Yürütmenin Durdurulması Kararı...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sayın elek,

Yıllardır meslek liselerine karşı siyasi karşı duruş sergilenmiyor galiba. Biz teknik öğretmenler yanılıyoruz öyle mi???

Haaaaa tabi eklemeyi unutmuşum. Teknik öğretmenlere mühendis ünvanı verilmesi yolu açılırsa mühendislerin bu durumdan rahatsız olduklarını gözden kaçırmışım. Bu korkuları ne aceptir?

Durceylan arkadaşımız tamamen siyasi propaganda biçiminde bir yazı yazmış.
Ülkenin eğitimli teknik eleman ihtiyacı ile ilgili değil.
Bunu yazının sonunda yazılan ve karşı görüşte olan herkesi ergenekon torbasına atan düşünceden anlıyoruz.
Eğer eğitim sistemimizde bir sorun haline gelen imam okulları gerçek amacına kavuşturulursa bu sorun düzelir.Nasıl yapılır;
İmam okullarına giren öğrenciler parasız eğitilir.Atamaları yapılır.Örneğin 10 sene zorunlu hizmet konulur.Birilerinin siyasi oyuncağı ellerinden alınır.Katsayı eşitlensin o zaman.
İmam hatipler bahane değilse birileri meslek liselerine gidenlere düşmanmı acaba!
Ben "elek" olarak kendi kendime düşmanmıyım!
Benim zamanımda katsayı herkes için aynı idi.Hatta bazı bölümlerde (2 yıllık ve öğretmenlik)normal liselilere göre avantajlı idik.
Dini ve din eğitimini siyasi amaçları için kullananların ülkeyi getirdiği nokta budur.
Gerisi boş laftır.

sayın elek katsayı konusunda bır donem evet haklısınız bız daha once daha avantajlıydık.fakat sımdı ımam hatıplı degıl oyle boyle konusunu bırakalım bır kenara sımdı acıkca sız bana sunu soyleyın son 50 yıl ıcınde bır tane devlet lısesınden veya unıversıtesınden bızı yurtdısında temsıl eden vede orada bızı temsıl eden varmı acaba.bırakalım bu olayları her gelen sıyası kendı dusuncesını empoze etmeye mutlaka calısacaktır.fakat sımdı bana gore olay sıyası degıl acıkcası olsaydı kı meclıste ıkı donemde cogunlugu elınde bulunduran hukumet hemen kanun teklıfı hazırlar vede bunu gerceklestırebılmektedır bunu unutmayınız.ama bu sıyası tartısmaların ıcerısınde meslek lıselerımız artık cıraklık bıle yapamayacak kalıtede ogrencı yetıstırmekte vede pıyasaya yetersız vede ıcı bos ınsanlar cıkmaktadır.
fakat sız bu sorunlara egılecegınıze hala olayın sıyası olayına bakmaktasınız.
ılk once bız meslek lıselerımızı gercekten meslek ogretılen vede ogrenılen yerler halıne tekrardan getırebılmelıyız
sımdı arkadaslar meslek lısesınden ogrencı staja gelıyor .dıyorum kı ıste 3 kw motor var onu start stopla bır calıstırıver.cocuk suratıma bakıyor.ama ınanın bızım zamanımızda eger onu yapamazsan okuldan mezun olamazdım .
kontaktor ver dıyorum abı o ne dıyor.bu kadarlada kalmıyor durumlar gelelım unıversıtelerımıze yanı muhendıs yetıstıren kuruma onlardada durum farklı degıl arkadaslar myo larında bır arkadasın dedıgı gıbı proje adında daha lıse ogrencısının yapabılecegı projeler verılıyor.muhendıslık ogrencılerı ıse kontaktoru termıgı gormeden mezun oluyorlar.makına muhendısının kac tanesı kaynak yapmasını bılıyor dostlar
uzun lafın kısası arkadaslar artık işin siyasi yonunu bırakıp meslekı egıtımın nasıl olması gerektiğini konusmanın zamanı geldıde gecıyor bence

Durceylan arkadaşımız tamamen siyasi propaganda biçiminde bir yazı yazmış.
Ülkenin eğitimli teknik eleman ihtiyacı ile ilgili değil.
Bunu yazının sonunda yazılan ve karşı görüşte olan herkesi ergenekon torbasına atan düşünceden anlıyoruz.
Eğer eğitim sistemimizde bir sorun haline gelen imam okulları gerçek amacına kavuşturulursa bu sorun düzelir.Nasıl yapılır;
İmam okullarına giren öğrenciler parasız eğitilir.Atamaları yapılır.Örneğin 10 sene zorunlu hizmet konulur.Birilerinin siyasi oyuncağı ellerinden alınır.Katsayı eşitlensin o zaman.
İmam hatipler bahane değilse birileri meslek liselerine gidenlere düşmanmı acaba!
Ben "elek" olarak kendi kendime düşmanmıyım!
Benim zamanımda katsayı herkes için aynı idi.Hatta bazı bölümlerde (2 yıllık ve öğretmenlik)normal liselilere göre avantajlı idik.
Dini ve din eğitimini siyasi amaçları için kullananların ülkeyi getirdiği nokta budur.
Gerisi boş laftır.

mesleğiniz veya kariyeriniz sanırım bir yüksek lisans bölümüne ait. (mühendis olabilirsiniz) hala bu kararı veya bu kıyımı savunmanızı ve imam okullarına olan yaklaşımınızı (tabi burada imam okullarını ilk defa sizin eğitim sisteminizin literatüründen duyuyorum, yoksa imam okulları dediğiniz imam hatip liseleri olmasın?)ciddi olarak yadırgıyorum. neden mi?

siz insanları 10 yıllık zorunlu atamaya tabi tutma hakkını kendinizde nasıl görüyorsunuz. bu nasıl bir yaklaşımdır ve nasıl bir mantıktır. bunlar dünyanın hangi eğitim sisteminde var.ayrıca bedava okutulsunlar diyorsunuz. zaten eğitim devletin temel görevidir.imam hatiplliler bedava eğitim verilsin, diğerleri parayla eğitim verilsin. lütfetmişsiniz. olmadı robotlar üretelim, onları imam yapalım. kimsenin kimseden bedava eğitim isteği veya bir dileği yok. sadece insan haklarına saygı duysunlar, kendi kafalarına veya düşüncelerine göre kurallar koymasınlar.

hani demişsiniz ya kendi siyasi propagandasıdır. kusura bakmayın ama sizin yaptığınız siyasi propaganda değildir de nedir. şunu beynimize tabi beyni olanlar için diyorum iyice anlatmalıyız: hangi düşünceden ve görüşten olursa olsun, devlette eğitim bir haktır ve herkese eşittir. imam olana olmayana , örtülü olana olmayana, top sakallı olana olmayana , küpeli olana olmayana,... v.s. eğitim ne sakal ile ne örtü ile nede başka bir sebepten dolayı gerilemez.

gerileyenler sadece beyinlerdir, ve bunlar da korkudan kabus gören ve bu kararı savunan kafalardır

farkındamısınız orada eğitim görenler de insan. tıpkı sizin ve bizim gibi. proğramlanacak makina veya pc veya plc veya hmı değil...

herkes mezun olduğu okulla ilgili iş mi yapıyor. şuanda dünyada mezun olduğu okulla ilgili iş yapmayan o kadar çok insan var ki, şaşıracaksınız. siyasi partileri yönetenler veya başbakanlar, mlletvekilleri, musteşarlar, genel müdürler,... bu ve bunun gibi bir çok insanlar mesleleri ile ilgili bir okulan mezun olmamışlar. yoksa cumhurbaşkanı, başbakan, milletvekili okulu var da benmi bilmiyorum. bu insanları hangi kategoriye koyacaksınız. olmazsa bunlarada 10 yıllık zorunlu atama ve bedava okutulan bir eğitim kurumuna gönderelim....

ama farkındamısınız bilmiyorum. bu bahsettiğiimiz kişilerin hepsi insan ve bizim insanımız. düşünceleri farklı olabilir, bizim gibi düşünmeyebilir, ama bizim insanımız.

savunduğunuz bu fikirler öyle gösteriyor ki, sizin gibi düşünmeyen insanları robot olarak yetiştirisiniz . siz hala sizin gibi düşünmeyeleri kabul etmeye hazır değilsiniz....

GERİSİ BOŞ LAFTIR. bu sözünüzle insanlara verdiğiniz değer apaçık ortada. milyonlarca insanı mağdur etmiş bir olay sizin için teferruat yazık ama çok yazık.

bana göre de : BOŞ LAF sizin düşünceleriniz,

Allah tan yeni yetişen ve sizin yerinizi dolduracak nesiller artık sizin gibi düşünmüyor. yoksa insanlar zaya gitmişler galaksi keşfetmişler onları düşünmuyorsununuz da :

ROBOT NESİL NASIL YETİŞTİRLİR onun hesabını yapıyorsunuz

çok yazık !!!

bizim ulkemiz guzelım TURKIYE m nasıl gelişecek ne zaman bizde otomobil uretcez ne zaman gençler isteyen bası açık isteyen bası kapalı isteyen meslek liseli isteyen duz lise olupta kısıtlanmıcak anlamadın kımler neden niçin istemiyor bu tur kısıtlamalr çıkıyor bu ulke hepımızın olan bizim gençlere oluyor yanı gelecekte TURKIYE yı yonetecek insanlara oluyo sonuç ekonomisi dısa baglı ulke işsizlik gelecege umutsuz bakan gençler pekı bunlar çok mu iyi

İnsanların kısıtlanması olayı değiştirildiğinde herşey kendiliğinden çözülecektir. eleketroPAN'ın ArGe mühendisi Ekrem Bey kısıtlansaydı şimdiki konumuna erişebilir miydi? Mundus A.Ş.'nin Genel Müdürü Teknik Lise Elektrik bölümü ve Yıldız Teknik Elektrik mühendisliği mezunudur. Eğer Kenan Bey kısıtlansaydı, enerji sektöründe yönetici olabilir miydi? Belki.... Ama büyük ihtimalle Teknik Eğitim Fakültelerine kanalize olup kısır döngü içerisine gireceklerdi. Eminim sizin de etrafınızda buna benzer bir çok örnek insan vardır.

