elektrik arızası hakkında

modül

Üye
merhaba arkadaşlar.ben bugün bir elektrik arızası ile karşılaştım.problem şöyleydi elektronik bir cihaz var bu cihaza elektrik bağlatısı yapılırken nötr bağlantısı yapılmamıştı.sadece faz ve toprak bağlatısı yapılmış.bu cihaz bu vaziyette bir müddet çalıştıktan sonra arızalandı.bu cihaz nötr olmadan nasıl çalıştı ve niye arızalandı

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
faz toprak arası ölçtüğünüzde zaten faz nötr arası ölçüme yakın bir değer alırsınız. bağlayacağınız yük büyük değilse çalıştırır. Örnek 100W bir ampül bağladığınızda sönük yanar ama yanar. Eğer sizin bağladığınız yük düşük ise çalışır. Yalnız sistemde toprak hattına herhangi güçlü bir akış gerçekleşirse sizin sisteminizin bozulmasıda olağandır. Bu ve bunun gibi birçok nedenden dolayı sistemin bozulma olasılıkları yüksektir.

merhaba arkadaşlar.ben bugün bir elektrik arızası ile karşılaştım.problem şöyleydi elektronik bir cihaz var bu cihaza elektrik bağlatısı yapılırken nötr bağlantısı yapılmamıştı.sadece faz ve toprak bağlatısı yapılmış.bu cihaz bu vaziyette bir müddet çalıştıktan sonra arızalandı.bu cihaz nötr olmadan nasıl çalıştı ve niye arızalandı

Topraklama direnci sıfıra yakın değerde ise dengeli yüklenmede nötr etkisi gösterir ancak bağladığınız topraklama hattının direnci büyükse yük direnci ile topraklama direnci seri devresi oluşur topraklama direnci büyüdükçe alıcı üzerindeki gerilim düşer ve düşük voltaj cihaza zarar verebilir.
Örnekle açıklayayım;
110ohm dirence sahip bir cihaz 220V faz nötr geriliminde 2A çeker.
şimdi Nötr yerine toprak kullanalım topraklama direncimizde 110ohm olsun.
Yük direnci ve toprak direnci seri olduğundan eşdeğer direnç 220ohm olur. I=220/220 devre akımı 1A olur. 110ohm'luk cihaz üzerine de 110V gerilim düşer.

belki beni yalnış anladınız.bu cihazda faz nötr ve toprak olmak üzere 3 adet soket bağlantısı var.faz ucu faza bağlı toprak ucu toprağa bağlı ve nötr ucuna kablo bağlanmamış.bu durumda da yukarıda söylediklriniz geçerlimi.

belki beni yalnış anladınız.bu cihazda faz nötr ve toprak olmak üzere 3 adet soket bağlantısı var.faz ucu faza bağlı toprak ucu toprağa bağlı ve nötr ucuna kablo bağlanmamış.bu durumda da yukarıda söylediklriniz geçerlimi.

Hayır tabiiki değil. Ben nötr yerine toprak kullanmanın getirebileceği sıkıntıdan bahsettim.

topraklama iyi ise iyi derken nötr direncine yaklaşık deger se çalışır ama güvenli olmaz traafo topraklaması gibi yani nötrü gibi olmaz

cevaplarınız için teşekkürler

Daha önce benimde kullandığım bir iletkenlik kontrol cihazında aynı olayı tespit ettim ve çalışıyordu. Elektronik kartını söküp kontrol ettiğimde ise iletkenlik sensörüne gitmeden önce kullanılan bir bağlantı soketinde nötr ile toprak hattının birleştiğini tespit ettim. Cihazın orjinal bir tertibatıydı ve sonradan oluşan birşey değildi. Orada birleşen nötr-toprak; cihazın giriş kısmından Soketlerde kablo bağlantısız ölçü aletiyle kontrol ettiğimde herhangi bir birleşme göstermiyordu. Olayın o kısmından sonrasını kontrol etmedim. Normal bağlantılarını yapıp ayrıldım. Merak ettim cihaz yoksa iletkenlik kontrol cihazımı?

Forum istatistikleri

Konular
128,983
Kullanıcılar
451,185
Son üye
Kerem Altıkaya

Yeni konular

Geri