devre kaç ma çeker??

arkadaşlar öncelikle merhaba foruma daha yeni üye oldum daha elektronikte çok yeniyim sizler sayesinde bişeyler yapıcam inş.sizlere bir iki sorum olacak
-bir devrenin kaç ma çektiğini multimetreyle nasıl ölçeriz
-motorun kaç ma çektiğini nasıl ölçeriz
-pilleri birbirine bağladığımda pillerin kaç ma verdiğini nasıl ölçeriz:D
şimdiden teşekkürler ii günler

Akım değerini ölçmek isterseniz, multimetreyi devrenize seri bağlamalısınız. Gerilim ölçmek isterseniz paralel bağlamalısınız. Seri derken de örnek verecek olursak; bir devre elemanı gibi..

Saygılarımla,

arkadaşlar öncelikle merhaba foruma daha yeni üye oldum daha elektronikte çok yeniyim sizler sayesinde bişeyler yapıcam inş.sizlere bir iki sorum olacak
-bir devrenin kaç ma çektiğini multimetreyle nasıl ölçeriz
-motorun kaç ma çektiğini nasıl ölçeriz
-pilleri birbirine bağladığımda pillerin kaç ma verdiğini nasıl ölçeriz:D
şimdiden teşekkürler ii günler

Yeni olduğunuz için yazıyorum, Kaç ma çekecek diye birşey olmaz.Doğrusu mA dir.Küçük ayrıntılarda dikkatli olursanız mesleyinizde daha başarılı olursunuz.

düzelttiğin için teşekkürler yeni soru kaç mA çeker:D ama sorumun cevabını tam almış değilim yardımlarınızı bekliyorum

düzelttiğin için teşekkürler yeni soru kaç mA çeker:D ama sorumun cevabını tam almış değilim yardımlarınızı bekliyorum

Devreyi beslediğin kaynaktan iki uç çıkar artı ve eksi.Bu kaynağın artı ucunu sök ve ölçü aletinin bir ucunu kaynağın artı ucuna bağla, ölçü aletinin diyer ucunu sökmüş olduğun alıcıya giden kabloya bağla.ölçü aletini akım ölçme kademesine al ve devreye enerji ver.

Devreyi beslediğin kaynaktan iki uç çıkar artı ve eksi.Bu kaynağın artı ucunu sök ve ölçü aletinin bir ucunu kaynağın artı ucuna bağla, ölçü aletinin diyer ucunu sökmüş olduğun alıcıya giden kabloya bağla.ölçü aletini akım ölçme kademesine al ve devreye enerji ver.

yani multimetreyi devreye seri bağlacağım pil ve motor içinde aynısınımı yapacağım?

Akım ölçeceksen alıcı ne olursa olsun devreye seri bağlayacaksın ister 10 mA ister 100 A çeksin fark etmez.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,822
Kullanıcılar
450,911
Son üye
fatih41311

Yeni konular

Geri