Enerji Depolama Sistemleri

Güneş santrallerinde Enerji depolama sistemleri kurulumu hakkında bilgilisi hatta örnek projesi olan var mı acaba? Akülerin sistemle uyum hesapları nasıl oluyor?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu işlerden anlamam
Kurulum yapılacak yerin iklim ve coğrafi şartları .
Lityum lifepo4 akü .
Mppt şarj kontrol cihazı .
Videolarda tavsiyeler verilyor .

Konusunda uzmam arkadaşların yorumları beklemeniz .
Firmalardan teklif alın konu değerlendirmesi yapmanız .

1 MW ciddi güç. Bu seviyedeki üretimlerde depolama mantıklı değil. Zaten o nedenle akü kullanmayıp Şebeke entegre çalışıyorlar.

Bir kaç yerde gördüğüm görsellerde güneş enerjisi ile üretilen enerji ile suyu belli bir yüksekliğe pompalayıp güneşin olmadığı zamanlarda bu suyu yükseklik farkını kullanarak bir alternatör döndürüp enerji üretimi yapıldığını görmüştüm. Ancak kurulu bir sistem görmedim. Buda bir çeşit enerji depolama yöntemidir.

1 MW ciddi güç. Bu seviyedeki üretimlerde depolama mantıklı değil. Zaten o nedenle akü kullanmayıp şebeke entegre çalışıyorlar.

Bir kaç yerde gördüğüm görsellerde güneş enerjisi ile üretilen enerji ile suyu belli bir yüksekliğe pompalayıp güneşin olmadığı zamanlarda bu suyu yükseklik farkını kullanarak bir alternatör döndürüp enerji üretimi yapıldığını görmüştüm. Ancak kurulu bir sistem görmedim. Buda bir çeşit enerji depolama yöntemidir.
GES/RES santralleri için ihtiyaç fazlası enerjiyi, iki farklı irtifadaki havuzdan/göletten suyu yüksek irtifadaki havuza basar. İhtiyaç olduğunda bu irtifadan dolayı suyun sahip olduğu potansiyel enerji, su aşağıdaki havuza bırakılarak bir türbinin tahrikiyle alternatör vasıtasıyla elektrik enerjisine çevrilir. Buna pompaj depolamalı sistem deniyor. Bunun için belli bir kütle yükseğe kaldırılarak ya da su altında bir balon şişirilerek de depolanabilir.
Tesla'nın Avustralya'da akülü olduğunu bildiğim bir depolama sistem kurulumu vardı, o da araştırılabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,732
Kullanıcılar
450,789
Son üye
fakedemon

Yeni konular

Geri