Son olarak şunu da eklemek istiyorum.

Meslek Liselerine uygulanan düşük katsayı nedeniyle ilköğretim mezunlarının %85'i genel liselere yöneldi. Genel liselere yönelenlerin de sadece %10'u Lisans eğitimi göreceklerdi. Bunu hesaplayamayan aileler kendi çocuklarını, meslek liselerine uygulanan ideolojik karar merci uygulatıcılarına işsiz olarak kurban ettiler.

Ve dikkatinizi çekiyorsa AB projeleri meslek programları düzenleniyor. Sırf bu aksaklık giderilsin diye.

Kararın doğru olduğunu düşünüyorum. Belki kızacaksınız ama dgs öğrencilerinin durumu apaçık ortada. Evet baskı devre yapmayı biliyorlar; evet alet tutmayı biliyorlar vs. ama türev, integral, laplace denince sıfırlar. Mühendislik demek matematiksel modelleme demek; matematik konusunda sıfır olan bir insan nasıl matematiksel modelleme yapabilir ki? Önce lise müfredatına adam gibi matematik, fizik dersi koysunlar. Öğrencilerin bu eksikliklerini gidersinler; daha sonra katsayılar eşitlenecekse eşitlensin ama şu aşamada eşitlenmemesi ülke yararınadır diye düşünüyorum.

Kararın doğru olduğunu düşünüyorum. Belki kızacaksınız ama dgs öğrencilerinin durumu apaçık ortada. Evet baskı devre yapmayı biliyorlar; evet alet tutmayı biliyorlar vs. ama türev, integral, laplace denince sıfırlar. Mühendislik demek matematiksel modelleme demek; matematik konusunda sıfır olan bir insan nasıl matematiksel modelleme yapabilir ki? Önce lise müfredatına adam gibi matematik, fizik dersi koysunlar. Öğrencilerin bu eksikliklerini gidersinler; daha sonra katsayılar eşitlenecekse eşitlensin ama şu aşamada eşitlenmemesi ülke yararınadır diye düşünüyorum.
Peki ya teknik liseler ne olacak onlar bu dediklerinin hepsini görüyorlar!

bu konuda elektronık muhendısı arkadasıma katılıyorum vede hala konunun sıyası yonuyle ugrasmaktayız arkadaslar konu sıyası oldugu kadar genel egıtım sıstemımızlede alakadar arkadaslar

Avrupa birliğinde mesleki ve teknik eğitimi güçlendirmek için bu okullardaki öğrencilere devlet mağaş balamakta ve iş garantisi vermektedir. Türkiye'de ise şu anki ekonomik durum bu duruma müsait değildir. O halde mesleki ve teknik eğitimi güçlendirmek için öğrencilerin üniversitede bölüm seçme özgürlüğü olmalıdır. Aksi taktirde yıllardır gördüğümüz gibi kimse çoçuğunu meslek liselerine göndermez.
Bizim mühendisler bu kafayla giderse daha çok emride çalışan teknikerin fikrini ve emeğini kendi emeğiymiş gibi, kendi amirlerine utanmadan sunarlar.
Daha çok yurt dışından gelipde tulum giyip sahada bizzat çalışan alman mühendislerin arkasından gıpta ile bakarlar.

Merhaba Arkadaşlar,

Konu teknik öğretmen - mühendis tartışmasına çekilmesin lütfen :(
Kimse birbirini kırmasın...

99 mezunu bir dostunuz olarak birşey paylaşmak istiyorum:
96 yılında Meslek lisesi sınavına girdim ve amacım iyi bir mühendis olmaktı...
96 yılında sınavı kazandım ve 1.sınıfın ardından teknik liseye geçiş yaptım.
Sonra tarih geldi çattı 98 ağustos ayları , dershaneye ailem kayıt ettirmiş.
Bende kursa başlamıştım.
2.hafta hoca sınıfa geldi ve şöyle dedi :
-aranızda meslek lisesi yada imam hatipli var mı?
-evet var , ama ...
sonra dediki boşuna çalışmayın siz mühendis olamayacaksınız...
Sistem değişmişti ve bizde 99 mezunları olarak o sisteme dahil edilmiştik.
Ben hiçbirşey seçmemiştim...
Böyle "'geri' zekalı" zihniyet hayatlarla oynadı, devam ediyorlar.

Sadece anlatmak ve paylaşmak istedim,

Saygılarımla,

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,440
Kullanıcılar
451,994
Son üye
acvt

Yeni konular

Geri