İlk defa trafo deneyeceğim kutupları bilmiyorum .

rahimcan01

Üye
Merhaba aşağıdaki devreyi deneyeceğim ama kutupları hakkında hiçbir bilgim yok .

1 - Multimetre ile nasıl ölçebilirim .
2 - Hangi bacak devreye göre nereye gelecek .

Resmini ekli dosya olarak ekledim .

Ekli dosyalar

• x1.jpg
    x1.jpg
    13.1 KB · Görüntüleme: 89
  • x2.jpg
    x2.jpg
    14.9 KB · Görüntüleme: 66
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Resim çok net değil ama numaralandırılmış sanırım 1-5 220v giriş 6-7 ve 9-20 numaralı bacaklarda 9v çıkış

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

aynen üzerinde öyle yazıyor . Mantığı anladığım şekilde aktarmak istiyorum .

Ek resimdeki diyodun 2 ve 3 numaralı bacağına AC yazan kısma trafodan çıkan 6-7 ve 9-10 dan çıkan akım girecek daha sonra diyot doğru akıma dönüştürecek diyotun 1 ve 4 numaralı + ve - yazan kısımdan doğru akım almış olacağım .

yanlız trafo 2 sek çıkışı var diyota sadece 1 tane girebiliyorum . Diyota girmeden 2 sek ucu birbirine bağlayıpta mı diyota bağlamam gerekiyor 2*9 V alabilmem için .

biraz uzun oldu ama mantığını kavramam için bu olayı çözmem gerekiyor .

Cevap içinde teşekkürler.

Ekli dosyalar

• x3.jpg
    x3.jpg
    8 KB · Görüntüleme: 42
Her çıkışa köprü diyod bağlamalısın ki 2 beslemen olsun 6-7 1. çıkış 9-10 2. çıkış

anfi beslemesi kullanacağım . elimdeki 1 köprü diyot ile 1 * 9 V alabiliyorum ozaman

Trafo sekonderınde, 2-3 nolu ucları köpruleyın. 1 ve 4 nolu ucları diodun ortadakı 2.3 nolu uclara girin. + ve - yazan uclardan DC gerılım laırsınız. Bu durumda, 2 X 9 = 18 volt alırsınız. Ama trafo gücü nedır, ıhtıyacınız olan gerilım ve güç (wat olarak) nedır, dıkkat edın. Dc gerilimi , kondansatörle, süzmeyi unutmayın.

Devreyi yaptım çalıştırdım . Herkeze teşekkür ediyorum 2 sorum olacak .

2x9V çıkışlıydı trafo , bende 1 köprü diyot vardı bu yüzden tek 9 u bağladım köprü diyoda . Diyottan da LM7815 e gönderdim . LM7815 in + ve - kutbunu ölçtüğümde 14.75 gibi bir voltaj görüyorum multimetrede ama motor bağlayıp çalıştırdığımda 6V oluyor ve motoru zor çalıştırıyor .

1 - Multimetrede 14.75 görmemin sebebi nedir
2 - 2. senktron bacağıda aynı köptü diyoda girebilirmiyim .

Bağlantıyı tam olarak nasıl yaptınız? çizermisiniz. Bir çıkıştan çekilebilinecek akım 145mA bir çıkış gücü 9x0,145= 1,3VA

Forum istatistikleri

Konular
129,244
Kullanıcılar
451,634
Son üye
ruzzyba

Yeni konular

Geri