CNC Router Yapımı - Fotoğraf Video ve Açıklamalı anlatım.

Evet yan destekler ince onları kalınlaştır en az üst kısımların kalınlığında olsun,
hesaplamaları yaptın mı, ağırlık merkezin geride gibi gözüküyo, yan desteklerin altındaki lineer rulmanların orta noktasına denk getirmeye çalış ağırlık merkezini, spindle'ın ağırlığını da hesaba katarak.
Z ekseninin esnememesi için o parçayı alüminyum lama dan yap.
Bana kalırsa 4 eksen CNC için bu tasarım uygun değil çünkü 4 eksenler büyük Z ekseni hareketi istiyor. Köprü tipi yerine H tipi (solsylva design) tasarımlar daha uygun ve rijit olur.
Gerçi sadece 4 eksen çalışacaksan ve frezeleme yapmayacaksan çok fazla moment binmez eksenlere ama frezeleme de yapacaksan tasarımı değiştir derim.
Benim forum'a 3 tane ücretsiz model koymuştum elimde H tipi modeller de var onları da koyucam bugün yarın biraz yoğunum bu aralar.

kesme kuvvetini buldum sonra spindle ve eksen motor güclerini buldum diger hesaplara başlayamadım. agırlık merkezine dikkat etmedim hiç, aslında biraz şekillensin sonra oynama yapıp düzeltirim diye çizdim, ölçüler illaki değişiklik gösterecek, sizlerinde yardımı ile güzek bi tasarım cıkacak inşallah.

yan desdekleri dediginiz gibi yapınca işleme alanı cok daralıyor. başka bir cözüm bulmak gerekir.

surekli 4 eksen çalışmıcam, sanırım 4 eksen olması başıma bela olacak gibi görünüyor :)

H tipi mantıklı ama mdf den yapmak biraz olanaksız gibi. diger türlüsü maliyeti aşar.

iyi olsun diye uğraşıyorum aslında ama maliyetide gözetmem gerek. 4 eksenden vazmı geçsem bilemedim şimdi.

500mm (50cm) uzunluğunda 20 mm çapında (16 mm ile denemeye bile gerek yok) bir mili iki ucundan sabitleyin sağlamca bir yere.
Milin ortasına bir yere %1 mm ölçebilen comparator dayayın.
Sonra milin ortalık bir yerlerine sadece işaret parmağınızla bastırın.
Comparator deki değişikliklikleri izleyin.

Forumdaki yazılanları araştırırsanız , önce desteksiz sonra destekli mil rulman kullanıp sonra raya dönenlerin tecrübelerini kolayca edinmiş olursunuz.

Bu arada cnc deyince amatör işide olsa en az %1 işleyebilen oyuncakları hayal ediyoruz...

Hocam bu deneyi alt destekli mil ile yaptığınızda komparatörde okuyacağınız değer alt destekli milin sabitlendiği eksenin ve kendisinin toplam elastisitesine göre değişir. parmakla bastırınca eğilmez. çünkü sizin dediğiniz gibi iki ucundan tutturulmaz alt destekli mil. (bunları bilmiyorsunuz diye söylemiyorum yanlış anlamayın bilmeyen okuyucular için yazıyorum)
aynı deneyi kızak ile de yapsanız aynı değerleri alırsınız çünkü iki yöntem de tam destekli (fully supported) yöntemlerdir. yani deneyinizdeki gibi sadece uçlarından değil tüm yüzeylerinden eksene sabitlenirler. bu yüzden adı alt destekli mil.
Kızağın alt destekli mile olan avantajı lineer yataklanmada ortaya çıkar, daha az boşluklu ve daha az sürtünme katsayısına sahiptir yapısı gereği. daha az sürtünme ise bize tork kazancı olarak geri döner.

