Cat5eEthernet kablosu ile lede 12v akım verme

Elimde cat5e ethernet kabolsu var bu kabloyu pc nin ethernet girişinden 12 v akımla led yakmam mümkünmü

12 volt kaç amper ledler?
ethernet çıkış voltajları kaç?
Neden böyle bir şeye ihtiyaç duydunuz :)

Bilgisayar ile uğraşırken arkasında ledler yanmasını istiyorum ve bağlantıyı ethernet kablosu ile sağlamak istiyorum ethernet çıkıi voltajları ile ilgili bilgim yok o yüzden sordum zaten
Ledden kastım şerit led pc nin arkasındaki duvara döşemek için

Bilgisayar ile uğraşırken arkasında ledler yanmasını istiyorum ve bağlantıyı ethernet kablosu ile sağlamak istiyorum ethernet çıkıi voltajları ile ilgili bilgim yok o yüzden sordum zaten
Çıkış voltajlarını bilmeniz gerekiyor.
Bağlantı yapacaksanız eğer voltaj değerlerini ve hangi kabloda kaç volt onu bilmeniz gerekiyor. Ben ölçmedim.
Usb portundan ledleri yakabilirsiniz. 5 volt çıkış verir. Şerit led bağlayamazsınız. şerit ledler genellikle 12 volt oluyor.
https://urun.n11.com/serit-led/serit-led-rgb-5v-volt-siyah-beyaz-ic-dis-mekan-3cip-5050-P438793621

ama şöyle bir ürün kullanabilirsiniz.
Bu arada elektronikten anlıyormusunuz diye sormak isterim.

Çıkış voltajlarını bilmeniz gerekiyor.
Bağlantı yapacaksanız eğer voltaj değerlerini ve hangi kabloda kaç volt onu bilmeniz gerekiyor. Ben ölçmedim.
Usb portundan ledleri yakabilirsiniz. 5 volt çıkış verir. Şerit led bağlayamazsınız. şerit ledler genellikle 12 volt oluyor.
https://urun.n11.com/serit-led/serit-led-rgb-5v-volt-siyah-beyaz-ic-dis-mekan-3cip-5050-P438793621

ama şöyle bir ürün kullanabilirsiniz.
Bu arada elektronikten anlıyormusunuz diye sormak isterim.
Yani cat5a kablo ile şerit lede lehim yapıp pc ye bağlasam ledler yanmaz doğrumudur kullanacağım şerit led yaklaşık 1 buçuk metre kablom 1 metre

Abi elektrik elekteonik ilw ilgili profesyonel bilgilerin yok sadece ilgi duyuyorum ve işlerimi kendim yapmayı daha çok seviyorum

Abi elektrik elekteonik ilw ilgili profesyonel bilgilerin yok sadece ilgi duyuyorum ve işlerimi kendim yapmayı daha çok seviyorum
O zaman şöyle yapalım.
linkini verdiğim ledlerden yada 12 volt şerit ledlerden alın.
Bilgisayardaki elektrik bağlantısını bu işe karıştırmayın.
Ledlerin kaç metre olacağını söylemeniz ve ona uygun bir led driver bulmanız gerekiyor.
Bu şekilde bir sistem yaparsanız hem bilgisayarınız zarar görmez.

O zaman şöyle yapalım.
linkini verdiğim ledlerden yada 12 volt şerit ledlerden alın.
Bilgisayardaki elektrik bağlantısını bu işe karıştırmayın.
Ledlerin kaç metre olacağını söylemeniz ve ona uygun bir led driver bulmanız gerekiyor.
Bu şekilde bir sistem yaparsanız hem bilgisayarınız zarar görmez.
Teşekkürler abi sağol

Abi elektrikten anlıyorsun sanırım birşey saha sormak istiyorum 5 v u 12 va dönüştüren devreler var onlar ile pc den usb bağlantısı ile şerit led yakmak mümkün müdür?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abi elektrikten anlıyorsun sanırım birşey saha sormak istiyorum 5 v u 12 va dönüştüren devreler var onlar ile pc den usb bağlantısı ile şerit led yakmak mümkün müdür?
evet mümkündür ama ana karta zarar verirsin , ledleri harici beslemende fayda var.

Pc nin icinde zaten 12 volt 5 volt veren çıkışlar var. Niye adamin usb portuna yönlendiriyorsunuz anakartı yakacaksınız.

Koskoca power supply var. 400 - 500 watt veren. Ordan alsa olmaz mı?

Kardeşim sakın usb ile filan uğraşma. Bilgisayarının icindeki guc kaynaginin 12 volt cikisini kullan 1 metre civarında sorun çıkmaz. Fazla uzun kullanmanı önermem sadece.

Aaagidaki resimde en sagda molex cikis voltajlarını gösteriyor. 12 volt olanı kullanınız. Kisa devre riskinden dolayi iyi izole ediniz.

images (4).jpeg

Son düzenleme:
Pc nin icinde zaten 12 volt 5 volt veren çıkışlar var. Niye adamin usb portuna yönlendiriyorsunuz anakartı yakacaksınız.

Koskoca power supply var. 400 - 500 watt veren. Ordan alsa olmaz mı?

Kardeşim sakın usb ile filan uğraşma. Bilgisayarının icindeki guc kaynaginin 12 volt cikisini kullan 1 metre civarında sorun çıkmaz. Fazla uzun kullanmanı önermem sadece.

Aaagidaki resimde en sagda molex cikis voltajlarını gösteriyor. 12 volt olanı kullanınız. Kisa devre riskinden dolayi iyi izole ediniz.

Ekli dosyayı görüntüle 68533
Teşekkürler

Son olarak birşey sormak istiyorum aynı sistemi dolabımın rafları içinde kullanacağım ancak pc ye bağlamayacağım 5v u 12 v a dönüştüren devrelerden kullansam ve usb ucunu 5v2 amperlik adaptöre bağlasam sorun oluşur mu

Forum istatistikleri

Konular
129,574
Kullanıcılar
452,203
Son üye
Direniş

Yeni konular

Geri