Farklı akım trafosu

kompanzasyon sistemi açısından bir problem yaşanmayacaktır. Çünkü biliyorsunuz, reaktif röle akım trafosu sekonder çıkışından aldığı 5 amperlik bilgiye göre çalışmaktadır. Ancak çok zayıf bir ihtimal olarak, akım trafosu farklı olan fazın yükü diğer fazların yüklerinden anormal derecede farkı varsa problem olabilir. Böyle bir durum için de tevafuk olmalıdır.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kompanzasyon sistemi açısından bir problem yaşanmayacaktır. Çünkü biliyorsunuz, reaktif röle akım trafosu sekonder çıkışından aldığı 5 amperlik bilgiye göre çalışmaktadır. Ancak çok zayıf bir ihtimal olarak, akım trafosu farklı olan fazın yükü diğer fazların yüklerinden anormal derecede farkı varsa problem olabilir. Böyle bir durum için de tevafuk olmalıdır.

pekı bu 5 a bilgi dogrumu oluyo bir tesiste 600/5 2 fazdakı akım trafosu diger fazdakı ise 800/5 olsa ilk kademede 50 kvar olsa sekonderden akımlar 2 fazda 0,625 diger fazda ise 0,468 oalrak akım akcak bunu role 50 kvar mı olarak gorecek yoksa kapasitesini kaybetmiş grup olarak mı gorecek ?:confused::confused:harcanılan enerji tuketimini role ne kadar saglıklı ölçecek ?:confused::confused:

Kondansatör merkezli çalışan reaktif röleler farklı akım trafolarına sahip sistemlerde çalışması elbette ki mümkün değildir. Çünkü kondansatörü zamanla difaze olarak algılayacak ve off konumuna getirme ihtimali doğacaktır.

2 fazın 0,645 diğer fazın ise 0,48 olarak okunması, reaktif totalde sisteme %8'lik bir etki yapacaktır. Yani diğer fazlar %0 reaktif yazarsa farklı olan fazda %8 endüktif veya kapasitif veya toplamda endüktif+kapasitif %8 (%7 endüktif %1 kapasitif, %4 endüktif %4 kapasitif gibi) olacaktır. Diğer fazların hiçbir zaman aynı anda %0 endüktif ve kapasitif olmayacağını hesaba kattığımızda, farklı olan fazın etkisinin %8'in altında olacağını unutmamak lazımdır.

Yaklaşık 7 ay önce Sakarya Gürses Alüminyum'da kompanzasyon sistemini revizyondan geçirdim. 2 faz 200/5 diğer faz 150/5 akım trafosuna sahipti. Farklı olan akım trafosunu değiştirebilme fırsatım olmadığı için öylece bıraktım. Tam 7 aydır o tesis %9 endüktif %5 kapasitif olarak çalışmaktadır.

Yaklaşık 7 ay önce Sakarya Gürses Alüminyum'da kompanzasyon sistemini revizyondan geçirdim. 2 faz 200/5 diğer faz 150/5 akım trafosuna sahipti. Farklı olan akım trafosunu değiştirebilme fırsatım olmadığı için öylece bıraktım. Tam 7 aydır o tesis %9 endüktif %5 kapasitif olarak çalışmaktadır.
otomasyon

çok yanlış bir uygulama o akım trafosunun ne edip edıp degıştırılımesi gereklı aynı sey benim basıma geldi yukarda dedıgım gibi 600/5 2 fazda 800/5 ise fazın birinde panonun en zor kısmında degıştırmek için onca kablo sokulecek vs diye bundan once elektrikçi arkadas degıştırmemiş gelen roleye bi bakıyor sizin akımlar dengesiz auto step diyorsunuz role dogru duzgun çalışmıyor rolenın bir çok ozellıgı enerji sarfiyatı ile ilgili verıler tamamen yanlış kımılerı monofaze uygulama yapmış orasıda cezaya girmiyordu ama musterının yeterınce basını agrıttı 150/5 a.t kesinlikle 200/5 a.t olarak degıştırımelidir

Önceki mesajlarımda belirttiğim gibi, eğer sistem çok dengesiz veya enerji değerleri kayıt altına alınacak ise mutlaka aynı akım trafoları kullanılmalıdır. Eğer sistemin dengesizlik miktarı düşük ve enerji değerleri önemsenmiyorsa akım trafolarının herhangi birinin farklı olması kompanzasyon sistemini etkilemez.

Önceki mesajlarımda belirttiğim gibi, eğer sistem çok dengesiz veya enerji değerleri kayıt altına alınacak ise mutlaka aynı akım trafoları kullanılmalıdır. Eğer sistemin dengesizlik miktarı düşük ve enerji değerleri önemsenmiyorsa akım trafolarının herhangi birinin farklı olması kompanzasyon sistemini etkilemez.

Teknik bir personel bence asla bu sekılde yanlış uygulama içinde çalışmamalı vede yanlışında ısrarcı olmamalı

Akıl için yol birdir. Elbetteki akım trafolarının aynı olması gerekir. Zorunlu hallerde hangisinin doğru olduğunu mevcut durum belirler.

1: role uzerınde izlenen veriler tamamen yanlıştır (enerji tuketımı,akım,gerilim gibi)
2:bu verilerle olakı bu ihtimal çok zayıf oldugu için teknik personelin yanlış uygulamalar yapması kaçınılmaz olacaktır
3:maliyet gereksiz yere masraf yapılan uygulamalar için harcanana para israf zarar
4:rolenin çalışma akımı 5 a oldugundan akım trafosunu buyuklugune gore rolenin arıza yapması olası bi ihtimal
5:kondansotorlerin gucunu kontrol eden bi role ise kondansotorlerin sankı arızalı gibi algılanmsaı

Forum istatistikleri

Konular
129,461
Kullanıcılar
452,017
Son üye
yusuf7878

Yeni konular

Geri