CNC Stepper Sürücü Devresi

arkadaşlar merhaba ben turgut
sizlerinde olduğu gibi bende bir süredir cnc ye merak etmeye başladım. araştırırken sizlerle karşılaştım. cnc konusunda paylaşılan pek fazla forum yok galiba ben sadece burayı buldum.yazdıklarınızı merakla okudum. sizlerin tecrübelerinden yararlanmak isterim. herşeyden önce teşekkürler ustalar.
umut usta sana mail attım. birkaç sorum vardı orada yazarsan sevinirim. devre şeması ve pic hexi banada gönderebilirmisin.
*******@hotmail.com
kolay gelsin arkadaşlar.

bu devre sizce mach3 programı ile çalışırmı devre çünkü çok basit bilgisayar haberleşmesi verilmemiş R232 olurmu

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

memocad ' Alıntı:
bu devre sizce mach3 programı ile çalışırmı devre çünkü çok basit bilgisayar haberleşmesi verilmemiş R232 olurmu

memocad bu devreyi mach3 ile çalıştıramazsın. mach3 programı her eksen için yani her step motor için 2 bitlik bilgi gönderir. bunlardan biri yön diğeride adım bilgisidir. bu devreyi çalıştırmak için 4 bitlik bilgiye ihtiyacın var.

anladım bir türlü basit bir 3 eksen devre şeması bulamadım :(

anladım bir türlü basit bir 3 eksen devre şeması bulamadım
Bulman gereken sadece 1 eksen sürücü devre semasi... Bundan 3 adet yapacaksın. Sürücü devre ve bilgisayar arasında baska bir devre olmayacak.

memocad ' Alıntı:

linkte verdiğim devre gayet basit üç eksen devre şeması. sitede mach3 ayarlarınıda vermiş.ben bu devreyi yaptım ama pic programlayıcım 12c508 i programlayamadığı için üzerindeki picleri programlayamadım. o yüzden deneme fırsatım olmadı.

https://i.kontrolkalemi.com/7/clschematic.pdf

rdemirkaya ' Alıntı:
memocad ' Alıntı:

linkte verdiğim devre gayet basit üç eksen devre şeması. sitede mach3 ayarlarınıda vermiş.ben bu devreyi yaptım ama pic programlayıcım 12c508 i programlayamadığı için üzerindeki picleri programlayamadım. o yüzden deneme fırsatım olmadı.

http://www.pminmo.com/3axisPIC/3axisPIC.htm

Bu devreyi ben yaptım çalışmadı bi kaç kişinin yaptıgınıduydum onlada kullanmamış sürekli atlama yapıyormuş benim yaptıgımda çalışmama sebebide hex. değiştirmişler diye duydum hex. dosyasını proteusta simüle edemiyorum devre basit ama çalışmıyor :(

memocad ' Alıntı:
rdemirkaya ' Alıntı:
memocad ' Alıntı:

http://www.pminmo.com/3axisPIC/3axisPIC.htm

Bu devreyi ben yaptım çalışmadı bi kaç kişinin yaptıgınıduydum onlada kullanmamış sürekli atlama yapıyormuş benim yaptıgımda çalışmama sebebide hex. değiştirmişler diye duydum hex. dosyasını proteusta simüle edemiyorum devre basit ama çalışmıyor :(

bu devreyi çalıştırdım. şimdi üzerinde değişikler yapıyorum. ama atlama yapıp yapamadığını bilmiyorum.buda oldukça basit işine yarayabilir.

http://pminmo.com/3axis/3axis.htm

umut kardes devreyi banada gönderebilirseniz sevinirim. *****@live.com

Düzenleme : berdibek

Konu içinde e-mail adresi vermek yasaktır. Lütfen bu tür yazışmalarınızı pm ( Özel Mesaj ) ile yazınız.

3 axis devreler konusunda birhayli bilgi sahibi oldum.bir çok devre denedim.test ettim.
öncelikle pmimmo daki devreyle uğraşmayın.tamam basit ve ucuz bir devre ama
işte ama sı var.

step motor sürerken en çok karşılaştığımız problem;
motorların bekleme anında frenejda kalması ve bu durumda aşırı akım çekerek hem besleme kaynağını,hem kendisini hemde devre elemanlarını ısıtması buna karşılık arızların ortaya çıkması.
bunu engellemek için akım sınırı yapabilen yani teknik adıyla chopper özelliği olan sürücüler kullanılır.
akımı zorlayarak değilde motora besleme kaynağını kırparak değişik güçlerde çalıştırabilme olanağı veren sürücüler.
o bahsettiğiniz pminmodaki devrenin bu özelliği YOK.
orada chopper devresi diye verilen devre direnç yöntemiyle gelen voltajı ayarlamaktan öte geçemez.
bu yüzden paranıza ve zamnınıza yazık olmasın.

sizlere tavsiye basit,ucuz,imalatı kolay malzemesi bolca bulunan hatta ve hatta hazır PCBsi çizilmiş bir devre ile uğraşmanız.örn; L297/298 ikilisi ile yapılmış bir sürücü sizlerin işini fazlasıyla görür.
bu devrede step motorunuzu full yada half step modunda,chopper özelliği ile istediğiniz akımda sınırlayarak sürebilirsiniz.ayrıca devre 35V beslemeye kadar kabul ediyor.
24 voltta çalıştırıp,akımı sınırlayarak(örn;motor 2 amper olsun siz devreyi 1,80Ampere set edersiniz.)
yüksek hız ve torkta çalıştırabilirsiniz.
arama çubuğuna L297/298 yazın bir çok uygulama örneği var.
kolay gelsin.

alternatif olarak umutakın arkadaşla bağlantı kurup onun picli devresini de yapabilirsiniz.o son mesajlaşmamızda akım sınırlama olayını hallettiğini yazmıştı.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,943
Kullanıcılar
451,123
Son üye
Eldost

Yeni konular

Geri