CNC Router Yapımı - Fotoğraf Video ve Açıklamalı anlatım.

ağzına sağlık. cevabı burdan vermekle iyi yapmıssın, dedigin gibi başkalarına da faydası olur umarım. anlattıklarını anladım yanlız kesme kuvvetini nasıl hesaplıcaz peki, örnegin orta seviye aleminyum işlemek istesek kesme kuvvetini nasıl belirleriz. kısa bir örnekle açıklayabilirmisin.

yani;

kesme gücü köprünün hareketine ters bir kuvvet uyguluyor, bu nedenle bir "kesme kuvveti" ortaya çıkıyor.
Kesme kuvveti köprünün ivmesine spindle devrine ve kullanılan bıçağın talaş kaldırma oranına göre değişir. talaş kaldırma oranı ise bıçağın cinsine (kanal sayısı) spindle dönüş hızı ve kesilen materyale göre değişir :)
Gördüğün gibi değişkenlerin sayısı çok fazla bu nedenle hesaplama çok değişken daha sürtünme katsayıları kaplinlerin rulmanların lineer sistemin ataletlerine,kütlelerine, step motorların ürettiği güçlere vs. girmedim.

bu yazmış oldugun paragrafı kısa bir örnekle acıklayıcı bir şekilde anlatabilirmisin zahmet olmassa teşekkürederim.

Valla kesme kuvveti hesaplamasi oyle kisa bi ornekle olmaz. cok fazla hesaplama parametre birim degisken var ve sembolleri burdan yazmak biraz zor. Bakiyim bi cevapliycam olmadi scan ederim

Bu örnekte kesme kuvveti alüminyum malzemeye göre hesaplandı

fotoğraf kalitesi için üzgünüm.

bu hesaplamalarla ilgili elinizde döküman veya kitap varmı? bunlarla ilgili örneklerin yer aldıgı felan. resimlerden anladım bişeyler ama yüzeysel kalıyor acıkcası.

bende bi tane örnek buldum. sizin yaptıgınızla benzer sanırım. burda biraz daha acıklayıcı olmuş gibi. spindle nin gücünü nasıl dahil ediyoruz sisteme

freze-1.jpg

V= pi x D x n /1000 formülündeki n harfi neyi ifade ediyor acaba yazmayı unutmuşsunuz sanırım

bende bi tane örnek buldum. sizin yaptıgınızla benzer sanırım. burda biraz daha acıklayıcı olmuş gibi. spindle nin gücünü nasıl dahil ediyoruz sisteme

Ekli dosyayı görüntüle 11760

F
V = 0,3 . FS = 381 N

FR = 0,85 . FS = 1080 N

PS = (FS . V) / (60 . 1000) ---> PS = (1270 . 50) / (60000) ----> PS = 1,05 kW şeklinde de spindle gücünü buluyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 11760

Bu gönderdiğin örnekte x ekseni y ekseni ve z ekseninde oluşan kesme kuvveti diye vermiş ne alaka ki o şekilde nası bulmuş anlamadım ben açıkçası orda bulduğu Fv ilerleme kuvveti, Fr ise radyal kuvvet ne alaka z eksenindeki kesme kuvveti yau.

zaten incelersen kesme kuvveti değerini ilerleme kuvveti ve radyal kuvvet formüllerinde farklı almış. yazım hatası falan da var 2032 alacağına 3032 almış falan nerden buldun sen bunu :D

Forum istatistikleri

Konular
128,867
Kullanıcılar
450,985
Son üye
berkoooo

Yeni konular

Geri