Wood Mood 3 Eksen Cnc Projesi.

Bende çok araştırdım, hatta derlinden yapan vardı. Böyle ortasında, ball valve olan bir şey. Baya iyi tutuculuğu var ama, kazıma yaparken dikkat etmek lazım. Benim ilk makinem vakum tablalıydı. Elektrik süpürgesiyle beraber çalıştırıyordum. Çok başarılıydı ama ahşap keserken zorlanmıyordu değil tabi..

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    89.4 KB · Görüntüleme: 48
  • image.jpg
    image.jpg
    33.7 KB · Görüntüleme: 45
vakum için aslında aklımda bir fikir var hem de sağlam yapılırsa sorun olmaz kanaatindeyim.
fikir şu, gene ekovat motoru. 10mm alu, sızdırmaz plastik ince keçe gibi bişey delik delik olacak.
ekovat motorunu vakum kısmına deliklerini açtığımız 10mm aluya bağlıcaz.
manometre ile ölçüp içerideki havayı vakumlıcaz.
sonra belli ölçüye gelince aralardaki vanaları kapatıp basıncın içeride hapsolmasını sağlıcaz
ekovat motorunu da durdurucaz
yani motor belki 15-20 saniye çalışacak durucak motora da yük binmicek.
taaa ki biz vanaları açana kadar serbest kalamayacak üstündeki parça

Pompa sürekli çalışmazsa doğru olmaz. Pompa sürekli çalışmalı hattın üstünde vana gibi bişey olacak emniyet için. (Elektrikli süpürgelerin borusunun sap kısmındaki açılır kapanır kapak gibi.) Bu emniyet vanasından çok az da olsa hava emişi olsun ki pompa boğulup patlamasın.

Pompa sürekli çalışmazsa doğru olmaz. Pompa sürekli çalışmalı hattın üstünde vana gibi bişey olacak emniyet için. (Elektrikli süpürgelerin borusunun sap kısmındaki açılır kapanır kapak gibi.) Bu emniyet vanasından çok az da olsa hava emişi olsun ki pompa boğulup patlamasın.

anlamadın galiba
sistem sızdırmaz olursa pompanın devamlı çalışması içerideki havayı devamlı çekmen demek..
sızdırmaz olursa sistem içerideki havayı hesabına göre çekip tablanın üstündeki parçayı oynatmayacak şekilde güce erişene kadar çekicen sonra motor ile tabla arasındaki vanayı kaparsan niye çalıştırman gerekeicek ki bidaha motoru devamlı yormak demek bu

anlamadın galiba
sistem sızdırmaz olursa pompanın devamlı çalışması içerideki havayı devamlı çekmen demek..
sızdırmaz olursa sistem içerideki havayı hesabına göre çekip tablanın üstündeki parçayı oynatmayacak şekilde güce erişene kadar çekicen sonra motor ile tabla arasındaki vanayı kaparsan niye çalıştırman gerekeicek ki bidaha motoru devamlı yormak demek bu

Ne demek istediğini anladım abi :) Vakum tabla sistemlerinde pompa devamlı çalışır ve dediğim gibi bir emniyet valfi olur belirli oranda emiş olur pompanın patlamaması. 2d kesimlerde sürekli emiş şart. Sadece yüzeye yapılan işlemlerde olabilir ama profesyonel uygulamalarda pompa her daim çalışır, çalışmalı

bak proff sistemleri bilmem hiç kullanmadım ama şöyle diyebilirim, proff sistemlerde vakum edilen havanın basıncını ölçüp istenilen basınçtan artı eksi olma durumunda ya motor devreye girer ya da çıkar kesin. bunu kontrol eden bir sistem vardır.
ben en basit düzeneği söylüyorum.
ama devamlı çalışan bir motor devamlı vakum yapmıyordur illaki o sistemlerde. yoksa devamlı vakum yapsa motor belli bir zaman sonra çabucak bozulur

İnatlaşmak gibi olmasın :) bizzat gördüm vakum tabla cnc. Epey çok eksenli alingirli bir makine idi. İlk tablaya 4 mm ince mdf (arkalık denilen malzeme) koyuyorlar metal tabla zarar görmesin diye. Üzerine işleyecekleri 18mm 25mm tabaka malzemeyi koyup pompayı çalıştırınca emiş yapıp tutuyor malzemeyi iş bitiminde pompa durunca emişde duruyor malzeme serbest kalıyor. Yani pompa basınç artışına yada azalışına göre dur kalk yapmıyor.

Senin dediğin sistem hiç olmaz değil ama riskli olduğunu düşünüyorum.

Kapitalizmin kuralı motor pompa bozulacak ki yenisini alasın :D :D :D

3 yıl kadar, SCM Accord 2000 marka nesting cihazında çalıştım. Kayserinin'de dediği gibi, aluminyum bir tablanın üzerine 10 mm mdf ham mdf koyuyorduk. sonra 2 adet vakum pompasını çalıştırıp, malzemeyi yapıştırıyorduk. kesim bittikten sonra temizleyip, tekrar devam ediyorduk. vakumlar kesim sırasında devamlı çalışıyordu. yani kendini vacuma göre ayarlayan bir sistem yoktu. ama olabilir tabi. nekadar verimli olur, tartışılır.

Ekli dosyalar

• ACCORD20-1.jpg
    ACCORD20-1.jpg
    53.3 KB · Görüntüleme: 29
3 yıl kadar, SCM Accord 2000 marka nesting cihazında çalıştım. Kayserinin'de dediği gibi, aluminyum bir tablanın üzerine 10 mm mdf ham mdf koyuyorduk. sonra 2 adet vakum pompasını çalıştırıp, malzemeyi yapıştırıyorduk. kesim bittikten sonra temizleyip, tekrar devam ediyorduk. vakumlar kesim sırasında devamlı çalışıyordu. yani kendini vacuma göre ayarlayan bir sistem yoktu. ama olabilir tabi. nekadar verimli olur, tartışılır.

Olabilir yapılır, vakum miktarını ölçüp, analog çıkış verebilen teraneler var. alt-üst limit belirlenilirse ( ne kadar değişken olur bilemedim şimdik) kompresör gibi dur-kalk yaptırılması mümkün, dur-kalk yaptığı içinde size hiiiç kızmaz, hem motor ömrü uzar, hem ''soygundan'' bir nebze kurtulursunuz.

Vakum tablası (tabi vakumun gücüne göre değişir de) acaba alüminyum levhayı sabit tutabilir mi? Atıyorum 12mm alüminyum levha. Bir de sanırım ne kadar çok gözenek olursa o kadar sağlam tutar.

Vakum tablası (tabi vakumun gücüne göre değişir de) acaba alüminyum levhayı sabit tutabilir mi? Atıyorum 12mm alüminyum levha. Bir de sanırım ne kadar çok gözenek olursa o kadar sağlam tutar.
Alü de tutar ama benim gördüklerimin bir çoğu metal tutturulan vakum tablalarda her gözeneğin etrafında o-ring oluyor. Sıklık durumu 2D kesimlerde daha çok işe yarar parça daha sık Gözenekle tutulduğu için henen bırakmaz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,829
Kullanıcılar
450,922
Son üye
yusuf4141.

Yeni konular

Geri