CNC Router Yapımı - Fotoğraf Video ve Açıklamalı anlatım.

L şeklinde güçlendirme yerine benimki gibi yaparsan sıkıntı olmaz en azından test ettim onayladım sıkıntısız..
çünkü senin çizimine göre gerçektende çeyrek daire gibi olmuş çok fazla rijit olmayacağından eminim...

L şeklinde güçlendirme yerine benimki gibi yaparsan sıkıntı olmaz en azından test ettim onayladım sıkıntısız..
çünkü senin çizimine göre gerçektende çeyrek daire gibi olmuş çok fazla rijit olmayacağından eminim...

5.jpg

bu şekilde diyorsun değil mi ?

biraz daha genişletirmisin ?? yani yan desteklerin alt arabalara olan bağlantısı varya orası cılız gibime geliyo.. birazcık daha genişlet bence hareket azalıcak ama sıkıntı olmayacak ilerde..

Evet yan destekler ince onları kalınlaştır en az üst kısımların kalınlığında olsun,
hesaplamaları yaptın mı, ağırlık merkezin geride gibi gözüküyo, yan desteklerin altındaki lineer rulmanların orta noktasına denk getirmeye çalış ağırlık merkezini, spindle'ın ağırlığını da hesaba katarak.
Z ekseninin esnememesi için o parçayı alüminyum lama dan yap.
Bana kalırsa 4 eksen CNC için bu tasarım uygun değil çünkü 4 eksenler büyük Z ekseni hareketi istiyor. Köprü tipi yerine H tipi (solsylva design) tasarımlar daha uygun ve rijit olur.
Gerçi sadece 4 eksen çalışacaksan ve frezeleme yapmayacaksan çok fazla moment binmez eksenlere ama frezeleme de yapacaksan tasarımı değiştir derim.
Benim forum'a 3 tane ücretsiz model koymuştum elimde H tipi modeller de var onları da koyucam bugün yarın biraz yoğunum bu aralar.

Toplam fiyatda çok fark etmiyor , ray + araba kullanın , ileride başınız ağrımaz..

Eninde sonunda o mdf leri kaldırıp atacak ve metal gövdeli bir oyuncak yapacaksınız.
Bu durumda önce mil + linear rulman deneyecek ve istediğiniz gibi olmadığını görünce ray + arabaya döneceksiniz.
Aklın yolu bir , şimdiden ray+araba yaparsanız 184 TL zarardan kurtulmuş olursunuz.
Ayrıca mdf de olsa ray+araba sisteminizi neredeyse metal kasalı imiş gibi rijit ( oturaklı tutarlı ) yapar ..

Mil rulman ancak okul ödevi içindir yapar not alır kenara koyarsınız..

Mil rulman ile yaptığınız iş hassas olmaz o da cabası.

Lineer arabalar, mil+lineer rulmandan daha iyi bir tercih herzaman için haklısınız, ama mil+lineer rulmanlı hiç problemsiz ve yeterince hassas yüzlerce yapım örneği mevcut gerek mdf gerek metal kasalarda.

Ayrıca mdf de olsa ray+araba sisteminizi neredeyse metal kasalı imiş gibi rijit ( oturaklı tutarlı ) yapar ..

Mil rulman ancak okul ödevi içindir yapar not alır kenara koyarsınız..

Mil rulman ile yaptığınız iş hassas olmaz o da cabası.

Bunlara da katılmıyorum kusura bakmayın

500mm (50cm) uzunluğunda 20 mm çapında (16 mm ile denemeye bile gerek yok) bir mili iki ucundan sabitleyin sağlamca bir yere.
Milin ortasına bir yere %1 mm ölçebilen comparator dayayın.
Sonra milin ortalık bir yerlerine sadece işaret parmağınızla bastırın.
Comparator deki değişikliklikleri izleyin.

Forumdaki yazılanları araştırırsanız , önce desteksiz sonra destekli mil rulman kullanıp sonra raya dönenlerin tecrübelerini kolayca edinmiş olursunuz.

Bu arada cnc deyince amatör işide olsa en az %1 işleyebilen oyuncakları hayal ediyoruz...

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,914
Son üye
tugbag

Yeni konular

Geri