Endüktif 131% , kapasitif 35,31%

benimde başımda aynı dert var trafonun yapısı da cok önemli aliminyum sargılı ABB trafolarda bu sorunu hep yaşadım ama sorunu sabitle dözdüm sonunda bir diger çıkış yolumda iki roleyi birbirine parelel baglayıp (ENTES 12 CS ) rolelere bol secenek sundum 24 kademeyle sistemin ihtiyacı neyse onu alıyo artıkk devreye

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşım tesiste fazla yük yok diyorsun bence akım trasfosunun oranı yüksek 100/5 faaln kullan kaç amper çekiyor fazla da düşük kullanırsan akıjm trafosunu yakabilirsin

arkadaşım yanlış yönlendirmek gibi olması ama r.g.k rölesi akım trafosunun %5 nin altında gecen akımları okumadığını biliyorum senin söylediğin değerin bir tek r fazındaki değeri %5 i çeçiyor 300/5 akım trafosunun %5 i 15A minimum geçmesi gerekn değer birde burdan düşünsen yararlı olur sanırım iyi geceler

.................... MÜŞTERİLER MÜDÜRLÜĞÜNE

........................... ……. ….. tesisat no’su ile elektrik kullanmaktayız. Kompanzasyon sistemimizdeki arıza nedeniyle .................. tarihinde okunan faturamızda reaktif bedel tahakkuk etmiştir
Elektrik Tarifeleri Yönetmeliği’nin reaktif enerji ile ilgili 56. maddesinini g bendinde belirtilen “Kompanzasyon tesisi bulunan ve güç faktörünü 0,95-1 arasında tutan tüm abonelerde reaktif sayaç veya kompanzasyon tesisinde meydana gelecek mekanik arızalardan dolayı abonenin yıl içerisinde elinde olmayan nedenlerle bir ay için sistemden çektiği reaktif enerjinin, aktif enerjinin 0,33 katından fazla olması halinde, reaktif enerji bedeli faturalamada dikkate alınmaz. Bu durumun yılda bir defadan fazla olması halinde, o yıl için daha önceden dikkate alınmayan reaktif enerji bedeli, sistemden çekildiği aydaki birim fiyat dikkate alınarak ilk çıkacak faturaya ilave edilerek tahsil edilir.” Hükmünde faydalanmak istiyoruz. Gereğinin yapılarak faturamızdaki reaktif bedelin düzeltilmesini arzederim
öncelikle yılda 1 defaya mahsus olmak üzere alınan ceza yukardaki dilekçe örneği ile halledilebilir.tesisattaki sorun içinde konusunda tecrübeli Tufan ustadan destekalabilirsiniz. tel= 0533 247 15 33 kolay gelsin.

Kompanzasyon cezası nedeniyle, " bir defaya mahsus " ceza ertelemesi uygulaması kaldı-
rılmıştır.Böyle bir muafiyet YOKTUR.Bilginize.

bence fazlarin dengesizliginden yapiyor..yada kademe secimini duzelt.eger yuklerin sabitse (motor,kaynak mak.vb.)kondansatorlerini yuklere gore deistir ve roleden de faz atamasini kontrol et.

arkadaşım sana üç seçenek
kondostörlerini iyice kontrol et
birde hesaplamalarını iyi yap vede sana tavsiyem grup sigorta koy fazla hesap çıktıgında sayacın geriye sıfırlamasını sagla bunu haftada en az 1 kere yap ve haftada yine hesapyap endeks fazla çıkmasın
yada aydınlatma vs gibi şeyleri çalıştır kullanım olmadıgından da cezaya gire

arkadaşım rölede anlık gücü görmen lazım... trafo gücün 800 kva olabilir ama senin çektiğin güç önemli vede burası bir okul mu ?

soylu80 arkadaşım, 800 kva trafoya 25 kvar lık sabit kondansatör akım trafolarından önce bağlanması gerekiyor.akabinde (entes in yeni R.G.K.R si olduğunu söylüyorsun).üç faz a ait cos değerlerini gözlemeleyerek (gündüz-gece) monofaze-trifaze kondansatör uygulamasını yapabilirsin.güç yok denecek kadar az diyorsun .3 kademesini 0.5 kvar monofaze olarak düşünmeni tavsiye edebilirim.sadece hatırlatma babından ilk kademe mutlaka trifaze olacak(kompanzasyon panosunda uygulayacağın en büyük değerdeki kondansatör).kolaylıklar diliyorum

üstat kolay gelsin ayno sorun bendede var 800 kva trafo;ag den ölçüm;güç çok az;kompansazyon akım trafosu 150/5 13 kademe gepa marka röle var gruplarım şöyle 1-2-3 monafaze(1kvar) 456 monafaze(1,5 kvar) 7 .. 13 trifaze
ben 1.grubumu trifaze yapacam ? saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,829
Kullanıcılar
450,922
Son üye
yusuf4141.

Yeni konular

Geri