ceza yermiyim

alidoganay

Üye
indüktüf 21.60 kapasitif 13.76 bu şekilde ceza yermiyim yüzde yirmiye yakın oldugundan ceza azmı olur selam

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşım şu anda söylediğin verilere göre ceza yemezsin. sistemine fazla kapasitif yüklüyorsun haberin olsun biraz fazla enerji harcasan endüktif değil kapasitiften ceza alırsın ayarlarını kontrol ettir. yanlış güçte kondansatör sıralaması var gibi gelio kapasitife bakınca.

Her iki oranında yüksek.İşletmenin gücü nedir?50kva nın altındamı yoksa üstündemi?
Zira eğer güç 50kva'nın üstünde ise oranlar endüktif %20 ye kapasitif %15 olarak uygulanmaktadır.

Ceza oranlarını aştığınız takdirde, ne kadar reaktif tüketim yapmışsanız o kadarı ücretlendirilir. Yani %21 ile cezaya girerseniz, sayacın o ayki kaydettiği bütün reaktif değerin parasını verirsiniz.
Her ikisinden de cezaya girerseniz, en fazla hangisinde tüketim varsa sadece onun parasını ödersiniz.

arkadaşlar cahilliğimi bağışlayın biri bana bu soruyu açabilirmi?:confused:

arkadaşlar cahilliğimi bağışlayın biri bana bu soruyu açabilirmi?:confused:

Bir fatura dönemi içerisinde, indüktif/aktif tüketim oranı %20, kapasitif /aktif oranı da %15'i aşarsa tüketilen indüktif veya kapasitif sarfiyat ücretlendirilir. (50kVA altı güçler için oranlar %33 ve %20'dir.)

sn. alidoganay şu an %21,6'daymış onu soruyor.

Bir fatura dönemi içerisinde, indüktif/aktif tüketim oranı %20, kapasitif /aktif oranı da %15'i aşarsa tüketilen indüktif veya kapasitif sarfiyat ücretlendirilir. (50kVA altı güçler için oranlar %33 ve %20'dir.)

sn. alidoganay şu an %21,6'daymış onu soruyor.

teşekkür ederimde bu neden kaynaklanırki?

1- Aktif tüketimi yazmamışsınız
2- işletme sözleşme gücü 50kw altı mı üstümü onu bilmek lazım söylediğinize göre 50 kw altındaysanız ceza yemezsiniz yüzde 20 ye göre
3- 50 kw üstündeyseniz sınırdasınız demektir saygılarımla ,

arkadaşın sorusunu cevaplamak imkansız;
Çünkü:
1) Kurulu gücünü belirtmemiş (50kW ya kadar max. sınır değerler; Ri%33 , Rc%20 50kW dahil üstü güçler için max. sınır değerler ise Ri%20 , Rc%15 uygulanıyor)
2) Aktif değer yok peki cezaya girip girmediğini neye göre söyleyeceğiz???????
3) Ri yada Rc hangi tüketimden sınırı aşmışsan o tüketimden reaktif ödersin; her ikiside cezaya girmişse fazla olan tüketimden faturana yansır, her ikisi birden değil.
4) Hesaplamalar girilen endekslere göre önceden yazılmış bir programa göre otomatik olarak hesaplandığı için 0,001 kadarda max.sınır değerini aşıyorsan cezan faturaya yansır, kurtuluş yok. ancak şu olabilir; max.değeri geçen tüketimin çok küçük bir sapma ise okuyucu endeks girişi sırasında uygun değer girmesi durumunda cezalı duruma düşmekten o dönem için kurtulabilirsin. sonraki dönem için ise gerekli işlemlerini yaparsın.

Forum istatistikleri

Konular
129,048
Kullanıcılar
451,317
Son üye
cırak ve usta

Yeni konular

Geri