Ev için sigorta seçimleri doğru mu?

Bizim memlekette herkes futbol ve siyaset yorumcusu , herkes elektrikçidir baba.
Futbolu en çok seven ülkeyiz abi. Fanatik bir galatasaraylıyım boşver elektriği 😁😁

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hepsini tek tek kontrol ettim,

soldan 1.ci sigorta
Mutfak giriş prizi (Buzdolabı Sürekli çalışıyor, Mikrodalga arada, kahve makinesi)
Salon giriş prizi : neredeyse hiç kullanılmıyor
Koridor orta prizi : arada bir elek. süpürge
Oturma odası prizleri: Tv, modem, sürekli çalışıyor
Klima prizi : sadece yazın 1 ay kadar çalışıyor
çocuk odası prizleri: çok nadir
arka oda 3lü priz(bunu çocuk odasından ben çektim) : çok nadir havya vs.

soldan 2.sigorta
Salon mutfak tarafı priz: neredeyse hiç kullanılmıyor
mutfak tezgah üstü prizleri: blender vs. arada
bulaşık makinesi : lazım oldukça
çamaşır makinesi : lazım oldukça
kombi (önünde b2 sigorta var)

soldan 3.sigorta
arka oda kapı yanı priz : neredeyse hiç kullanılmıyor
koridor banyo yanı : neredeyse hiç kullanılmıyor
yatak odası prizleri : neredeyse hiç kullanılmıyor

4- ve 5. zaten aydınlatma,

bu doğrultuda ;

1.ve2.sigortayı B20A
3.sigortayı B16A

4ve5 aydınlatma B10A olarak değiştirsem nasıl olur.

ustası değilim biraz anlarım ve, evet zaten yardım almak için yazıyorum.

Bu tür formlarda yazmak, tartışmak bana her zaman daha sağlıklı gelmiştir.

Geçen ay kardeşim aradı başka şehirde sürekli kaçak akım rölesi atıyormuş, telefonla yardım ederek mutfağa kadar daralttık, daha sonra elektrikçi çağır mutfağı kontrol ettir, sakın röleyi söktürme dedim.

evet elektrikçi gelip röleyi söküp gitmiş, başka türlü olmaz diyerek.

Şimdi bu formda bu tür bir arıza için kim k.a rölesini sök der.
1. Sigortayı da B16A yapabilirsiniz.
Eğer ankastre fırın yoksa 2. Sigorta bile B16 olabilir.

Sigortaların termik açması için belli bir süre geçmesi gerekiyor. Akım 16 amperi geçtiği gibi açma yapmazlar. Ben yaptığım denemede 2 adet kettle, tost mak. Ve ızgara ile zor açtırdım 16 amper sigortayı. Toplam cihaz gücü 6900 watt civarıydı. Tabi denediğim dönemde voltaj biraz düşüktü evde. Anlık değil sürekli çekilecek akıma göre düşünmek gerekli. Çünkü anlık açması için sigorta degerinin 2.55 katı akım çekilmesi gerekiyor.

1. Sigortayı da B16A yapabilirsiniz.
Eğer ankastre fırın yoksa 2. Sigorta bile B16 olabilir.

Sigortaların termik açması için belli bir süre geçmesi gerekiyor. Akım 16 amperi geçtiği gibi açma yapmazlar. Ben yaptığım denemede 2 adet kettle, tost mak. Ve ızgara ile zor açtırdım 16 amper sigortayı. Toplam cihaz gücü 6900 watt civarıydı. Tabi denediğim dönemde voltaj biraz düşüktü evde. Anlık değil sürekli çekilecek akıma göre düşünmek gerekli. Çünkü anlık açması için sigorta degerinin 2.55 katı akım çekilmesi gerekiyor.
Şu eğriyi de kullanarak 2,55 katını nereden bulduğunuzu izah edermisiniz?
Sigorta_acma_egrileri.png

En azından panodan mutfaktaki hatta kadar kablo kalınlığını artırayım dedim salondaki buatı söktüm faz mutfağa doğru gidiyor ama mutfakta buat yok, ya buradaki buat mutfak dolabının arkasında kaldı ya da tek bir hat bir prize gelip atlama yaparak diğer prizlere gidiyor.

biraz daha karıştırırken tesisat iç yönetmeliğinde kablodan geçecek max sürekli akım ve hangi kabloya hangi sigorta konur tablosunu buldum.

