yıldız üçgen sorun

motorun üçgene geçmesi süresi biraz fazla düşürmende fayda var

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
ucgen kontaktorun fazından baska bır yere enerjı alınmısmı ıyı bak
ve mutlaka motor klemensını kontrol et baglı olan ucları mutlaka kontrol et

sorun kumandada olmayabılır cok basıma geldı
ucgen kontaktorune baglı fazda baglı olan kabloların hepsını sonlandıgı yere kadar nelere baglıysa hepsını kontrol et devreye bılıncsızce yapılan bır eklemenın arızalanması sonucu meydana gelen sıkıntıya maruz kalma ıhtımalın var

kolay gelsın

çalışır vaziyete bırakmış ve panoda her hangi bir degişiklik yapmadıysan ve arıza iki fandada aynıysa yani ortak arıza bence senin hatlarda sorun var hatları kontrol et..orda sorun yoksa üçgen kontaktörünü kontrol et yanmış olabilir...

iki motordada aynı sorunun olması büyük ihtimalle voltaj sorunundan kaynaklanabilir.(üçgene geçerken voltaj düşüklüğünden faz koruma devreyi açabilir)kumanda panosunda faz koruma rölesi varsa iptal et öyle dene ,(eğer çalışırsa ayarlı gerilim koruma rölesi ile değiştir),

bence tamamen voltaj düşümünden sorunu çözmek için softstarter yeterli olur ve böyle bir sorunda ortadan kalkar...
başarılı çalışmalar...

Motor bağlantısını hiç çıkarıp yeniden taktınızmı

Veya yıldız ve üçgen kontaktörünün çıkış uçlarını hiç çıkartınız mı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar uzun zamandır siteye girmedim için cevap yazamadım sorunu baya önceden çözmüştüm sorun tam düşündüm gibi bazı arkadaşlarında biildiği düşündüğü gibi arıza şebekenin yetersiz oldunda kaynaklanıyodu kompanzasyonu devreye sokunca sorun ortadfan kalktı herkeze teker teker tşk ederim arkadaşlar sağolun

Üçgene geçiş süresi uzun olsa termik açar veya t.m. şalter açar.Kumanda devresi nde zaman rölesi kontağı geçirmeyebilir.Yıldız kontaktörü normalde kapalı kontağı geçirmeyebilir.Üçgen kontaktörü bobin ucu gevşemiş veya bobin komuş olabilir.Üçgen kontaktörü mühürleme kontağı geçirmeyebilir.Tabiki burada nasıl bir devre kurulduğunu görmeyince son sözü söyleyemeyiz.

Yükteki gerilimini ölç.Eğer gerilim düşümü oluyorsa kumanda gerilimini başaka bir noktadan beslemeyi dene.eğer yine bir sonuca ulaşamıyorsan Kumanda devrende ki elemanlarının ana kontaklarını ve yardımcı kontaklarının geçirip geçirmediğini dene çünkü uzun zamandır çalışmıyor diyorsun.Elinde zaman rölen varsa ilk istersen zaman rölesini değiştir dene bence. Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,920
Son üye
cihan.demir

Yeni konular

Geri