağın yerin önüde açıksa ( herhangi bina , yapı veya ağaç vs yoksa ) uydu sınyali yakalar ;)

senin evin konumunu bilmeden nasıl çeker veya cekmez diyebilirizki, belkide sinyal alıyordur sen bulamamışındır çanak ayarı yaparken sağa ve sola iki milim fark ettiği gibi yukarı aşağı ayarıda iki milim sinyali alamamanıza sebeb olur ben uyducu değilim ama şimdiye kadar onlarca uydu taktım

Üst ve alt balkonda çanak varsa eğer çekiyosa senin çanakta çeker al 90'lık çanak montajını yap uydu için uzman olmaya gerek yok sonuçta baz istasyonları kurmuyoruz tek çanak bir kablo hazır malzemenin montajını yapacaksınız

alt katta veya ust katta uyduyu yakalarsınız orta katta sinyal zayıf olabılır uydu ıstıkametıne yakın bına kolon kirişlerdekı demırler faraday kafesı gıbı sinyallerı emer sınyaller zayıflar burada frofosyonel uydu işi yapan uzman kişilere anten taktırılırsa sonuç alınabılır

arkadasım sorunda ayarlayamadım diye yazmışsın bizde sana elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık.

uydu anten ayarlamak için cık dışarı sor nerede var diye gelen vatandaşda sana tecrubesi ile buradan çekmez der eğer kurarsada ücretini ister sen yayın aldıktan sonra

Ben düşüncelerimi yazdım yararı vardır zararı yoktur, uzmanına yaptırın güzel parayla siz yaptıktan sonra tv uydu takan kişiler nasıl para kazanacak kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
129,230
Kullanıcılar
451,609
Son üye
Elektrodas

Yeni konular

Geri