Bu tabloya göre 2.5mm2 lik kablodan sürekli max 20amper geçebilir ve konulacak sigorta max 20amper olabilir, şimdi bu kablodan max 20amper sürekli geçecek gibi hesap ediliyorsa bunu koruyacak sigorta 25lik olmaz mantıken. hatta yönetmeliğe de aykırı.
En çok elektrik çeken cihazları bir hatta toplayıp, kablo kapasitesinin üzerinde bir sigorta koyan ustaya da buradan selam olsun.

Son olarak ;

Aliexpressten akım ve gerilim koruma ürünü sipariş ettim bunu KAR önüne bağlayacağım, en azından voltaj koruması yapar, panodaki atlamaları 4mmlik kablo ile değiştireceğim, sigortaları legrand marka 2tane B20, 1-B16, 2-B10 şeklinde sipariş ettim.

Bu şekilde biraz daha düzgün olur kanaatindeyim.
Tesisat için başka yapabileceğim bir şey var ise önerilere açığım.

Son bir ekleme, rica ediyorum konunun altına konu ile alakasız ve çözüm önerisi olmayan bir şey yazmayın.

Zaman ayırıp cevap veren, çözüm olmaya çalışan herkese çok teşekkür ederim.

Aldığım cihaz;

H8a7c33113f2048309991fe3b69a32ef7R.jpg

Oda Sıcaklığında Kablo Kesitine Göre İletkenin Taşıyacağı Akım Değeri

elktr.jpg

Kablo Kesitine Göre Seçilebilecek Max. Sigorta Elemanı

ts1.jpg

En azından panodan mutfaktaki hatta kadar kablo kalınlığını artırayım dedim salondaki buatı söktüm faz mutfağa doğru gidiyor ama mutfakta buat yok, ya buradaki buat mutfak dolabının arkasında kaldı ya da tek bir hat bir prize gelip atlama yaparak diğer prizlere gidiyor.

biraz daha karıştırırken tesisat iç yönetmeliğinde kablodan geçecek max sürekli akım ve hangi kabloya hangi sigorta konur tablosunu buldum.

Bu tabloya göre 2.5mm2 lik kablodan sürekli max 20amper geçebilir ve konulacak sigorta max 20amper olabilir, şimdi bu kablodan max 20amper sürekli geçecek gibi hesap ediliyorsa bunu koruyacak sigorta 25lik olmaz mantıken. hatta yönetmeliğe de aykırı.
En çok elektrik çeken cihazları bir hatta toplayıp, kablo kapasitesinin üzerinde bir sigorta koyan ustaya da buradan selam olsun.

Son olarak ;

Aliexpressten akım ve gerilim koruma ürünü sipariş ettim bunu KAR önüne bağlayacağım, en azından voltaj koruması yapar, panodaki atlamaları 4mmlik kablo ile değiştireceğim, sigortaları legrand marka 2tane B20, 1-B16, 2-B10 şeklinde sipariş ettim.

Bu şekilde biraz daha düzgün olur kanaatindeyim.
Tesisat için başka yapabileceğim bir şey var ise önerilere açığım.

Son bir ekleme, rica ediyorum konunun altına konu ile alakasız ve çözüm önerisi olmayan bir şey yazmayın.

Zaman ayırıp cevap veren, çözüm olmaya çalışan herkese çok teşekkür ederim.