Boşluk için ise; Siz Şahin rulmanda 19 dolara satılan arabaların boşluğunu lineer rulmanlarla karşılaştırdınız mı. ben karşılaştırdım ve fark 473 lira etmiyordu.
Eğer THK markası gibi yüksek standardda bir araba ve ray kullanacaksanız sözüm yok ama bu markanın sadece lineer rayının bile metre fiyatı 315 euro. kimi zaman e-bay de kullanılmış olarak 130-140 dolardan bulabiliyorsunuz 50cmliklerini arada göz gezdirmekte fayda var.
Aksi taktirde piyasada çokça bulunan çin malı arabalar ne yazık ki öyle ahım şahım ürünler değiller sıfır boşluk falan hikaye yani.
Hee vidalı millere sözüm yok onlar güzel malzemeler ama piyasadaki arabaların boşluklarını ben bizzat test ettim.

Ayrıca Türkiye piyasasındaki arabalar ve raylar 2 noktadan sıkıştırmalı (uçuk fiyatlı katalog ürünleri hariç), eğer tam bişey yapmak istiyosak bu arabalar bile yetersiz kalabilir 4 noktadan sıkıştırmalı olanları tercih etmek gerekir.

Ama bi kere daha yazayım, paranız varsa ray ve araba kullanın, paranız varsa stepper yerine servo motor kullanın, şaseyi dökümden yapın, 2.2kW altında spindle kullanmayın vs. vs. ne kadar ekmek o kadar köfte.

Bu arada hassasiyet dedinizde benim videolara bir göz gezdirin isterseniz önceki sayfalardaki, ev yapımı ahşap cnc de bile milimetrenin %1'i hassasiyeti yakalamak uzay teknolojisi gerektirmiyor.

kesme kuvvetini buldum sonra spindle ve eksen motor güclerini buldum diger hesaplara başlayamadım. agırlık merkezine dikkat etmedim hiç, aslında biraz şekillensin sonra oynama yapıp düzeltirim diye çizdim, ölçüler illaki değişiklik gösterecek, sizlerinde yardımı ile güzek bi tasarım cıkacak inşallah.

yan desdekleri dediginiz gibi yapınca işleme alanı cok daralıyor. başka bir cözüm bulmak gerekir.

surekli 4 eksen çalışmıcam, sanırım 4 eksen olması başıma bela olacak gibi görünüyor :)

H tipi mantıklı ama mdf den yapmak biraz olanaksız gibi. diger türlüsü maliyeti aşar.

iyi olsun diye uğraşıyorum aslında ama maliyetide gözetmem gerek. 4 eksenden vazmı geçsem bilemedim şimdi.

İşleme alanı ne kadar daralıyor ki, Y eksenini daralan boyutta uzat 10cm daha uzun olsun. o kadar ince köprü ayağı olmaz olur ama farklı şekiller ve tekniklerle birkaç parçanın birşeştirilmesiyle olur.
Ağırlık merkezi hesabı CNC nin bel kemiğidir sakın atlama. kimse dikkat etmez buna sonra neden ucum kırıldı neden çabuk köreldi neden harekette sallantı var neden eksenlerde kasma var diye çözüm arayıp dururlar.
H tipi MDF den de çok güzel yapılır "momus design" diye arat internette fikir versin sana.

Hangi elemanları kullandınız , farkı nasıl ölçtünüz ve ne değerler gözlemlediniz ?

Kazım hocam rayı kızağa takıp elinize aldığınızda boşluğu elinizle bile hissediyorsanız sistemi sabitleyip alet kullanıp boşluk ne kadar diye ölçmeye gerek kalır mı. Lineer kızaktan bahsediyoruz boşluğun el ile hissedilmemesi gerekir bu sistemlerde. hissediliyorsa geçmiş ola.
Bu fotoğraftaki modeller alt destekli mile adapte edilmeli çizimlerdekiler bırakın alt desteği içi bile dolu değil elbise askısı borusu :D

...rayı kızağa takıp elinize aldığınızda boşluğu elinizle bile hissediyorsanız ..

Yok daha neler , sıradan mile tornada yapılmış polyamid ve ya delrin yatak yapsam o dediğin olmaz.
Öyle bir şey satın aldı isen iade etmen gerekir..
Muhtemelen rayı ile uyumsuzdur.
Çin işi olması bir şey ifade etmez çok kalite ürünlerde var.

elbise askısı borusu... şerefsizim aklıma gelmişti asfadasg hahahah :D

Forum istatistikleri

Konular
129,067
Kullanıcılar
451,347
Son üye
mrosleon

Yeni konular

Geri