CNC Router Yapımı - Fotoğraf Video ve Açıklamalı anlatım.

4 eksen dediğin 3 eksenin tablasına bir motor bağlanmışı.
Forumu incele @akyele hocamın oyuncakları arasında var öyle bir şeyler.

2 motorlu bir şeyler bağlarsan 5 eksen...

--------

elbise askısı borusu... şerefsizim aklıma gelmişti asfadasg hahahah :D

bu farklı şekiller nasıl peki?

Şöyle, iç içe geçme sistemi kullanılarak desteklenen köprü sistemi.

blackFoot6-300.JPG
blueChick1.JPG

4 eksen dediğin 3 eksenin tablasına bir motor bağlanmışı.
Forumu incele @akyele hocamın oyuncakları arasında var öyle bir şeyler.

2 motorlu bir şeyler bağlarsan 5 eksen...

abi tamam da 4. eksen işin içine girince z mesafesi artıyor, tasarımı değiştiriyor. 4. eksen olmasa 15-20 cm bile yeter. onun için başlamadan vazmı gecsem diye soruyorum 4. eksenden.

Yok daha neler , sıradan mile tornada yapılmış polyamid ve ya delrin yatak yapsam o dediğin olmaz.
Öyle bir şey satın aldı isen iade etmen gerekir..
Muhtemelen rayı ile uyumsuzdur.
Çin işi olması bir şey ifade etmez çok kalite ürünlerde var.

:D aynen öyle ben de elime aldığımda aynı tepkiyi verdim. o yüzden almadım zaten ;)

bu mdfleri kestirmeden önce agırlık hesabını nasıl yapıp agırlık merkezini bulcaz? bide senin kullandıgın makitanın agırlıgı kac, ondan alcam büyük ihtimal

abi tamam da 4. eksen işin içine girince z mesafesi artıyor, tasarımı değiştiriyor. 4. eksen olmasa 15-20 cm bile yeter. onun için başlamadan vazmı gecsem diye soruyorum 4. eksenden.

Uygun yerde kayıp olmaz mesela spindle bir tarafda tabla dışına çıkıyorsa.

Tabla üstünde motor 8.5Nm için 85mm bağlayacağın ayna mesela 100 mm ise işte o kadar artar.
10cm ile sistemin tırtlıyorsa hiç başlama öyle bir şeye.

Bunun gibi bir şey yaptığında yan destekleri istediğin kadar uzat dolayısıyla z eksenin istediğin kadar yukarıda olsun hiç bir olumsuz etki yapmaz.

6541485681_7e3d877ac5_z.jpg

bu mdfleri kestirmeden önce agırlık hesabını nasıl yapıp agırlık merkezini bulcaz? bide senin kullandıgın makitanın agırlıgı kac, ondan alcam büyük ihtimal

Kestirmeden önce değil, kestirdikten sonra köprü ayaklarının arasındaki parçayı yerleştireceğin yeri değiştirerek hesaplayacaksın ağırlık merkezini. delikleri uygun noktalardan delerek dengeleyeceksin. makitanın net ağırlığı 1.8 kg.

- - - Updated - - -

bunun şekli hiç hoş durmuyo ya :)

Yapım aşaması fotoğrafları her zaman yanıltıcı olur

Bitmiş hali:

momusCNCmachine1.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,824
Kullanıcılar
450,912
Son üye
mustafatlanm