Aldığım cihaz;

Ekli dosyayı görüntüle 100554

Oda Sıcaklığında Kablo Kesitine Göre İletkenin Taşıyacağı Akım Değeri

Ekli dosyayı görüntüle 100552

Kablo Kesitine Göre Seçilebilecek Max. Sigorta Elemanı

Ekli dosyayı görüntüle 100553
Araştırmalarınızı sevdim. Çoğu kişi topu bize atıyor tornavidayı döndürmesine kadar bizim tarif etmemizi söylüyorlar.
Sigorta atlamaları için bara kullanın mutlaka. Sipariş ettiğiniz ürünün çok daha kaliteli Tense marka olanı var isterseniz onu kullanın.
20 amper kullanmanızdaki asıl sakınca tesisatta atlama yapıldığı için nötr zorlanıp kopabilir. Bence yine de 16 amper kullanın 16 amperi geçmesi çok zor geçerse de zorladığınızı anlayıp sıra sıra beyaz eşyaları çalıştırabilirsiniz.

Araştırmalarınızı sevdim. Çoğu kişi topu bize atıyor tornavidayı döndürmesine kadar bizim tarif etmemizi söylüyorlar.
Sigorta atlamaları için bara kullanın mutlaka. Sipariş ettiğiniz ürünün çok daha kaliteli Tense marka olanı var isterseniz onu kullanın.
20 amper kullanmanızdaki asıl sakınca tesisatta atlama yapıldığı için nötr zorlanıp kopabilir. Bence yine de 16 amper kullanın 16 amperi geçmesi çok zor geçerse de zorladığınızı anlayıp sıra sıra beyaz eşyaları çalıştırabilirsiniz.

Bu markaya bakacağım kargoya verilmedi sipariş henüz olmazsa değiştiririm,
20A kullanmamın sebebi o.odasında klima önüne 16A sigorta koymam gerek bir sonraki de 16 amper değil bir büyüğü olmalı diye düşündüm, kablo kesitine göre de kurtarınca 20Amperde karar kıldım, mutfak için ise ç.makinesinin yerini değiştirme düşüncem var yaparsam, hattı uzatıp onun da önüne 16A sigorta koyarım diye seçtim. bu şekilde eskisinden daha güvenli olur.

Kolay gelsin, sağ olun.

Bu markaya bakacağım kargoya verilmedi sipariş henüz olmazsa değiştiririm,
20A kullanmamın sebebi o.odasında klima önüne 16A sigorta koymam gerek bir sonraki de 16 amper değil bir büyüğü olmalı diye düşündüm, kablo kesitine göre de kurtarınca 20Amperde karar kıldım, mutfak için ise ç.makinesinin yerini değiştirme düşüncem var yaparsam, hattı uzatıp onun da önüne 16A sigorta koyarım diye seçtim. bu şekilde eskisinden daha güvenli olur.

Kolay gelsin, sağ olun.
Normal bir tesisatta dedikleriniz doğru ancak nötr akımı taşımayabilir.
Örneğin 2 adet faz evi dolaşabilir ancak 1 adet nötr çektikleri için nötr ün yükü 2 fazın toplamı kadar olacaktır. 1. sigorta 15 amper 2. sigortanın fazı 10 amper çekerse 25 amper nötre aktarılacaktır. Çok tehlikeli bir durumdur. 2 farklı faz olsaydı böyle bir sorun olmazdı ancak evinize tek faz geliyor. Takacağınız isterseniz 32 amper sigorta kullanın kablonun taşıyabileceği akım önemlidir neler çalışacağı değil.

Örneğin 2 adet faz evi dolaşabilir ancak 1 adet nötr çektikleri için nötr ün yükü 2 fazın toplamı kadar olacaktır

Valla sağ olasın,, hiç bu açıdan düşünmemiştim, sonuçta dönüş kablosu da 2.5mm2 olduğundan evdeki bütün elektrik bu kablodan döndüğü için (2 nötr kablosunun biri priz biride aydınlatma içindir muhtemelen) evdeki max akım 20Amper olmak zorunda.

Hep faz üzerinden hesap yaptığımdan, hesap yine şaştı :D

Sanırım en mantıklısı buatları açıp panoya nötr çekmek, ya da pano ile buat arasını en azından 6mm2 lik kablo ile değiştirmek olacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,762
Kullanıcılar
450,834
Son üye
Gulaqa

Yeni konular

Geri