Amper ile sigorta hesaplamasi nasil

Bayagi kapsamli bir mesaj oldu bu ;) yillarin birikimi

Evet tecrübe hayat boyu yenilen kazıkların vektörel bileşkesidir :D

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar benim anlayamadıgım bir konumu bu yoksa sizmi anlatamadınız, ele alınan bir ana pano var, siz bu ana panodaki kabloları ölçtünüz ve dediniz ki x x x degerleri veriyor kaçlık sigorta kullanmalıyım... bende diyorum ki o kabloların kesitine göre sigorta konuyor... senin verdigin degerlerdeki bir panoya genellikle 16mm kablo olması lazım ve bu kabloyuda 60A ile korursun. sen kablo kesiti belirtmiyosun ki. gerilim düşümünü hesaplamam için mesafenin çok uzun olması lazım mesela 60metre ve üstü gibi... ama sen zaten çekilen akımı ölçüyorsun... demek ki mevcut bir kablo var orda, o kablonun kestine göre sigorta degerinide vericeksin....

Herkes birşeyler yazmışta besleme mesafesini soran olmamış. (Ortada ne talep güç var ne kesit ne de mesafe!) Koruma elemanı akımı talep güçten çıkan akıma göre belirlenir. Kesit hesabı için akım kontrolü+gerilim düşümü hesabı yapılmalıdır.
Doğrusu bu bunu bilinde ondan sonra nasıl hesaplarsınız size kalmış !

Son düzenleme:
Tesisten çekilen akıma göre sigorta belirlemek saçmalığın dibidir bence ; ya tesis aşırı akım çekiyorsa ne olacak ya da tesiste o an devreye girmeyen güçler varsa ne olacak ; sigorta değeri projede ne ise o konulmalıdır.
Ustad selam.
Konuyu acan arkadas fazlarindan cekilen amper degerlerini olcmus ve tesisatindaki sigorta degerini yukariya yazmis..zaten mevcutta hesabi kitabi yapilmis kurulu bir sistem var.sadece sigortanin isinmasindan dolayi yanlis degerdemi secilmis acaba sorusu arkadasin kafasini karistirmis..soruya istinaden cevaplar da verildi zaten..akabinde sabah bir baktim konu gerilim dusumune kadar gitmis:))sizin soylediklerinize de harfiyen katiliyorum.hayirli islerimiz olsun insallah.

arkadaşlar benim anlayamadıgım bir konumu bu yoksa sizmi anlatamadınız, ele alınan bir ana pano var, siz bu ana panodaki kabloları ölçtünüz ve dediniz ki x x x degerleri veriyor kaçlık sigorta kullanmalıyım... bende diyorum ki o kabloların kesitine göre sigorta konuyor... senin verdigin degerlerdeki bir panoya genellikle 16mm kablo olması lazım ve bu kabloyuda 60A ile korursun. sen kablo kesiti belirtmiyosun ki. gerilim düşümünü hesaplamam için mesafenin çok uzun olması lazım mesela 60metre ve üstü gibi... ama sen zaten çekilen akımı ölçüyorsun... demek ki mevcut bir kablo var orda, o kablonun kestine göre sigorta degerinide vericeksin....
Test ettigimde gördüğüm amper değerlerinde kablo kesiti 4*10 mesafe 3 metre bugün kabloyu 4*16 ile değiştirdim lakin akşam üstü haber geldi sigorta atmış ısınmadan dolayı abi en çok akım çeken iki adet hava perdesi var gidip baktığımda çektiğim kabloda da ısınma var amperler ilk yükleme de en fazla farz başı 72A gördüm sonrada 57 amperde kaldı bu kablo ısınması başka nasıl bir yol bulabilirim ustadlar

Test ettigimde gördüğüm amper değerlerinde kablo kesiti 4*10 mesafe 3 metre bugün kabloyu 4*16 ile değiştirdim lakin akşam üstü haber geldi sigorta atmış ısınmadan dolayı abi en çok akım çeken iki adet hava perdesi var gidip baktığımda çektiğim kabloda da ısınma var amperler ilk yükleme de en fazla farz başı 72A gördüm sonrada 57 amperde kaldı bu kablo ısınması başka nasıl bir yol bulabilirim ustadlar

4x10mm² kablonun akım taşıma kapasitesi sınırında akım çekiyorsun ısınma normal. Şimdi hemen 4x10mm² kablonun akım taşıma kapasitesine bakıyorsun sonrada seçtiğin sigorta amperajına bakıyorsun !
4x10mm² kablonun akım taşıma kapasitesi 60A ! Kullandığın sigorta 80A ! Hayırlı işler.

4x10mm² kablonun akım taşıma kapasitesi sınırında akım çekiyorsun ısınma normal. Şimdi hemen 4x10mm² kablonun akım taşıma kapasitesine bakıyorsun sonrada seçtiğin sigorta amperajına bakıyorsun !
4x10mm² kablonun akım taşıma kapasitesi 60A ! Kullandığın sigorta 80A ! Hayırlı işler.
Üstad bugün 4*10 olan kabloyu 4*16 ile değiştirdim sigortayi da 100 A k-otomat taktım 4*16 akım taşıma 80A mağaza ilk yuklemede 72A çıkıyor sonrada 57A ile 65A sabit kalıyor bu amper değerlerine göre kablo kesitini tekrar yukseltmeme gerek var mi çünkü kablo tekrar ısınmış sigorta atmış varsa bir hatam duzeltmenizi rica ederim

Konuyu ilk açtığında Faz akımları;
L1=38 A
L2=54 A
L3=56 A

Şimdi 57 - 65A arasına yükseldi ! 100A sigorta 65A akımın geçmediği yerde neden atsın?
4x16mm² kablo 65A'de neden aşırı ısınsın?
Demek ki yanlış ölçüyorsun.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,249
Kullanıcılar
451,645
Son üye
lorddex

Yeni konular

Geri