Aydınlatma anahtarlarına nötr çekme

Yanlış olmasın, bu ürünler nötr gerekli ürünler. Nötr gerektirmeyen (no neutral) olanların üzerlerinde N girişi olmaması gerekli.

Örnek: https://tr.aliexpress.com/item/1005...c3ae8e640e193deb01b70cf345a&afSmartRedirect=y

Ya da buradaki turuncu renkli olan ürünler nötrsüz mavi renkliler nötrlü, ürünleri seçerken dikkat etmek lazım https://tr.aliexpress.com/item/1005...c3ae8e640e193deb01b70cf345a&afSmartRedirect=y gibi

Aynı zamanda "Module L" olarak ta geçiyorlar sanaırsam.

Ekli dosyalar

• IMG_20240827_070612.jpg
    IMG_20240827_070612.jpg
    192 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Linki sildim .
Araştıran sizsiniz ve kullanan .
Alıntı yapanlaeda link silerse iyi olur karışıklık olmaz.
Konu sizde.
Teşekkürler.

Son düzenleme:
Güncelleme:
Tekrardan merhaba.

Pilli sistemi hat çekilemen prizlere montajladım, priz kablolarını klemensle birleştirip Lamba girişlerine de röleyi taktım.

ev giriş prizine baktığımda fazı direk lambaya bağlanmış ,nötr anahtarlanmış olduğunu gördüm. Haliyle nötr çekmeye ihtiyaç kalmadı.

2 odada buattan 1 er metre ile nötr alınabilir durumda. O işi elektrikciye burakacağım.

Yatak odasında ikili anahtar vardı. 1 faz girişi, lambaya giden iki hat vardı, bir hattı ayırıp lambadan nötrle birleştirdim. O kabloyuda cihazın nötrüne bağladım, Cihaz sorunsuz çalıştı.

Yeni sorun:
Yatak odasında yaptığım işlemi salon için de yapmak istedim.
2 adet ikili 1 adet tekli olmazk üzere 3 lambayı kontrol ediyor.
2 liler avizelere bağlı , her ikili anahtar avizede 3+3 lambayı kontrol ediyor. Yarısı yanık yarısı sönük olabiliyor kısaca.

Anahtarları söküp fazı belirlemek istedim. Tekli anahtarda kontrol kalemi ile faı belirledim. Diğer ikili prizler kafamı karıstırdı. Dolayısıyla dokunmadım.

İkili anahtarlardan birinde hiç bir kablo kontrol kalemini yakmadı.
Ortadakinde ise 2 kahve rengi kabloda akım var görünüyor.
Avizeler eski. Led ve halojen karışık takılı.
Sigorta açık anahtarlar kapalı iken led ampullere elimi yakşaltırdıgımda öok az ledlerde yanma oluyor.
Bu konuda fikirlerinizi merak ettim.

Faz'ın doğrudan lambaya gitmesi büyük risk! Müdahale eden biri düğmeden kapalı diye çarpılabilir! Elektrikçi çağırmişken buatlardan bu durumu da düzelttirin. Hatta sigorta kutusundan itibaren baktırın.

Forum istatistikleri

Konular
129,519
Kullanıcılar
452,103
Son üye
k_ozcan
Geri