Gelin Rüzgar Türbini Yapalım

Bobin giriş-çıkışlarının hangi oyuklar olması gerektiğini herhalde biliyorsunuzdur.
Şayet emin değilseniz anlatabilirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
d4x9f.jpg

daha önce başka bir sitede paylaşmışsınız sanırım.bu şemaya göre 36 oyuk için yapacağım.çok fazla ve gereksiz sorular sorarak zahmet vermek istemiyorum ama bazen (çaylaklıktan) dikkatten kaçan en basit şeyler bile insanın kafasını yorabiliyor.ilginiz ve yardımlarınız için teşekkürler.

Bu şema 4 fazlı sisteme göre çizdiğim bir şema sayın wolf.
Aynı sayfada 3 fazlı çizim var. Onu kullanın.

Bu şema 4 fazlı sisteme göre çizdiğim bir şema sayın wolf.
Aynı sayfada 3 fazlı çizim var. Onu kullanın.
özür dilerim yanlış şema.bağlantıyı o şemaya göre yapmaya kalksam herhalde yeniden sarmam gerekirdi.doğrusu akım yönlerini de gösterdiğiniz şema sanırım.

d5g4c.jpg

İşte doğru şema bu sayın wolf. Yalnız burada oyuk sayısı 24, siz onu 36 gibi düşünüp, sarın.
Yani her faza 2'şer bobin daha ilave edin.

dc3br.jpg

arkadaşlar,ustalar yeniden merhaba,ALLAH 'a şükür ilk rüzgar tribünümün alternatörünü bitirdim.elle mili hızla döndürdüğümde (tek fazda) 12v 6w ampülü parlak yakıyor,boşta çevirdiğimde 15v u görüyorum.mile matkap bağlayıp denediğimde 70 küsür voltaj okuyorum fakat yükte denemedim(en kısa zamanda onu da denicem).
yukarıda rotorun resmi var.nette araştırma yaparken görmüştüm bu şekilde olan rotorlarda adımlama çok az oluyormuş diye bu şekilde yaptım.boşta çok rahat dönüyor.sizin yaptığınız rotorlarda rahat dönüyor mu?yoksa kutuplar arası geçişlerde zorlanma oluyor mu?
şimdi işe gitmem gerekiyor.8-8 çalışırken bu işler yavaş ilerliyor.herkese çalışmalarında başarılar.kolay gelsin.

aslına bakacak olursak yenilenebilir enerji kaynakları bakımından mükemmel bir konumda türkiye. Rüzgar, güneş yeterince görüllüyor memleketin her yerinde ama kullanacak zeka nerede bu yüzden yaşasın Nükleer Santral Yaşasın Rusya ve Güney Kore :))
Sizinde emeğinize sağlık

Eline sağlık sayın wolf. Çalışma, işçilik temiz görünüyor.
Yalnız bu mıknatısları polyester içine alırsanız daha sağlıklı olur. Her ne kadar yapıştırmış olsanızda 500-600 devirlerde dönerken merkezkaç kuvvetiyle yerlerinden fırlayabiliyor. Başıma çok geldi.
Yük altında denemeyi ampülle değilde 3-4 ohm direncinde bir rezistans teli ile yaparsanız daha sağlıklı sonuç alırsınız. Bu rezistans değişik gerilimde çalışır. Yani 12 v.da da çalışır, 50 v. da da çalışır. Devir arttıkça gerilim artacağı için.
Şayet 12 v.luk bir lamba ile yaparsanız gerilim 16-17 voltu bulduğunda ampül patlar.

Mıknatısları hafif eğik yaptığımızda step olayı azalıyor, ama verimde bir miktar düşüş oluyor.

konunun başından sonuna kadar okuyamadaım ama iyi bir iş çıkardığın kesin tebrikler.

sn şef bu arada size teşekkür etmeyi unutmuşum:eek: yardımlarınız için çok sağolun.

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,933
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri