Şerit Led

Gücü 24 Watt olarak hesaplamışsınız eğer doğru ise size yaklaşık 35-40 watt gücünde bir trafo lazım.

ewet hani şu 12 volt 50watt spot ampul yakan trafodan deilmi elimde var birde onunla deniyecem

ya bu serıt ledlerde bıldıgım kadarıyla koruma drencı var bu koruma dırencını bututmek sorunu cozecektır

valla yeni adaptör aldım arkadaşlar onunla idare ediyorum ayarlı ayarını biraz kısıyorum ısınmıyo açıyorum ısınıyo :) bende kısık çalıştırıyorum

yahu ledlerın voltajını sabıtle trafodan çıkan voltajı diyotla doğrultup vermekle olmaz örnek vereyım ledler 4.1 olsun regule entegresı kullanacksın 12 volt için uç led serı paralelde regule enteğresının amperıne gore lm 7812 kullanırsan paralel 25 led yakabılırsın maksimum lm 2576 regule yaparsan bu sayı 150 led e ulaşır entegrelere soğutucu şart

Son düzenleme:
verilen değerler led sayısı renk vb değişebilir.
örnek 1 metre şeritte
60 tane led / 400ma /4.8 watt / 12v
gibi değerlere sahip olabilir

4 metre düşündüğümüz 1600 ma yani 1.6 a ihtiyaç vardır

İyi günler arkadaşım. bence senin yapman gereken en önemli şey regülatörlü bir devre kurmak.
220/24 20W bir trafo al. 4-5A civarında bir köprü diyotla doğrultma işlemini yap. doğrultucunun çıkışına 1000uF veya 2200uF 50V elektrolitik kapasite ve kapasitenin devamına LM317 gibi adjustable bir regülatör ekle. datasheetinde 12V elde etmek için ayarlama yapmanı sağlayacak formüller vardır. hesapladığın dirençlerle devreyi sabit gerilim üretebilir hale getir. yanlış hatırlamıyorsam LM317 2A'e kadar verebiliyor. Bu sekilde sonuç alacağını düşünüyorum.

arkadaşlar şerit led leri bilirsiniz ben vitrinime 2metre 2 metre toplam 4 metre şerit led kullandım 4metreye 12volt 550ma adaptör kullandım zayıf yandı yarısını kesip 2 şer metreyede 2 adet 12volt 550ma adaptör kullandım yine zayıf yandı acaba nasıl bir adaptör daha verimli olur daha iyi ışık alabiliriz cevaplarınızı bekliyorum

Eğer 3528 diye tabir edilen şerit led ise metrede 400mA akım çeker... Oturup yapmakla uğraşılacak mevzu değil 12V 2A SMPS alüminyum gövdeli güç kaynağı 7$...

Ledlerin üzerinde ki dirençler koruma direnci değildir, şerit ledlerde 3 led seridir 12 Volt gerilimde çalıştırmak için gerilim bölücü dirençtir...

Forum istatistikleri

Konular
129,202
Kullanıcılar
451,567
Son üye
ismldem1r

Yeni konular

Geri