Metal işlemek için makine fikirleri

Z ekseni için gerekirse daha et'li malzeme, 20 yerine 25 + ray/araba kullanmak esnemeyi minimize etmezmi?

(Cumartesine kadar konuya mudahil olamayacağım. Son 1 saat buradayım.)

Esnemeyi esas karşılayacak olan köprünün ve CNC nin rijit gövdesi. Kızak ve arabalar yükleri gövdeye aktaracak kadar iyi seçilmeli.

--------------------------
Aşağıdaki tasarım da aklıma takıldı.

youtube herMY_2WowM

Kaynak bilen deneyimli arkadaşlar;) hazırını bulamazsa masayı da arada çıkarabilir.
X ve Y eksenlerinde mesafe de verimli kullanılıyor.
Y ekseninde tek vidalı mil ve motor kullanılmış.
Daha önce farketmemiştim. Motor-vidalı mil arası hareket aktarımı kayış-kasnak ile yapılmış.
Güçlü gövdeye rağmen Z hareket mesafesi 15 cm.

Son düzenleme:
Hangisi o? : )

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Selamlar hayırlı olsun şimdiden,

sabit köprü öneririm, benim mdf cnc sabit köprülü ama cayır cayır aluminyum işleyebiliyor.
tek hangikap, malesef y ekseninden feragahat etmeniz. fakat, büyük ve çok esneyen bir makina yerine, küçük ama esnemeyen bir makina daha mantıklı, oradan çıkaracağınız işler daha hayırlı olacak. o yüzden sabit köprülü, dik işlem tarzı bir cnc yapmanız uygun gibi duruyor.

bilyalı araba rayı yerine, kırlangıç geçme kızak kullanabilir misiniz? hassas bir kırlangıç geçme, doğru bir yağlama ile arabaların herzaman bir tık önünde oluyor.

tahrik için, kayış kullanacaksanız ama, sert metalleri işlerken bu kayış kuvvetin eksi yönüne doğru esneyecek. buda istenmeyen sonuçlar çıkarabilir. mümkünse bilyalı mil ve somun ikilisini kullanın.

ed-font-b-metal-b-font-font-b-vertical-b-font-font.jpg

bunlarda pik dökümler. hemde hareketli köprülü.

upload_2016-6-1_8-55-2.png

upload_2016-6-1_8-55-39.png

Metal işleyeceksen sabit köprü farz. Ve löp löp malzeme kullanasın ki titreme olmasın. Kare kızakların kırlangıç kızaklara göre en büyük dezavantajı araba boyları küçük olduğu yataklama boyu kısa oluyor ve tüm yük o bilyeciklerde toplaşıyor. Mazak fanuc gibi büyük markaların kırlangıç kızağa geri dönüş yaptığını duydum. Neyse bu projede kırlangıç kasar :)

Sabit köprü yaptığında iyi ki sabit yapmışım dersin abi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri